تماشای زیاد تلویزیون در شب، افسردگی می آورد

شما عاشق تماشای برنامه ی مورد علاقه خود در شب هستید؟
و این کار به شما کمک می کند تا بعد از یک روز کاری طولانی، کمی استراحت کنید؟

خب؛ این در حالی است که تصور می شود، این کار برای روال خواب راحت شب مناسب نیست و شما را به سمت افسردگی سوق می دهد.

افراد افسرده در انجام وظایف روزانه ناتوان بوده و احساس می کنند زندگی ارزش ندارد. شما می توانید نتیجه مطالعات متعدد در این زمینه را همین الان بخوانید.

بر اساس مطالعات انجام شده در دانشگاه پیتسبورگ کانزاس به نظر می رسد یک ارتباط بین تلویزیون و افسردگی در بین بزرگسالان وجود دارد. البته تماشای تلویزیون عامل افسردگی نیست؛ بلکه این نور است که سبب افسردگی می شود.

قرار گرفتن در معرض چراغ (نور) مصنوعی در شب با انواع مشکلات مرتبط است که بسیاری از آنها ناشی از اختلال در تولید ملاتونین در بدن می باشد. ملاتونین هورمونی است که نه تنها چرخه خواب را تنظیم می کند بلکه یک آنتی اکسیدان فعال است و بدن را از رادیکال های آزاد پاکسازی می کند.

ملاتونین در غیاب (عدم وجود) نور ترشح می شود. ذهن و بدن نیاز به یک چرخه خواب پایدار و با ثبات دارد و اضافه کردن یک منبع مصنوعی نور در شب، حتی به میزان کم مانند نور تلویزیون یا صفحه نمایش تلفن همراه فاجعه ای برای تنظیماتی که بدن ما را تحت کنترل نگه می دارد، می باشد.

همچنین شواهدی وجود دارد که قرار گرفتن در معرض نور کم در شب باعث اختلال در سایر عملکردهای جسمی و روانی می شود. در سال 2012 مطالعه روانپزشکی مولکولی منتشر شد که موش ها را برای تعیین رفتار افسردگی در معرض نور کم در شب قرار دادند. در نتیجه ی این آزمایش، اشتهای موش ها نسبت به آب قند کاهش یافت و زمانی که در آب انداخته شدند، تلاش کمی برای شنا کردن داشتند. خوشبختانه حالت افسردگی برگشت پذیر بود و زمانی که در یک برنامه نور طبیعی مثبت قرار گرفتند، آنها به حالت طبیعی برگشتند.

به نظر می رسد یک ارتباط بین نور کم در شب و افسردگی برقرار است و توصیه می شود شب ها زمان کمتری را برای تماشای تلویزیون، کامپیوتر و… صرف کنید. سلامتی شما آرزوی ما است.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «تماشای زیاد تلویزیون در شب، افسردگی می آورد»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقالات وب سایت HowStuffWorks به عنوان منابع اصلی مورد استفاده قرار گرفته اند.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا