الکل چیست؟

الکل ها عضو گروهی از ترکیب های شیمیایی هستند که از کربن، هیدروژن و اکسیژن تشکیل می شوند. این مواد، مایع هستند و در صنعت کاربردهای فراوانی دارند. بیشتر الکل ها به عنوان حلال مورد استفاده قرار می گیرند (موادی که مواد دیگر را در خود حل می کنند).

متانول یا الکل چوب، خیلی سمی است و برای ساختن پلاستیک، رنگ و روغن جلاء یا لاک الکل مورد استفاده قرار می گیرد. اتانول یا الکل اتیل نیز الکلی است که در نوشیدنی های الکلی وجود دارد و بطور طبیعی بر اثر فرآیند تخمیر به وجود می آید. در فرآیند تخمیر، مخمر بر قند اثر می گذارد و اتانول و دی اکسید کربن را به وجود می آورد. از اتانول در طعم دهنده ها، مواد پاک کننده و عطرها استفاده می شود. این الکل را به بنزین نیز می افزایند تا درجه اکتان آن را بالا ببرند.

الکل های مختلف همچنین به عنوان حلال مواد چسبنده لاستیکی (به نام رزین) مورد استفاده قرار می گیرند و در ساخت لوازم آرایشی و لوسیون ها نیز کاربرد دارند. اتیلن گلیکول که یک الکل سمی است، از اجزای ضد یخ به شمار می آید که در موتورهای وسائل نقلیه، از یخ زدن مایع خنک کننده جلوگیری می کند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «الکل چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب Kingfisher Science Encyclopedia، تالیف Catherine Headlam ترجمه محمود سالک از نشر Kingfisher Books، منتشر شده در ۱۹۹۱ با شابک ۹۷۸۰۸۶۲۷۲۸۵۳۳ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا