بیماری عروق محیطی چیست؟

برخی از دردها جزء جدایی ناپذیر افزایش سن هستند، اما اگر بدون دلیل مشخص، حین راه رفتن پاهای شما درد می گیرند، باید به پزشک مراجعه کنید. درد و گرفتگی عضلانی که موقع راه رفتن ایجاد و با استراحت کردن برطرف می شود، یکی از علائم ابتلا به بیماری عروق محیطی می باشد.

در بیماری عروق محیطی، در برخی از سرخرگ ها پلاک هایی تشکیل می شود. سرخرگ ها، رگ های خونی هستند که خون حاوی اکسیژن را از قلب به اندام های بدن انتقال می دهند. این پلاک ها غالباً از چربی تشکیل شده اند و در ابتدا حالت مومی دارند. پلاک ها به آرامی تشکیل می شوند بنابراین شما حتی متوجه وجود آنها نمی شوید. اما به مرور زمان، این پلاک ها سخت شده و باعث باریکتر شدن سرخرگ های شما می شوند. درست شبیه دستگاه پمپ کهنه که تجمع رسوبات، باعث گرفتگی آن شده و جریان آب کم می شود. وجود پلاک در سرخرگ ها و کند شدن جریان خون باعث می شود اکسیژن مورد نیاز بدن به خوبی تامین نشود.

بیماری عروق محیطی غالباً در پاها بروز می کند. اما این یک علامت هشدار است. اگر این پلاک ها در رگ های پاهای شما شکل گرفته اند، به احتمال زیاد در سایر رگ ها هم ایجاد شده اند. به عنوان مثال ممکن است در رگ های قلب (بیماری عروق کرونر قلب)، در رگ های کلیه ها (بیماری رگ های کلیه) و یا در رگ های کاروتید که خونرسانی به مغز را بر عهده دارند نیز بروز کند. برای این بیماری نام های دیگری از جمله آترواسکلروز، سخت شدن سرخرگ ها، بیماری سرخرگ های محیطی و ضعف گردش خون هم بکار برده می شود.

در این مقاله شما می توانید با علائم بیماری عروق محیطی آشنا شوید.

علائم بیماری

با توجه به اینکه پلاک ها به آرامی در رگ ها تجمع پیدا می کنند، ممکن است متوجه علائم آن نشوید. شایع ترین علامت این بیماری، درد هنگام راه رفتن یا بالا رفتن از پله ها است که با استراحت برطرف خواهد شد.

علاوه بر آن، ممکن است در پاهایتان احساس سستی، کرختی یا سنگینی داشته باشید. معمولاً این علائم را در ساق پاها حس خواهید کرد، با این حال ممکن است در ران ها، باسن یا پنجه پاها نیز چنین علائمی بروز کند.

سایر علائم بیماری عبارتند از:

 • کم شدن میزان مو روی پاها
 • سرد بودن یکی از پاها نسبت به دیگری
 • درخشان شدن پوست پاها
 • رنگ پریدگی یا آبی شدن رنگ پوست
 • زخم در انگشتان پا، پنجه و ساق پاها که خوب نمی شود.
 • کندی رشد ناخن های پا
 • اختلالات نعوظ در آقایان (غالباً در مردانی که به دیابت مبتلا هستند.)

اگر به بیماری عروق محیطی در ناحیه بازوها مبتلا هستید، همین علائم را در دست تان نیز مشاهده خواهید کرد. در این شرایط احتمالاً دست های شما سرد و کرخت و انگشتان تان رنگ پریده یا آبی رنگ می شوند. همچنین ممکن است روی بازوها و دست هایتان زخم هایی ایجاد شود که بهبود پیدا نمی کنند.

در صورت داشتن هر یک از علائم فوق به پزشک مراجعه کنید.

مصرف سیگار، یکی از عوامل اصلی ابتلا به بیماری عروق محیطی است. همچنین سن بالا و دیابت نیز نقش موثری در ابتلا به این بیماری دارند. حتی اگر علائم این بیماری را ندارید، در صورت داشتن شرایط زیر به پزشک مراجعه کنید:

 • سن 70 سال به بالا
 • سن 50 سال به بالا در افراد دیابتی یا افرادی که سیگار مصرف می کنند.

همچنین اگر سن شما کمتر از 50 سال است اما به دیابت مبتلا هستید و یکی از موارد زیر در مورد شما صدق کند، لازم است به پزشک مراجعه کنید:

 • سابقه خانوادگی ابتلا به بیماری عروق محیطی، سکته قلبی یا مغزی
 • ابتلا به فشار خون بالا
 • کلسترول بالای خون
 • مصرف سیگار
 • داشتن اضافه وزن

اگر به بیماری عروق محیطی مبتلا هستید، پزشک در مورد بهترین روش درمان با شما صحبت خواهد کرد. به علاوه لازم است در سبک زندگی خود تغییراتی ایجاد کرده یا داروهای خاصی را مصرف کنید و در موارد پیشرفته بیماری لازم است عمل جراحی انجام دهید. سلامتی شما آرزوی ما است.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «بیماری عروق محیطی چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله وب سایت WebMD ترجمه مجله سلام سلامت، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا