ریسک کنید

تنها افرادی که جرات شکست های بزرگ را دارند، به دستاوردهای بزرگ می رسند. انسان های ریسک پذیر در فرهنگ های مختلف محبوبیت بسیاری دارند و به خاطر داشتن همین قابلیت، همواره مورد توجه و تحسین مردم بوده اند. اغلب فیلم ها، برنامه های تلویزیونی، کتاب ها و داستان های عامه، انسان های ریسک پذیری را که ما تحسین شان می کنیم و آرزو داریم مانند آنها باشیم به تصویر می کشند.

مفهوم ریسک، توانایی شکست خوردن را در بر می گیرد. خیلی از انسان ها ترجیح می دهند احتیاط کنند و از باختن، ناراحتی و یا دل شکسته شدن فرار می کنند. اما افرادی که با خطرهای احتمالی روبرو و در نهایت پیروز می شوند، از خطر کردن، استقبال می کنند.

بررسی ها نشان داده اند نوجوانی از زمانی شروع می شود که انسان ها از خطر کردن می ترسند. یک کودک همواره در حال ریسک کردن است، هر روز با فرصت های فراوانی برای یادگیری روبرو می شود، امتحان می کند، شکست می خورد و قوی می شود. تنها با گذشت زمان است که می آموزیم از بازگشت به نقطه ی اول بپرهیزیم. پس باید بخشی از وجودمان را که زمانی می دانست چگونه ریسک کند، بیدار کنیم و با شیرجه زدن در ناشناخته ها و به چالش انداختن خود، بار دیگر آن روحیه را درون مان زنده کنیم که دستاورد آن رشد شخصی، پیروزی و سعادتمندی است.

حالا بگویید که آیا ارزشش را ندارد که ریسک کنیم؟

سبک و سنگین کردن ریسک و عواقبش خوب است، اما بعضی وقت ها باید بدون فکر فقط عمل کرد. انجام این امر تقریباً برای اغلب ما بخصوص برای افرادی که دائماً دچار تردید و دودلی هستند، دشوار است. بر پایه ی آماری؛ پس از ترس از شکست، ترس از تصمیم اشتباه، دومین علت بازدارنده در برابر خطر کردن است. البته ترس در مواردی ویژه، ضروری و طبیعی است. ترس، مکانیسم مبارزه یا فرار را فعال می سازد و سبب می گردد که برای مثال از یک آتش سوزی بگریزیم یا با یک مهاجم، مبارزه کنیم. اما زمانی که ترس، مانع از رسیدن ما به اهداف و آرزوهایمان می شود، باید مهارش کنیم. گاهی بدون فکر کردن، راحت تر می توان مانعی را پشت سر گذاشت.

ساده ترین راه تشخیص اینکه آیا وقت آن رسیده که ریسک کنید، این است که ببینید احساس راحتی دارید یا نه. راحتی بیش از اندازه و سنگر گرفتن در محدوده امن، آرزو و بلندپروازی را در نطفه می کُشد. خردمندی می گوید: «دست زدن به هر کاری، بها و خطرهایی دارد. اما خطرات بلندمدت دست روی دست گذاشتن، بسیار بیشتر است.»

آنتونی رابینز می گوید: «از هرچه می ترسید به سراغش بروید و بدانید که با این کار، مرگ ترس، قطعی است.» اینکه می گویند تنها روش مقابله با ترس، روبرو شدن با آن و پشت سر گذاشتنش است، حقیقت دارد. هرگاه دیدید از سرمایه گذاری وحشت دارید، خانه ای بخرید، اگر دیدید از عشق ورزیدن می ترسید، به دیگران خالصانه محبت کنید و بدانید که بزرگترین پشیمانی ها مربوط به کارهایی است که انسان در زندگی اش انجام نمی دهد.

چگونگی جنگیدن و پاداش گرفتن از ریسک های مسئولانه را بیاموزید. اگر بگذارید ترس بر زندگی تان غلبه کند، دیگر هرگز دست به ریسک نمی زنید و در محدوده ی امن خود باقی می مانید و در نتیجه تبدیل به یک فرد راکد می شوید.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «ریسک کنید»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا