استفاده های رایج از فلز مس چیست؟

مس (Copper) فلزی سرخ رنگ، بسیار سخت و محکم می باشد که بیش از پنج هزار سال است بشر از آن استفاده می کند. پس از طلا، مس اولین فلزی است که انسان آن را کشف کرد. مس خالص به شکل جامد و دانه دانه در مقادیر اندک یافت می شود.

این فلز در طبیعت بیشتر در حالت ترکیب، به صورت اکسید، سولفید و کربنات وجود دارد. مهم ترین سنگ معدن آن، پیریت مس است. حدود 50 درصد از مس جهان از پیریت مس بدست می آید.

شواهد بدست آمده نشان می دهد که انسان در عصر حجر از مس استفاده می کرده است. به عبارتی بشر، شش هزار سال قبل از میلاد مسیح شروع به استفاده وسائل و زیورآلات مسی کرد. بعدها، انسان با برنز (Bronze) که یکی از آلیاژهای مس است، آشنا شد و پی برد که این آلیاژ، سخت تر از خود مس است. از آن پس بشر برای ساخت ظروف، سلاح و وسائل تزئینی از برنز استفاده کرد. آلیاژهای دیگر مس از جمله برنج (Brass) نیز برای مصارف مشابه مورد استفاده قرار گرفتند.

با گذشت زمان مس به یکی از مهم ترین فلزات جهان تبدیل شد. امروزه از این فلز برای ساخت کابل های برق و تلفن، لوازم الکتریکی، سیم، دینام، سیم پیچ و ضرب سکه استفاده می شود. این فلز در صنعت نیز کاربرد فراوانی دارد.

مس فلزی نرم و محکم است؛ به همین جهت در سراسر جهان برای ساخت سیم های الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرد. مس حرارت و الکتریسیته را بهتر از سایر فلزات هدایت می کند. به علاوه به راحتی می توان از آن مفتول های باریک ساخت.

بیشترین معادن بزرگ فلز مس جهان در کانادا، ایالات متحده آمریکا، شیلی، روسیه و زامبیا واقع هستند.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «استفاده های رایج از فلز مس چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر 1393 با شابک 978-964-307-221-6 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا