منظور از چگالش چیست؟

چگالش فرآیندی است که طی آن یک گاز یا بخار، در اثر سرد شدن، به مایع تبدیل می شود. وقتی گاز سرد می شود، سرعت حرکت مولکول های آن کاهش می یابد و در نتیجه، نیروهای جاذبه بین آنها باعث می شوند که به هم نزدیکتر شوند و مایع را تشکیل دهند. برای مثال بخار آبی که هنگام پخت و پز به وجود می آید معمولاً در قسمت داخلی درب قابلمه چگالیده می شود و به صورت آب در می آید.

بخار آب موجود در هوای داخل اتاق نیز، در اثر چگالش به شکل قطرات آب روی شیشه ها ظاهر می گردد. مه و ابر هنگامی پدید می آیند که هوا دارای مقدار زیادی بخار آب است و پس از سرد شدن هوا، این بخار آب به قطرات بسیار کوچک آب تبدیل می شود. وقتی قطرات آب به قدر کافی بزرگ می شوند، به صورت باران به زمین می ریزند.

در صنعت از چگالش برای خالص سازی مواد و انجام فرآیند تقطیر (برای تشکیل مایع و جمع آوری آن) استفاده می شود.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «منظور از چگالش چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب Kingfisher Science Encyclopedia، تالیف Catherine Headlam ترجمه محمود سالک از نشر Kingfisher Books، منتشر شده در ۱۹۹۱ با شابک ۹۷۸۰۸۶۲۷۲۸۵۳۳ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا