حسگرهای پوشیدنی حساس به UV برای کنترل اشعه فرابنفش

بدن ما برای ساخت ویتامین D به جذب مقدار مشخصی از پرتوهای فرابنفش نور خورشید نیاز دارد. جذب پرتو فرابنفش بیش از نیاز برای ما مضر است و در ساده ترین حالت باعث آفتاب سوختگی پوست می شود. اما از کجا بفهمیم که فرابنفش کافی را جذب کرده ایم؟

به گزارش پورتال یو سی (شما می توانید)، پژوهشگران دانشگاه مونیخ به تازگی حسگری را ساخته اند که به میزان دریافت پرتوهای فرابنفش حساس است و بر اساس میزان پرتویی که دریافت می کند تغییر رنگ می دهد. این حسگر که می تواند رو مچ بند، عینک آفتابی یا لنز چشم نصب شود، با یک اپلیکیشن موبایل به کاربر این امکان را می دهد که بفهمد چه میزان پرتو فرابنفش دریافت کرده و در چه زمانی باید از معرض نور خورشید دور شود.

قابلیت دیگر اپلیکیشن این است که میزان پرتوهای فرابنفش را بر اساس رنگ پوست افراد می سنجد (پوست روشن نسبت به پوست تیره حساس تر است). تنها موردی که وجود دارد این است که هر حسگر تنها یکبار قابل استفاده است و برای هر بار بیرون رفتن باید آن را تعویض کرد.

منابع

خبر علمی «حسگرهای پوشیدنی حساس به UV برای کنترل اشعه فرابنفش» توسط هیئت تحریریه خبر پورتال یو سی (شما می توانید) با استناد به Wiley Online Library و مجله دانشمند، ترجمه، تدوین و نگارش شده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا