پلیس بین المللی چیست؟

تبلیغات

پلیس بین المللی (Interpol) سازمانی است که به هیچ گروه و سازمان مذهبی، سیاسی و نژادی وابستگی ندارد. اداره مرکزی این سازمان در پاریس واقع است و وظیفه آن تعقیب مجرمان می باشد.

طبق حقوق بین المللی، پلیس یک کشور نمی تواند در تعقیب یک مجرم، وارد خاک کشور دیگری شود. در چنین شرایطی، پلیس بین المللی وارد عمل می شود و مجرم را تحت تعقیب قرار می دهد.

پس از جنگ جهانی اول، جرم و جنایت در اروپا بخصوص در اتریش، بطور قابل ملاحظه ای افزایش یافت. در این دوره، مجرمین پس از ارتکاب جرم به یکی از کشورهای همسایه می گریختند و در آنجا مخفی می شدند. یوهان اسکوبر رئیس پلیس وین، در سال ۱۹۲۳ میلادی برای دستگیری مجرمان متواری، گردهمایی تشکیل داد و از سران پلیس چندین کشور مختلف دعوت کرد که در آن شرکت کنند. به این ترتیب پلیس بین المللی در این گردهمایی با مشارکت ۲۰ کشور تاسیس شد. اداره مرکزی این سازمان، در وین بنا شد و یوهان، ریاست آن را به عهده گرفت.

در سال ۱۹۳۸ میلادی آلمان به خاک اتریش حمله کرد و پلیس بین المللی تعطیل شد. این سازمان در طول جنگ جهانی دوم غیر فعال باقی ماند. پس از پایان جنگ، فلورانت لاواگی بازرس کل پلیس بلژیک، این سازمان را مجدد احیا کرد. از آن پس اداره مرکزی پلیس بین المللی به دلیل عدم دسترسی به امکانات لازم در بلژیک، به شهر پاریس منتقل شد.

تبلیغات

در سال ۱۹۵۵ میلادی ۵۵ کشور به پلیس بین المللی پیوستند. در حال حاضر بیش از ۱۰۰ کشور در این سازمان عضویت دارند.

سازمان پلیس بین المللی دارای پیشرفته ترین تجهیزات کشف جرم است. تنها وظیفه این سازمان، تعقیب و دستگیری مجرمین است. از پلیس بین المللی نمی توان در هیچ نوع فعالیت سیاسی، نظامی یا مذهبی استفاده کرد.

برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.

مقاله علمی و آموزشی «پلیس بین المللی چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

تبلیغات
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا