تاریخ انقضاء لوازم آرایشی را جدی بگیرید

گاهی اوقات خانم ها در دور انداختن لوازم آرایشی، خساست به خرج می دهند؛ اما باید بدانید که لوازم آرایشی هم مثل مواد غذایی تاریخ انقضاء دارند و مصرف آنها بعد از تاریخ معین شده، عوارضی ایجاد می کند که گاهی از مواد غذایی هم خطرناک تر است.

به عبارتی دیگر، لوازم آرایشی، عطرها و کرم های پوستی که تاریخ مصرف شان سپری شده باشد و همچنان مورد استفاده قرار گیرند، احتمال بروز التهاب و عفونت را در افراد افزایش می دهند. محققان علت بروز این مشکل را وجود هوا و باکتری در این محصولات می دانند. لوازم آرایشی که استفاده چند منظوره دارند مثل فرچه هایی که رژلب یا سایه را روی پوست پخش می کنند، می توانند اثرات این پدیده را تشدید کنند چون میکروب ها را بین پوست، لب و چشم ها منتقل و ایجاد آلرژی و حساسیت را تشدید می کنند.

همانطور که غذایی با تاریخ مصرف گذشته را فوراً دور می اندازید، لازم است هر چند ماه یکبار سراغ لوازم آرایشی تان بروید و کهنه ها را دور بیندازید. در ادامه شما می توانید با تاریخ انقضاء و نشانه های فاسد شدن مهم ترین لوازم آرایشی آشنا شوید.

کرم پودر تاریخ گذشته، عامل جوش و آکنه
اگر درب کرم پودرتان را هنوز باز نکرده اید، می توانید تا 2 سال آن را نگه دارید اما بعد از باز کردن، باید نهایتاً بین 6 تا 12 ماه از آن استفاده کنید، چرا که بعد از این تاریخ دیگر قابل استفاده نخواهد بود.

فراموش نکنید، کرم پودرهای خود را دور از فضاهای مرطوب (مثل حمام)، مکان های گرم و پُر نور نگهداری کنید، چون این گونه محیط ها رشد باکتری ها را بیشتر می کنند و باعث می شوند کرم پودر و بطورکلی تمام لوازم آرایشی شما سریع تر فاسد شوند.

اما از کجا بفهمیم که کرم پودرمان فاسد شده است؟ از نشانه های انقضاء، تغییر بو یا رنگ کرم پودر است. در این حالت، ممکن است مصرف کرم پودر باعث ایجاد حساسیت و آکنه و جوش شود. یادتان نرود وقتی رنگ کرم شما تغییر کند نشان می دهد که فاسد شده و دیگر قابل استفاده نیست.

سایه ها و چشم های قرمز
اگر چشمانی حساس دارید یا به سلامت چشم هایتان اهمیت فراوانی می دهید و نمی خواهید قرمز شوند، یا به خارش بیفتند هر سه ماه یکبار سایه چشم تان را عوض کنید. هر چند که سایه ها تقریباً فرمولی شبیه باقی پودرها مثل پنکیک و رژگونه دارند، ولی از آنجا که با حساس ترین قسمت بدن سر و کار دارند بنابراین انتقال باکتری ها به آنها و بعد سرایت شان به چشم می تواند بسیار خطرناک باشد.

اما از کجا بفهمیم که سایه چشم فاسد شده است؟ هر تغییر رنگ یا بو می تواند نشانه خراب شدن سایه باشد. در مورد سایه های چشم غیر پودری و کرمی باید دقت بیشتری داشته باشید چون باکتری ها بسیار سریع تر در آنها رشد می کنند. اگر با انگشت سایه می زنید قبلش کاملاً دست هایتان را بشویید.

خطرناک تر از همه؛ ریمل
ریمل خطرناک ترین لوازم آرایشی است که باید زود به زود عوض شود. این لوازم آرایشی محل اسکان انواع باکتری است که در محیط گرم و تاریک درون آن، جا خوش کرده اند و با هر بار استفاده می توانند به چشم انتقال یابند. از عوارض آن، عفونت های چشمی و در موارد شَدیدتر، نابینایی است.

ریمل باید هر چند ماه یکبار (در حالت ایده آل 2 تا 3 ماه و نهایتاً 6 ماه) عوض شود.

اما از کجا بفهمیم ریمل فاسد شده است؟ وقتی ریمل شما خراب می شود بویی نزدیک به بوی گازوئیل از آن به مشام می رسد. هرگاه در چشم هایتان احساس ناراحتی کردید و نشانه هایی از بعضی بیماری ها در آنها دیدید، باید در ابتدا تمام لوازم آرایشی مربوط به چشم تان را دور بیندازید، چون ممکن است بیماری به آنها سرایت کرده باشد. اگر بعد از یک یا دو روز همچنان در چشم هایتان احساس التهاب و ناراحتی داشتید حتماً به یک متخصص چشم مراجعه کنید.

پنکیک بیشتر از همه عمر می کند.
پنکیک های پودری را حداقل می توان 2 تا 3 سال استفاده کرد به شرط آنکه در محیطی خشک و خنک نگهداری شوند. اما پنکیک هایی که منشاء گیاهی دارند چون مقدار بسیار کمی آب در آنها وجود دارد در نتیجه، رشد باکتری ها در آنها محتمل است. بنابراین اول از همه به برچسب پنکیک تان نگاه کنید اگر روی آن عبارت گیاهی (Botanical) وجود داشت یا نوشته بود که دارای موادی چون بابونه، آلوئه ورا، بامبو، چای سبز یا… است، باید در نگهداری آن دقت بیشتری کنید چون در آنها مقداری آب وجود دارد. در کل، پودرهای فشرده تا 2 سال و پودرهای نرم را تا 3 سال می توانید استفاده کنید.

اما از کجا بفهمیم پنکیک فاسد شده است؟ پنکیک تاریخ گذشته چندان قابل تشخیص نیست، اما شاید بتوان حدس هایی درباره فساد آن زد، مثلاً اگر دیدید در یک دوره زمانی، پنکیک دچار تغییر رنگ شد، احتمالاً تاریخ مصرف آن به انتها رسیده و قابل استفاده نیست یا اگر متوجه شُدید، بافت آن تغییر کرده یا مواردی از این قبیل، تاریخ مصرف آن گذشته است.

برس رژگونه را بشویید تا سالم بماند.
دقیقاً همان قانونی که درباره پنکیک ها وجود داشت در مورد رژگونه های پودری هم صدق می کند. یعنی اگر در مواد تشکیل دهنده آن آب وجود نداشته باشد، می توانید تا مدت ها (2 تا 3 سال) از آن استفاده کنید. البته اگر رژگونه کرمی باشد، باید هر سال آن را عوض کنید. اگر می خواهید عمر رژگونه را زیاد کنید بطور مرتب برس آن را بشویید و رژگونه را در محیطی تاریک و خشک نگهداری کنید. اگر رژگونه تان مرطوب یا نم دار شود احتمال رشد باکتری ها در آن تسریع می شود.

اما از کجا بفهمیم رژگونه فاسد شده است؟ وقتی شما رژگونه خود را روی کرم صورت یا کرم پودر می مالید، چربی ها لا به لای موهای برس گیر می کنند و به رژگونه انتقال می یابند. این حالت باعث می شود یک لایه کمرنگ سفید خاکستری روی رژگونه پودری یا لایه ای گچی روی کرم ها به وجود بیاید.

خط چشم را هر 3 ماه یکبار عوض کنید.
خط چشم مایع یا مداد باید هر 3 ماه یکبار عوض شوند. اگر از مداد استفاده می کنید توصیه می کنیم هر بار قبل از استفاده آن را بتراشید تا اگر آلودگی روی آن وجود داشت از بین برود.

از کجا بفهمیم خط چشم فاسد شده است؟ آلودگی خط چشم معمولاً هیچ نشانه آشکاری ندارد. اگر خط چشم تان آلوده باشد احتمالاً قرمزی، خارش و در موارد بد، التهاب در چشم تان به وجود می آید، البته گاهی می توان قبل از التهاب تشخیص هایی داد مثلاً اگر بطور واضح دیدید که ماده آرایشی شما لایه لایه شده است فوراً از شر آن خلاص شوید! ناگفته نماند که از مداد چشم می توان زمان بیشتری استفاده کرد.

رژ لب را با کسی شریک نشوید.
از آنجایی که رژلب ها مدام با لب ها در تماس هستند، بهتر است هر سال عوض شوند. البته در رژلب ها، آبی وجود ندارد بنابراین احتمال فاسد شدن آنها بسیار کمتر است. اگر اخیراً بیمار بوده اید بهتر است رژلب خود را دور بیندازید. هیچگاه رژلب خود را به کسی قرض ندهید یا از رژلب کسی استفاده نکنید چون احتمال سرایت بیماری از این راه بسیار زیاد است.

از کجا بفهمیم رژلب فاسد شده است؟ رژلب ها دارای مواد روغنی شکل هستند بنابراین در طول زمان بوی روغن مانده می گیرند. باید بدانید که ظاهر این محصول می تواند فاسد شدنش را نشان دهد. هرگاه احساس کردید در بافت و ترکیب رژتان تغییری ایجاد شده، آن را دور بیندازید، یکی دیگر از نشانه های فاسد شدن، سفت شدن رژ است. بطوریکه رنگدانه های آن به راحتی روی لب نمی نشینند و اگر شما از آن استفاده کنید ناصافی اش را احساس می کنید.

یادتان باشد زیبایی تاریخ انقضاء ندارد ولی محصولاتی که به سلامت و زیبایی شما کمک می کنند تاریخ انقضاء دارند. زیبا و شیک پوش باشید.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «تاریخ انقضاء لوازم آرایشی را جدی بگیرید»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله ای آرایشی – بهداشتی از مجله خانواده سبز، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا