تفاوت جراحی لیزیک و لازک چشم چیست؟

اگر در فکر جراحی لیزر چشم و در حال تحقیق روی جزئیات بیشتر هستید، شاید برخی از اصطلاحات پزشکی، شما را سر در گم کنند. یکی از مواردی که بسیاری از مردم را گیج می کند، تفاوت میان دو نوع درمان لیزر چشم، یعنی لازک و لیزیک است.

در این مقاله شما می توانید با تفاوت جراحی لیزیک و لازک چشم آشنا شوید.

جراحی لیزر چشم چیست؟

برای درک تفاوت میان این دو شیوه درمان، در ابتدا لازم است مقداری در مورد کلیات جراحی لیزر چشم بدانید. جراحی لیزر چشم، عبارت است از فرآیند تغییر شکل لایه های شفاف چشم (قرنیه) با استفاده از پرتوی (اشعه) متمرکز شده نور به نام لیزر، به شکلی که هیچ برشی در آن ایجاد نمی شود. دو نوع روش لیزر درمانی وجود دارد: لیزیک و لازِک. تفاوت اصلی میان آنها در نحوه باز کردن قرنیه برای عبور اشعه لیزر است.

لیزیک

طی بیش از 20 سال گذشته، لیزیک در بهبود بینایی میلیون ها نفر موثر بوده است. تا حدی که سازمان ناسا نیز جهت انجام این جراحی روی فضانوردان، آن را تایید کرده است. در طول جراحی لیزیک، اولین لیزر، یک پوشش محافظ نازک روی قرنیه چشم ایجاد می کند. سپس این پوشش برداشته شده و دومین لیزر برای اصلاح بینایی شما مورد استفاده قرار می گیرد. معمولاً هر دو چشم، بطور همزمان درمان می شوند.

لازک چیست؟

اگر قرنیه چشم شما نازک است یا بیماری خاصی دارید که جراحی لیزیک چشم را برای شما چالش برانگیز می کند، لازک گزینه خوبی است. در جراحی لازک، فقط از یکی از لیزرها برای اصلاح بینایی استفاده می شود (نسبت به جراحی لیزیک که دو لیزر در جراحی مورد استفاده قرار می گیرد.)

یک محلول الکلی روی سطح چشم شما گذاشته می شود تا ورقه فوق العاده نازکی تشکیل گردد. این محلول الکلی، لایه نازک سلول های سطحی چشم که اپیتلیوم نامیده می شود را سست می کند. این سلول ها، به ورقه نازکی که بعداً به آرامی به کنار چشم حرکت می کند، می چسبند و چشم پزشک می تواند به لایه قرنیه چشم (که توسط لیزر درمان خواهد شد) دسترسی پیدا کند.

پس از اینکه لیزر، فرم قرنیه چشم شما را تغییر داد و در زمانی که چشم ها در حال بهبودی هستند، برای راحتی آنها، لنزهای تماسی محافظ روی چشم تان قرار می گیرد که معمولاً پس از چند روز از چشم خارج می شوند.

در این نوع جراحی نیز مانند جراحی لیزیک، هر دو چشم می توانند در مدت چند روز بهبود پیدا کنند. بسیاری از بیماران، پس از این جراحی، بهبود فوری را در بینایی شان احساس می کنند، اما چند روز طول می کشد تا بینایی تثبیت شود. فرآیند ترمیم و بهبود چشم ها ممکن است کمی بیشتر، یعنی حدود چند هفته طول بکشد.

مزایای لیزیکمزایای لازک
زمان کوتاه عملمی تواند بینایی بسیاری از افرادی که قرنیه نازک تری دارند یا به برخی از بیماری ها مبتلا هستند را اصلاح کند.
ترمیم و بهبودی سریع که معمولاً از 24 ساعت تا یک هفته طول می کشد.در صورتی که نزدیک بینی شَدید دارید، گزینه خوبی خواهد بود.
مناسب بودن برای بسیاری از افراددر این جراحی، خطر خشکی چشم کمتر است.

تفاوت بین لازک و لیزیک

تفاوت اصلی بین این دو نوع جراحی در شیوه باز کردن قرنیه برای عبور اشعه لیزر می باشد. انتخاب بهترین روش برای جراحی، به میزان ضخامت قرنیه چشم شما بستگی دارد.

در هر صورت، هر یک از این جراحی ها، برای افراد مختلفی مناسب خواهند بود. گاهی اوقات، مشخصه های منحصر به فرد چشم های شما مانند نازک بودن قرنیه باعث می شود که آنها برای درمان لیزیک مناسب نباشند. اگر جراحی لیزیک برای شما مناسب نباشد، ممکن است به جای آن، جراحی لازک برای درمان توصیه شود. البته هر دو شیوه درمان با لیزر، به لحاظ کیفی نتایج مشابهی داشته و هر دو به یک اندازه موثر می باشند.

سلامتی شما آرزوی ما است.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «تفاوت جراحی لیزیک و لازک چشم چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله Optical Express ترجمه شده توسط مجله سلام سلامت، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا