مُسکن چیست؟

مُسکن دارویی است که موجب کاهش یا از بین رفتن درد، بدون بیهوشی و بی حسی موضعی می شود. مسکن ها به دو نوع مختلف تقسیم می شوند.

مُسکن های نوع اول روی ماهیچه ها و استخوان ها تاثیر می گذارند. آسپرین یکی از این نوع مسکن ها است. ماده فعال این مسکن، اسید استیل سالیسیلیک است. این ماده برای اولین بار در سال 1899 میلادی تولید شد و از آن پس، در حجمی بسیار بالا به بازار عرضه شد. استامینوفن مسکن دیگری از همین نوع است. از این مسکن ها برای تسکین سردرد، دردهای روماتیسمی و… استفاده می شود.

دومین نوع مُسکن ها، داروهایی هستند که از تریاک گرفته می شوند. این نوع مسکن ها بسیار قوی می باشند. مورفین و هروئین از آن جمله هستند. این مواد موجب کاهش فعالیت کورتکس و تالاموس در مغز می شوند. این قسمت ها، مراکز احساس درد هستند. داروهایی که حاوی مورفین و هروئین می باشند، خیلی زود اثر می کنند؛ بطوریکه بلافاصله پس از تزریق موجب تسکین درد می شوند. این داروها حتماً باید زیر نظر پزشک مصرف شوند. از این داروها برای تسکین دردهای بسیار شَدید، از جمله دردهای ناشی از شکستگی های استخوان استفاده می شود. برخی از داروهای متداول این گروه عبارتند از کدئین و پنتازوسین.

مسکن ها معمولاً عوارض جانبی مختلفی دارند. برای مثال آسپرین به معده آسیب می رساند. آسپرین می تواند موجب کم اشتهایی و حتی زخم معده شود. مصرف بی رویه این دارو باعث کم خونی نیز می شود. مسکن هایی که حاوی مورفین هستند، گاه موجب تهوع و استفراغ می شوند. معمولاً به چنین بیمارانی همراه با مورفین، داروی ضد حساسیت، نیز داده می شود. این دارو، عوارض جانبی مورفین را از بین می برد. مورفین و داروهای هم خانواده آن در صورت مصرف طولانی مدت می توانند موجب اعتیاد شوند.

برخی از مسکن ها موجب پایین آمدن تب می شوند. پزشکان برای از بین بردن دردهای بسیار شَدید و یا به هنگام عمل جراحی از چندین نوع داروی بی حسی استفاده می کنند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «مُسکن چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا