انفجار بزرگ در درمان آلزایمر

یک متخصص اختلالات زوال عقل مدعی است به کشف سرنوشت سازی در فرآیند بیماری آلزایمر دست پیدا کرده است. یک گروه تحقیقاتی ادعا می کند همانطور که در پدیده بیگ بنگ، ذره ای بسیار چگال انبساط پیدا می کند و جهان را تشکیل می دهد، تغییراتی در یک پروتئین کوچک مغزی می تواند بتدریج کل مغز را درگیر کرده و بیماری زوال تدریجی عقل را رقم بزند.

به گزارش پورتال یو سی (شما می توانید)، به تازگی، تغییر آرایش فضایی پروتئین های تاو (Tau Proteins) در شبکه عصبی مغز توجه محققان را به خود جلب کرده است. این مسئله می تواند به کشف بزرگی در بیماری های روان شناختی مثل آلزایمر تبدیل شود.

اخیراً یک متخصص اختلالات دمانس ادعا کرده است که تیمش موفق به کشف بیگ بنگ آلزایمر شده اند. این ذره ویران کننده پروتئین سالمی است که اگرچه سمی است، اما هنوز به ناقل مرگبار مغز تبدیل نشده است.

مطالعه ای که اخیراً در دانشگاه Southwestern’s O’Donnell Brain تگزاس به ثمر رسانده است، بینش جدیدی را درباره تغییر شکل مولکول تاو، پیش از آنکه به هم بچسبند و توده بزرگتری را به وجود آورند، ارائه می دهد. این اشکال چسبنده نشانه ای است که در مغز افراد مبتلا به آلزایمر یافت می شود. نتایج بدست آمده استراتژی های جدیدی را برای پیگیری بیماری های نورودجنراتیو ارائه می دهد، پیش از آنکه این بیماری تثبیت شود. به بیان دیگر روشی درمانی است که قبل از آنکه پروتئین های تاو تغییر شکل بدهند، آنها را تثبیت می کند.

دکتر مارک دایموند، مدیر بخش آلزایمر و بیماری های نورودجنراتیو (Neurodegenerative) می گوید: «ما فکر می کنیم این یک بیگ بنگ در پاتولوژی پروتئین تاو است و به شناخت نقطه آغازین بیماری کمک می کند. ما قبلاً نیز به پیشرفت هایی در شناخت این بیماری دست پیدا کرده بودیم، اما این بزرگترین دستاوردی است که در طول دوران تحقیق نصیب مان شده است.» دایموند که پروفسور نورولوژی و نوروتراپی است، در زمینه آسیب های مغزی و ترمیم آن صاحب نظر است و جایگاه ویژه ای دارد.

به گفته دایموند، در این عملیات تاو شبیه به یک پریون عمل می کند؛ پروتئینی که تغییر شکل می دهد، سمی می شود و خود را مدام تکرار می کند. پیش از این اعتقاد بر این بوده است که پروتئین های تاو جدا شده هیچ شکل مشابهی ندارد و فقط وقتی همراه با دیگر پروتئین های تاو توده در هم پیچیده ای را می سازد، مضر است. اما مقاله ای که اخیراً در مجله eLife به چاپ رسیده است، خلاف این فرض است.

پروتئین تاو در مغز انسان می تواند سویه های مختلفی را شکل دهد یا ساختار خود را تکرار کند، این تیم روش هایی برای بازتولید این پدیده در آزمایشگاه پی گرفته است. به گفته دایموند، جدیدترین تحقیقات نشان می دهد که یک فرم پاتولوژیک تاو می تواند اشکال مختلفی داشته باشد که هر کدام به نوع متفاوتی از دمانس یا زوال عقل منجر می شود. وی امیدوار است که این امر به پیدایش ژن زمینه ساز این بیماری کمک کند. او می گوید از اهداف پیش روی این گروه آن است که استراتژی ای را فراهم کند که بوسیله آن بتوان با یک آزمایش ساده بالینی، خون فرد یا مایع مغزی نخاعی را خارج کرد و نیز اولین علائم بیولوژیکی پروتئین غیر طبیعی تاو را تشخیص داد. این متخصص آلزایمر می گوید: «یک تشخیص زمانی دقیق و درست است که بتواند به مداخلات درمانی نتیجه بخشی منجر شود.» به عبارت دیگر یک راه تشخیص درست می تواند راه را بر هسته شروع این بیماری ببندد و شیوع آلزایمر را به طرز قابل توجهی کاهش دهد. او در توضیح خوش بینی خود به آینده این پروژه ذکر می کند: «Tafamidis دارویی است که اخیراً توسط سازمان غذا و داروی آمریکا تایید شده است. این دارو پروتئین transthyretin را تثبیت و از تغییر شکل آن جلوگیری می کند؛ در غیر این صورت این پروتئین می تواند انقراض های مرگباری را در قلب ایجاد کند؛ درست مشابه عملیاتی که پروتئین های تاو انجام می دهند.»

به امید اینکه روزی برسد که میانسالان کابوس آلزایمر را نداشته و بزرگترین دغدغه افراد سالخورده تارهای خاکستری موهایشان باشد.

منابع

خبر علمی «انفجار بزرگ در درمان آلزایمر» توسط هیئت تحریریه خبر پورتال یو سی (شما می توانید) با استناد به ScienceDaily و مجله دانشمند، ترجمه، تدوین و نگارش شده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا