pH چیست؟

پ هاش (pH) روشی برای اندازه گیری مقدار اسیدی بودن محلول یک ماده خاص و آب است. وقتی ترکیب های خاص در آب حل می شوند، یون های هیدروژن را تولید می کنند. مقیاس pH برای اندازه گیری تعداد یون های هیدروژن موجود در حجم معینی از محلول مورد استفاده قرار می گیرد.

مواد شیمیایی قلیایی، تعداد یون های هیدروژن را به زیر سطح یون های موجود در آب خالص می رسانند. پ هاش آب خالص برابر 7 است و در این حالت، آب خنثی است و حالت اسیدی یا قلیایی (بازی) ندارد. pH اسید، کمتر از 7 و pH باز، بیش از 7 است.

پ هاش را معمولاً با استفاده از موادی به نام معرف یا شناساگر استفاده می کنند که محلول های اسیدی و بازی، رنگ آنها را به شکل های متفاوت تغییر می دهند. اندازه گیری پ هاش خاک اهمیت زیادی دارد، زیرا گیاهان در خاک های قلیایی (بازی) بهتر از خاک های اسیدی رشد می کنند. همچنین گل های ادریسی در خاک اسیدی به رنگ آبی و در خاک قلیایی به رنگ قرمز در می آیند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «pH چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب Kingfisher Science Encyclopedia، تالیف Catherine Headlam ترجمه محمود سالک از نشر Kingfisher Books، منتشر شده در ۱۹۹۱ با شابک ۹۷۸۰۸۶۲۷۲۸۵۳۳ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا