منظور از اقتصاد بی‌وزن چیست؟

اقتصاد مبتنی بر اطلاعات را اقتصاد بی‌وزن می‌نامند. زیرا برخلاف گذشته که رشد اقتصادی را برحسب تولید محصولات سنگینی همچون فولاد و تجهیزات و ماشین‌آلات سنگین صنعتی و نظایر آن تعریف می‌کردند، امروزه رشد اقتصادی برحسب محصولات سبک الکترونیکی تعریف می‌شود و سهم اطلاعات و ارتباطات در ارزش افزوده به مراتب بیش از سهم سایر عوامل تولید است.

رویکرد اقتصاد بی‌وزن بر مبنای تولید دانش و کسب درآمد و رشد از این طریق است. برای مثال در گذشته بارها شنیده بودیم که فرد یا حکومتی ثروتمند است که مرز جغرافیایی بزرگی دارد و از تجهیزات و منابع در اختیار خود، استفاده می‌کند.

بعدها کار به جایی رسید که حکومت‌هایی که به عنوان پل ارتباطی قوی بودند، جزو حکومت و کشورهای موفق شناخته شدند. چرا که می‌توانستند بین حکومت‌ها و ممالک مختلف ارتباط برقرار کنند. آنها اهمیت ارتباط و کسب درآمد و اقتصاد پویا داشتن را بر مبنای ارتباطات درک کرده بودند. حتی گاهی اوقات به عنوان کشور رابط جایگاه بهتری نسبت به کشورهایی که محصول و منابع خود را تجارت می‌کردند داشتند.

تفاوت اقتصاد بی‌وزن با اقتصاد سنتی

اقتصادی که در آن کشورها بر مبنای دارایی‌ها و منابع خود به فکر تجارت آن یا راه‌اندازی صنایع بهره‌ور از منابع می‌شدند و سپس محصول نهایی و بهره‌وری شده را تجارت می‌کردند به نوعی اقتصاد سنتی تعریف می‌شد.

در کشورهایی که اقتصاد سنتی دارند بی‌شمار کلنگ‌زنی‌ها برای راه‌اندازی یک پروژه و همچنین قیچی کردن روبان‌ها برای بهره‌برداری از پروژه‌ها وجود دارد که در بیشتر موارد هزینه‌های بسیاری را به اقتصاد وارد می‌کند. همچنین در اقتصاد سنتی توسعه اقتصاد یکنواخت، خطی و کُند است. برخلاف اقتصاد سنتی، اقتصاد بی‌وزن هزینه‌های زیادی ندارد و رویکرد ایجاد هزینه هم ندارند و رشد و توسعه همگنی را هم به همراه دارد.

پیشرفت تکنولوژی و رابطه آن با اقتصاد بی‌وزن

با پیشرفت تکنولوژی تعریف مرزهای جغرافیای متفاوت شد. دیگر نیاز به مرزهای فیزیکی نبود و به راحتی مردم کشورهای مختلف می‌توانستند با هم ارتباط داشته باشند. اما هنوز کشورهای رابط جایگاه ویژه‌ای داشتند. چرا که باز همان محصولات فیزیکی بودند که بین کشورها جابجا می‌شد. منابع فیزیکی را خیلی از کشورها نداشتند و یا کشورهایی که منابع فیزیکی دارند هم، می‌دانند که روزی این منابع به پایان خواهد رسید. با این رویکردها دارایی جدیدی برای عرضه معرفی شد. این دارایی همانطور که گفتیم دانش است که با کمک پیشرفت تکنولوژی و تغییراتی که در مرزهای جغرافیایی ایجاد شد راهی برای انتقال دانش به عنوان دارایی و منابع گردید. منابع که هیچ وقت رو به اتمام نخواهد رفت.

کشورهایی که این اهمیت را درک کردند و یا کشورهایی که منابع فیزیکی نداشتند به صورت تخصصی روی این موضوع تمرکز نمودند تا بتوانند اقتصاد خود را رشد و توسعه بدهند. در این مسیر هم موفق شدند. برای این منظور کشورهایی چون هند و مالزی که در زمینه‌های پزشکی و کامپیوتر تمرکز نموده‌اند، مورد توجه قرار گیرد.

پیدایش کسب و کارها با رویکرد اقتصاد بدون وزن

متخصصین کامپیوتر در کشور مالزی بدون حضور فیزیکی در کشورهای دیگر در حل مسائل اقتصادی به آنها کمک می‌کنند. این منابع فیزیکی کشور مالزی نیست که به اقتصاد کشور مالزی کمک می‌کند و برای این کشور ارزآوری می‌کند برعکس پیشرفت دانش و رویکرد اقتصاد بی‌وزن است که به این موضوع کمک کرده است. در واقع شاید به نوعی صنعت IT را شاه کلید اصلی اقتصاد بی‌وزن دانست.

در راستای همین رویکرد، کسب و کارهای بزرگی در دنیا ایجاد شده‌اند که نقش رابط و یا انتقال دانش را بازی می‌کنند. به نوعی کسب و کارهایی هستند که با رویکرد اقتصاد بی‌وزن ایجاد شده و رشد کرده‌اند. معروف‌ترین این کسب و کارها و جز اولین‌ها می‌توان کسب و کار آمازون را معرفی کرد که عملاً به عنوان یک رابط فعالیت می‌کند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا