منظور از دوکی شکل بودن چیست؟

منظور از دوکی شکل بودن آن است که شکل یک شئی به گونه ای باشد که بتواند با کمترین مقاومت (پسا) درون یک سیال حرکت کند. برای این منظور، شئی باید دارای پهلوهای صاف و طرح انحنادار و قوسی شکل باشد. هر چیزی که در برابر جریان آب ایستادگی کند، پیوستگی آن را از بین می برد و آشفتگی به وجود می آورد.

هر چیزی که شبیه دوک یا قطره باشد و از سمت قطورتر در سیال حرکت کند، مقاومت سیال را کاهش می دهد. بیشتر ماهی ها بدنی دوکی شکل دارند.

علم مطالعه حرکت اجسام در مایعات را هیدرودینامیک یا روان آبشناسی می نامند. مطالعه جریان گاز (معمولاً هوا) در اطراف اشیاء و اجسام را آیرودینامیک می نامند. طراحان وسائل نقلیه و هواپیما علم هیدرودینامیک و آیرودینامیک را بکار می گیرند تا قایق ها، اتومبیل ها، قطارها و هواپیماهای دوکی شکل تولید کنند. کارآیی این طرح ها را بوسیله کامپیوتر و همچنین از طریق ساختن مدل یا نمونه و قرار دادن آن در تونل باد یا مخازن آب، آزمایش و بررسی می کنند.

در یک وسیله دوکی شکل و آیرودینامیک، مصرف سوخت کاهش می یابد، زیرا قدرت موتور بیهوده صرف غلبه بر مقاومت سیال نمی شود.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «منظور از دوکی شکل بودن چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب Kingfisher Science Encyclopedia، تالیف Catherine Headlam ترجمه محمود سالک از نشر Kingfisher Books، منتشر شده در ۱۹۹۱ با شابک ۹۷۸۰۸۶۲۷۲۸۵۳۳ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا