منظور از انتخاب طبیعی چیست؟

انتخاب طبیعی فرآیندی است که طی آن جانوران یا گیاهان ضعیف و ناتوان، از یک اجتماع حذف می شوند و موجودات قوی تر و سازگار باقی می مانند تا گونه های مختلف اصلاح شوند و حیات شان ادامه یابد. این فرآیند یا جریان، اصلی ترین عامل تکامل است که اولین بار چارلز داروین در کتابی به نام «منشاء گونه ها» آن را توضیح داد.

اجتماعی از حشرات را تصور کنید که استتار اصلی ترین عامل حفاظتی آنها است. رنگ این حشرات کمی متفاوت است و بنابراین بعضی از آنها بهتر خود را استتار می کنند. پرنده ها و سایر دشمنان، گروهی از این حشرات را که از استتار کامل برخوردار نیستند، می یابند و می خورند؛ اما حشراتی را که به خوبی با محیط زیست سازگاری یافته اند، پیدا نمی کنند. این حشرات، حشرات بیشتری را تولید می کنند که گرچه شبیه هم نیستند، اما احتمالاً استتار مناسب را به ارث برده اند. چون در هر نسل، انتخاب طبیعی شامل حشراتی است که استتار خوبی دارند، روش استتار این حشرات بتدریج بهتر و کامل تر می شود.

اما پرنده ها هم باید غذایی برای خوردن بیابند و انتخاب طبیعی شامل حال آنها نیز می شود. آن دسته از پرندگان که غذای بیشتری بدست می آورند، به بقای خود ادامه می دهند و تکامل می یابند. به این ترتیب، در حالی که روش استتار حشرات تکامل پیدا می کند، بینایی پرنده ها نیز کامل تر و شانس آنها برای یافتن و شکار حشرات، بیشتر می شود.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «منظور از انتخاب طبیعی چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب Kingfisher Science Encyclopedia، تالیف Catherine Headlam ترجمه محمود سالک از نشر Kingfisher Books، منتشر شده در ۱۹۹۱ با شابک ۹۷۸۰۸۶۲۷۲۸۵۳۳ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا