نقاط حساس بدن در دفاع شخصی

انسان یک موجود آسیب‌پذیر است. به بدن عضلانی یک بدنساز نگاه نکنید، همین بدن به راحتی می‌تواند تحت تاثیر ضرباتی، سریعاً زمین‌گیر شود. به عبارتی در بدن نقاطی وجود دارند که حفاظی نداشته و به راحتی آسیب می‌بینند. شما باید در یک درگیری با استفاده از حرکات مختلف به این نقاط حساس بدن ضربه بزنید. البته ضربه باید با شوک، سرعت و دقت بالا زده شود تا حریف برای چند لحظه از کار بیافتد.

در این مقاله شما می‌توانید با نقاط حساس بدن که می‌توان از آنها در درگیری استفاده نمود، آشنا شوید.

کاسه چشم و چشم‌ها

با استفاده از کف دست به این نواحی محکم ضربه بزنید و یا با انگشت شست به چشم حریف فشار وارد کنید. با آرنج نیز می‌توان به این نقاط ضربه زد.

ابروها

از زیر ابروها اعصابی عبور کرده که ضربه با کف دست و یا آرنج به این ناحیه باعث گیجی حریف برای چند ثانیه می‌شود.

دهان و لب‌ها

با کف دست و یا پشت دست مشت شده می‌توانید به این ناحیه ضربه بزنید. ضربه زدن به لب بالایی باعث گیجی و خونریزی و بعضاً بی‌هوشی می‌شود.

فک و گونه‌ها

ضربه مشت یا کف دست به این ناحیه موجب شکستگی فک و بی‌هوشی کامل می‌شود. می‌توانید با کف دست، فک حریف را به پشت فشار دهید بطوریکه سرش به عقب برگردد.

بینی

با آرنج، کف دست، مشت و یا پشت دست مشت شده و یا با گرفتن سر حریف و زدن زانو به این ناحیه می‌توانید وی را زمین‌گیر کنید. اگر شما را گرفته است با کف دست تیغه بینی وی را به سمت پشت حریف فشار دهید تا سرش به عقب خم شود.

گردن

اگر تیغه دست قوی دارید، می‌توانید به ناحیه گردن ضربه بزنید. اما مواظب اعصاب عبوری و جابجایی استخوان‌های حریف باشید.

گلو و سیب گلو

با تیغه دست خود به این ناحیه ضربه بزنید و یا قسمت نرم گلو که یک تورفتگی است را فشار دهید.

جناغ سینه

بهتر است با آرنج یا مشت به این ناحیه ضربه بزنید.

زیر سینه سمت راست

به این ناحیه با مشت یا مواشی‌گری (ضربه پا از بغل در کاراته) و یا با سر زانو ضربه بزنید. این نقطه بسیار خطرناک می‌باشد زیرا ممکن است کبد آسیب جدی ببیند.

زانو

با کف و یا تیغه پا به بالای زانو حریف ضربه بزنید. ضربه باید سریع و در جا باشد. به کنار داخلی یا خارجی زانو حریف نیز می‌توانید با ساق یا تیغه کف پا ضربه بزنید.

نکته: پاهای حریف مانند ستون‌های یک خانه هستند. اگر این ستون‌ها تخریب شوند خانه خراب می‌شود. پس حریف نیز تعادل خود را از دست داده و می‌افتد.

روی پا

اگر حریف شما را از پشت گرفت باید با پاشنه روی انگشتان شست پای وی ضربه بزنید. هر چقدر ضربه محکم و با شوک باشد بهتر است.

بیضه‌ها

چون این ناحیه بسیار حساس و حتی کشنده می‌باشد، بهتر است در مواقع خیلی حساس به این نواحی ضربه بزنید. می‌توانید با زانو یا لگد ضربه را اعمال کنید. اگر حریف از پشت شما را گرفت و یا خفه کرد، اول چانه خود را به سمت پایین آورده و نگذارید که کمرتان به پشت خم شود. سپس باسن خود را به حریف فشار دهید. (انگار که می‌خواهید کسی را کول کنید.) اگر گیر افتادید، سریعاً بیضه‌های وی را گرفته و فشار دهید و بکشید و همزمان روی پای وی با پاشنه پا ضربه بزنید.

نکته بسیار مهم: هیچگاه به عضلات بازو، ران، شکم و سینه ضربه نزنید. زیرا این مناطق ماهیچه هستند و تاثیری بر حریف ندارند. فقط و فقط به نقاط حساس بدن ضربه وارد کنید.

ضربه به نقاط حساس بدن
ضربه به نقاط حساس بدن

هیچگاه نگذارید فردی پشت شما قرار گیرد. همیشه در درگیری مراقب پشت سر خود باشید. بخصوص اگر با چند نفر درگیر شده‌اید. با ضربه به نقاط حساس بدن برای خود زمان می‌خرید. اگر یک رزمی کار حرفه‌ای و به فنون مسلط هستید، بعد از ضربات بالا می‌توانید به راحتی فنون خود را اجرا کنید. اگر فردی عادی می‌باشید و فنون نمی‌دانید، بهتر است پس از ضربه زدن و گیج شدن حریف فرار کنید. بخصوص اگر مهاجم مسلح باشد، فرار بهترین کار است.

منابع

 1. کتاب مبانی دفاع شخصی و حفاظت. نوشته عادل شیرازی و عارف شیرازی. انتشارات مینوفر. سال 1395.
نمایش بیشتر

‫33 دیدگاه

 1. یه سوال از پسرا دارم
  به منی که ۱۷ سالمه و در مواقع ضروری لازمه از خودم دفاع کنم چه چیزایی رو پیشنهاد میکنید؟

 2. ضربه به آلت تناسلی زنانه هم در صورتی که به نقطه درستی وارد بشه (چوچول یا کلیتوریس) زن یا دختر رو از پا در میاره و نقش زمین میکنه. اما بیضه‌ها به خاطر این که بیرون بدن قرار دارن، راحت تر ضربه می‌خورن. بنابراین شناخت مردم نسبت به درد از ضربه خوردن بیضه بیشتر از اسیب پذیری واژن و کلیتوریس هست. از طرفی حرف زدن در مورد درد چوچول، از قدیم تابو بوده. و البته برای ضربه زدن بهش، باید پاهای فرد تا حدی از هم باز باشه.
  در واقع ضربه نه چندان محکم تا نسبتا شدید به آلت زنانه می‌تونه افراد رو از چند دقیقه تا حتی یک هفته و بیشتر از این‌ها دچار درد کنه. طوری که در راه رفتن و نشستن، دچار مشکل میشن.
  عصب‌های زیادی در ناحیه‌ کلیتوریس وجود داره که اونو به آسیب‌پذیرترین عضو بدن زن تبدیل می‌کنه. در مقایسه با بیضه.
  البته هیچ ادم نرمالی همزمان بیضه و چوچوله نداره که مقایسه کنه ببینه درد کدومشون در مواجهه با ضربه بیشتره اما هر دو می‌تونه زمین گیر کنه طرفو.

 3. سلام مبارزه دو حالت داره: شوخی جدی شوخی کار خوبی در ه صورت یک اندازه داره و…
  اما جدی و اجباری فقط مشت ب چشم طرف زدن

 4. سلام
  به نظر من دعوا چیز خوبی نیست و هرچه ادم بیشتر ازش دوری کنه بهتره بعدشم خجالت بکشید ما همه ادم هستیم و انسانیت داریم پس چیه بزنی یکی رو ناکار کنی اینا رو باید وقتی استفاده کنی که واقعا در خطر باشی نه که به خاطر یه حرف یا چیزی عصبانی بشی بزنی ناکارش کنی که

  1. خب آره منم کاملا باهات موافقم ولی مشکل اینجاس اگه یه آدم بیشعور پیداشه بخواد الکی دعوا کنه ماهم باید بلد باشیم چطور از خودمون دفاع کنیم

 5. یه جا هست که اگه بزنی بهش هم ممنکنه بمیره هم بیهوش شه ولی باید دقت کنید چون اگه آروم بزنید فقط از درد میمیره بعدم می‌زنه لهتون میکنه
  ولی من نمیگم کجاست چون تجربیه ولی احتمالا روی شاهرگای گردنی یا استخون های روی گوش پیداش کنید

 6. اصن تو دعوا نمیشه بزنی تو اینجا ها باس چشاتو ببندی فقد بزنی همیشه هم اونی که میخواد دعوارو نرم شرو کنه یه سیلی میزنه بعد باس هرچی داری بزار رو مشتت بزن تو بینی یا جوری که خوردشه دیگه هیچ کار نمیتونه کنه

 7. داداش اینا مال مواقع ضروری نه اوباش گری. از همه میخوام اینا رو در موارد خاص انجام بدن و اگه برای تفریح و اسم در کردن انجام میدن لطفا فکر دیه رو هم بکنن. واسه یه درگیری ساده بینی طرف یه آسیب کوچیک دید و ۴۰ میلیون دیه اومد واسم با ۶ ماه زندان و ۴۰۰ ضربه شلاق تعییزیری در مکان بسته.

 8. ضمنا فقط نگید بیضه ها حساس هستند. آلت تناسلی خانم ها نیز حتی بیشتر به ضربه حساسه.

    1. به نظر من بهترین جا تو دعوا پشت گوش هست هر موقع تو دعوا به این ناحیه ضربه میزنم طرف گیج میشه یا اصلا دیگه نمیتونه دعوا کنه

   1. زرنگ واژن به داخل الت تناسلی میگن که هفت الا ده سانته تحقیق کن بعد بقیه مسخره کن???

 9. از من میشونین تنها کاری که از عهده هر فردی میاد اول اینکه تا جایی مشکل با گفتار حل کنید بعدش اولین نفری که ضربه میزنه باید شما باشید با اینکار اعتماد به نفس بیشتری نصیب میشه همین کافیه برای ترس حریف بعدش اون ضربه میتونه کف گرگی یا مشت به ناحیه فاصله چشم راست تا ابرو باشد که بلا فاصله طرف اول احساس گیجی میکند میتوانید از او فاصله بگیرید یا اگه کفری بودید طرف رو ناک اوت کنید تا مدت یک دقیقه گیج است بعد از آن به زمین میوفته همون یک ضربه کافیه

 10. سلام چطوری با 10 نفر همزمان مرگبار بجنگم مرگشون مهم نیست فقط نامردا ادم بشن مثل هالک

  1. یه انتحاری به خودت ببند برو وسط ۱۰۰ نفر آدم، چرا ده نفر بری…???

 11. با یه ضربه محکم تو گیجگاهی بیهوش و با ضربه تو شاهرگ، طرف میمیره

  1. عالیه برای آدم ولی بهتره که آدم بره کلاس اینا فایده چندانی ندارد بعضی ها به آدم حرفه ای نیاز دارد

  1. من دفاع شخصی و بکس رفتم به من اعتماد کن اول با نک پات بزن زیر کاسه ی زانوش میفته روی زمین بعد میفته روی زمین بعد گیج وقتی بلند شد با آرنج بزن جناق سینه آن وقت گیج راحت با تیغه ی دست بزن بغل گلوش بی هوش میشه

  2. فقط کافیه یه ضربه ی محکم مشت به ناهیه ژوگولار صورت (یعنی کنار فک یا نقطه ی انتهایی فک زیر گوش) بزنی؛ درجا بیهوش میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا