سوال و جواب های فنی مربوط به گیربکس اتومبیل

تبلیغات

گیربکس یا جعبه دنده، دستگاهی است که با عوض کردن دنده های آن، قدرت و سرعت موتور کم یا زیاد می شود.

گیربکس دارای اهرم تعویض دنده است که این اهرم (دسته دنده) در جلوی راننده قرار دارد و بوسیله آن راننده با توجه به وضعیت جاده، سرعت و قدرت اتومبیل را کم یا زیاد می کند.

داخل گیربکس دنده های بزرگ و کوچک (چرخ دنده ها)، شفت کلاچ، شفت اصلی میل گاردان، محور همیشه گرد، محور مربوط به دنده ی عقب و چهار عدد محور دیگر قرار دارد.

اصول کار در گیربکس به این ترتیب است که یک دنده گرداننده (به نام دنده محرک) با دنده دیگری که اندازه ی دندانه های آن با محرک مساوی نمی باشد درگیر می شود. با حرکت دسته دنده و گرفتن کلاچ، دو دنده (یکی بزرگتر و دیگری کوچکتر) با هم درگیر می شوند و دنده محرک در جهت عقربه های ساعت و دنده ی متحرک در جهت عکس عقربه های ساعت گردش می کنند.

اگر دنده کوچک تر دنده بزرگتری را بگرداند، دنده بزرگ قدرت بیشتر و سرعت کمتری دارد و بالعکس اگر دنده بزرگ، دنده کوچکتری را به گردش در آورد قدرت دنده کوچک، کمتر و سرعت آن بیشتر می شود. راننده با استفاده از این خاصیت و با توجه به وضعیت جاده دنده مناسبی را با دنده دیگری درگیر می کند تا به موتور فشار بیش از حد معین وارد نشود.

تبلیغات
انواع پوشاک مردانه و زنانه تا 50 درصد تخفیف و پرداخت درب منزل در های یو استور

گیربکس دو نوع است گیربکس معمولی (دستی) و گیربکس اتوماتیک. در بعضی از اتومبیل ها دسته دنده بغل فرمان قرار دارد و در اکثر اتومبیل ها دسته دنده در سمت راست راننده روی گیربکس بسته شده است. برای اینکه دنده ها به راحتی جا بروند (عوض شوند) از دنده برنجی (جعبه سنکرونیزه) استفاده می شود. خاصیت دنده سنکرونیزه این است که دور دنده ها را هماهنگ نموده و هنگام تعویض دنده بدون اینکه دنده صدا بدهد راحت جا می رود.

خب تا حدودی با گیربکس آشنا شدید. الان شما می توانید سوال و جواب های فنی برای رفع عیب گیربکس اتومبیل را مطالعه نمایید.

1) علت بیرون زدن دنده چیست؟

 • خورده شدن کشویی ها
 • خوردگی فنر ساچمه ها
 • تاب داشتن ماهک ها
 • خرابی بلبرینگ شفت ها
 • خوردگی زیاد از حد دنده ها

2) علائم خرابی بلبرینگ های گیربکس چیست؟

 • ایجاد صدای گیربکس
 • بیرون زدن دنده ها

3) علائم خوردگی دنده های گیربکس چیست؟
ایجاد صدای گیربکس

4) علت کلی صدای گیربکس چیست؟

 • خوردگی دنده ها
 • خرابی بلبرینگ های گیربکس
 • تیز کردن دنده ها
 • نداشتن واسکازین

تعویض روغن گیربکس که به واسکازین معروف است، باید به موقع انجام شود. زیرا این کار موجب روان کار کردن گیربکس و سلامت آن می شود.

5) علائم تاب داشتن ماهک در تعویض دنده ها چیست؟

 • جا نرفتن راحت دنده
 • بیرون زدن دنده ها به علت درگیر نشدن کامل

6) علت گیر کردن دنده در موقع تعویض چیست؟
کج بودن ماهک ها است.

رایج ترین ایرادهای گیربکس دستی

مشکل در تعویض دنده یا بد جا رفتن دنده

اگر از سلامت بخش کلاچ مطمئن هستید باید علت مشکل در تعویض دنده را در مجموعه گیربکس جستجو کنید. این ایراد می تواند ناشی از خرابی و خشک شدن میله بندی های لیور دنده تا گیربکس باشد که به اهرم بندی دنده مشهور است. گاهی مواقع لقی اتصالات این بخش که در دسته دنده با بازی زیاد آن کاملاً مشهود است منجر به بروز این حالت می شود. ضمن اینکه خرابی ماهک ها و بیرون پریدن آنها نیز منجر به لقی غیر قابل قبول دسته دنده شده و جا رفتن دنده را با مشکل روبرو خواهد کرد و حتی می تواند منجر به عدم جا رفتن دنده نیز شود. چرا که در این حالت عملاً اتصالات و ارتباط فیزیکی دسته دنده و گیربکس قطع شده است.

از دلایل دیگر بد جا رفتن دنده که معمولاً با صدا نیز همراه خواهد بود می تواند ناشی از خرابی کشویی های دنده و یا سائیدگی دنده برنجی ها باشد. خرابی هر کدام از این دو قطعه، منجر به درگیری نادرست دنده های انتخابی خواهد شد که در نتیجه آن، دنده بد جا خواهد رفت. از دلایل دیگر بروز این اتفاق می توان به کمبود و یا مرغوب نبودن روانکار داخل گیربکس نیز اشاره کرد.

بیرون پریدن دنده یا خلاص شدن خودبخود دنده

گاهی مواقع سائیده شدن دنده ها باعث می شود تا دنده بطور خودبخود حین حرکت و در زمانی که معمولاً باری روی گیربکس نیست، از جای خود خارج شود. همچنین سائیده شدن کشویی و یا ایراد در بلبرینگ های سر و ته گیربکس و در نتیجه شل بودن آنها، نیز می تواند منجر به بروز این حالت شود. از دیگر دلایل بیرون پریدن دنده باید به خوردگی در خارها و بوش های داخلی دنده ها نیز اشاره کرد.

اگر اتومبیل شما به تازگی از تعمیرگاه خارج و به این مشکل دچار شده است، به احتمال زیاد تعمیرکار، گیربکس را به صورت اصولی نصب نکرده و همراستا نیست.

نشتی از گیربکس

نشتی از گیربکس از سه نقطه می تواند رخ دهد که البته نوع گیربکس و سیستم حرکتی خودرو که از نوع دیفرانسیل عقب باشد و یا جلو نیز در این میان بی تاثیر نخواهد بود. این نشتی می تواند از پیچ تخلیه آن باشد و یا از درب بالای گیربکس که در نتیجه زیاد بودن روانکار داخل آن خواهد بود و یا از دو انتهای جعبه دنده، که در همه موارد باید با تعویض آب بندها و واشرهای قسمت معیوب، به رفع این عیب پرداخت.

صدای زوزه از گیربکس

ایجاد صدا از گیربکس می تواند ناشی از تیز شدن دنده ها به خاطر کارکرد بالای آنها باشد. در این حالت اگر میزان تیز شدن بیش از حد نباشد، می توان با سنگ زدن این عیب را رفع کرد و در غیر این صورت باید دنده ها را تعویض کرد. همچنین کم بودن روانکار داخل گیربکس و یا کیفیت نامناسب آن نیز می تواند منجر به تولید صدای اضافی شود. لق شدن محورهای داخلی گیربکس و خرابی دنده زیر نیز باعث تولید صدای اضافی در گیربکس خواهد شد.

صدای آب هویج گرفتن! گیربکس هم زمانی به گوش می رسد که سرعت دنده ها هنگام درگیری یکسان نباشد. تنظیم نبودن کلاچ، تنظیم نبودن اهرم دسته دنده، خرابی ماهک، غلاف کشویی و برنجی ها، تعویض بی موقع دنده یا انتخاب دنده نامناسب با شرایط و سرعت لحظه رانندگی باعث بروز این مشکل می شود.

گرم کردن گیربکس

یکی از کارکردهای هر روانکاری چه در موتور و چه گیربکس، خنک کاری آنها است. روانکار با دریافت و انتقال حرارت تولید شده، اقدام به خنک کاری پیشرانه یا گیربکس خواهد کرد. در نتیجه کمبود واسکازین موجود در جعبه دنده می تواند منجر به گرم کردن آن شود. همچنین ایجاد بار بیش از حد روی گیربکس در نتیجه انتخاب نادرست دنده نیز منجر به بالا رفتن دمای آن می شود.

لرزش در گیربکس

خرابی دسته های گیربکس و یا نصب نادرست این بخش می تواند منجر به لرزش غیر عادی آن حین کارکرد شود. در این هنگام باید هم اتصالات گیربکس به شاسی و هم اتصالات گیربکس به موتور خودرو را بررسی کرد. همچنین در خودروهای دیفرانسیل عقب، لرزش در بخش هایی چون دیفرانسیل و محورها و یا گاردان، به راحتی به گیربکس منتقل می شود و راننده این لرزش را در دسته دنده حس خواهد کرد. خرابی چهار شاخ و یا تاب داشتن گاردان از رایج ترین علل آن است. آسیب دیدن بلبرینگ ها و یا چرخ دنده های داخل گیربکس نیز می تواند منجر به لرزش غیر عادی آن شود.

همچنین در خودروهای دیفرانسیل جلو، تاب داشتن و خرابی پلوس های چرخ نیز منجر به لرزش در گیربکس خواهد شد که معمولاً این لرزش در سرعت های خاصی به بعد، کمرنگ تر می شود و بیشترین میزان آن را می توان در دورهای پایین و حین شتاب گیری های میانی در سرعت های زیر 80 کیلومتر مشاهده کرد.

شما می توانید با افزایش اطلاعات خود کمتر به تعمیرگاه بروید و در شرایط اضطراری، آگاهانه در مقابل مکانیک بایستید.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «سوال و جواب های فنی مربوط به گیربکس اتومبیل»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش میدانی، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب مکانیک عمومی اتومبیل و رانندگی پایه یکم، نوشته ی اعزازالدین مشکوتی از انتشارات کوروش، منتشر شده در 1378 با شابک 4-83-6049-964 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

‫491 دیدگاه

 1. با سلام ماشین من پژو پارس مدل 88 هستش. چن وقته دنده یک فقط دنده یک مدل اب هویجی جا میره گاهی تو حرکت هم باز دنده یکش همین حالته. بعضی وقتا هم اصن گیر نمیکنه و راحت جا میره. با یه مکانیک صحبت کردم گفت ب احتمال زیاد از کشویی هاس ک تقریبا خرج سنگینی داره. البته بدون دیدن ماشین اینو گفت. سال گذشته هم دیسکو صفحه رو عوض کردم هیچ مشکلی نداشت. از دوستانی ک تجربه دارن راهنمایی میخوام. در ضمن دسته ی دنده خیلی شل شده و براحتی اینور اونور میره و خلاصیش زیاده

  1. دیسک خودرو شما مشکل داره باید از ابتدایی ترین مراحل شروع کنی مثلا پمپ کلاچ یا روغن کلاچ و اگر سیمی بود سیم کلاچ و در مراحل بعد اگر مشکل رفع نشد مشکل از بلبرینگ کلاچ و دیسک شما هستش که باید دیسک تعویض بشه

 2. سلام لطفاً راهنمايي كنيد
  رانا ٩٤ دارم مدتي است يك صداي پت پت از سمت گيربكس در حالت حركت چه دنده خلاص باشه يا نباشه حتي موتور خاموش در حركت صدا ادامه داره بال بيرينگ چرخ تعويض كردم تاثير نداشت

 3. سلام من ۲۰۶صندوق دار دارم تازه صفحه کلاچ عوض کرده ام ولی هنگامی که دنده یک به دو میرم صدا بدی میدهد علت چیست

 4. به هنگام ول کردن پدال گاز در دنده های بالای 1 ی صدایی از گیربکس میاد که با خلاص کردن، گاز دادن یا کلاچ گرفتن از بین میره. دلیلش چی میتونه باشه

 5. سلام
  من به تازگی تیبا 2 خریدم تو سربالایی که نیم کلاچ میکنم موقع حرکت ماشین میلرزه و صدا بدی میده که بهم گفتن نبر تعمیرگاه تیباها این مشکل رو داره و کاریش نمیشه کرد واقعا این مشکل طبیعی یا قابل حل شدن؟ و اینکه مشکل از چی؟

  1. علتش اینه که از بنزین معمولی استفاده میکنی بنزین سوپر بزن درست میشه

 6. ۷سلام من پژو ۴۰۵ دارم ماشینم در سرعت بالای ۱۱۰ به بعد در برون شهری اگر پایم را از پدال گاز وردارم دنده پنجش از جاش میپره فقط در سرعت بالای ۱۱۰ یعنی ۱۲۰ ممنون میشم راهنماییم کنیید با تشکر از دوستان عزیز

  1. منم همین مشکل و دارم اگه علتش و فهمیدید بمنم بگید ممنونم

  2. سلام باید از سمت راننده پشت تایر قفل کن دنده پنج گیربکس باز بشه و تعمیر بشه در غیر این صورت امکان داره تو حرکت روغن گیربکس خالی بشه و ماشین بسوزه حتی آتش بگیره و مشکلات بیشتر. لازم نیست کل گیربکس پیاده بشه فقط اون قسمت که توضیح دادم

 7. وانت نیسان دارم که وقتی خاموش میکنم گه گاهی با وجود اینکه سوییچ بسته است موتور ناگهان حالت روشن ولی با دور برعکس به مدت ۲ ثانیه یا بیشتر کار میکند مشکل از کجاست؟ ممنون ..دوگانه دستیه

 8. سلام
  دنده ماشینم داخل حرکت لق شد یعنی راحت برای خودش چپ و راست میشه حتی اگه داخل دنده بزاری بازم مثل خلاصی میره و میاد و دنده ها خیلی بد جا میرن و دنده یک و عقب ندارم اصلا علتش چی میتونه باشه؟؟

 9. سلام من ساینل دارم بعضی وقط ها پام تا تعه رو کلاجه اما دنده یک می خوام حرکت کنم دنده قرته میده جا نمی ره میشه بگین چرا این توریه

 10. سلام دوستان من چند روز پیش بدلیل صدای بلبرینگ کلاچ صفحه کلاچ رو عوض کردم و تا از تعمیرگاه اومدم بیرون ماشین لرزش شدید داره بعد اون لاستیک رو هر چهار تاش عوض کردم و چهار چرخ بالانس کردم و پولوس دو طرف عوض کردم و خلاصه بعضی وسایل جلوبندی مثل سیبک و غیره رو عوض کردم اما بازم لرزش ماشین درست نشده و خیلی هم شدید میلرزونه. ماشینم پژو ۴۰۵ مدل ۹۱ هستش. به نظر شما مکانیک که صفحه کلاچ رو عوض کرده کارش خوب نبوده و اشتباه جا زده صفحه کلاچ رو؟؟؟؟ خودم دیگه الان رو همین مورد شک دارم

  1. اون بخاطر جا نیافتن دیسک و صفحه است که زمان می بره. معمولا مکانیکها برای بهتر جا رفتن دنده ها در ابتدا یه کم کلاچ رو بالا رگلاژ می کنن که بعد مدتی که کلاچ جا افتاد یه رگلاژ دوم می کنن و اون وقت تازه لرزش از بین می ره

 11. سلام من تازه گیربکس ماشین و تعمیر کردم (پراید) الان ماشین تو حالت درجا از کلاچ صدا میده وقتی به آرومی پاتو میزاری رو کلاچ صدا قطع میشه علت از کجاست ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. اون صدا مال دنده زیر در گیربکسه ربطی به کلاچ نداره، البته اگه بلبرینگ کلاچ مرغوب نباشه همچین صدایی میده که شما گفتی تازه عوض کردی

 12. واقعا باید متاسف بود برای این سیستم از اون تولید کننده گرفته که با آگاهی از معیوب بودن خودرو بازم به دست مصرف کننده میرسونه محصولشو، تا اون خدمات بعد از فروش و گارانتی که واقعا بعضی از تعمیرکارهاش هیچ تخصصی ندارن و هنوز به مرحله تشخیص عیب هم نرسیدن
  خدا نگذره از کسایی که باعث و بانی این نارضایتی و آزار و اذیت مصرف کننده هستن

 13. دنده ماشین منم بد جا میره. نمایندگی سایپا بردمش. دیسک و صفحه عوض کرده پول گرفته. ولی هیچیش درست نشده.
  یعنی تو این خراب شده مکانیک کاربلد نداریم. اینهمه مشکل داریم؟؟ به هر مکانیکی هم نشون میدم هرکی یه چیزی میگه.

 14. سلام خدمت دوستان سمند ef7صفر خریدم که هنوز ۳۰۰تا بیشتر راه نرفته تو همه دنده ها صدای قژ قژ و زوزه میاد و وقتی کلاچ رو ول میکنم تقه هم میزنه نمایندگی میگه گیربکس باید تعویض شه میخواستم راهنمایی و کمک کنین اگه مورد مشابهی بوده

 15. سلام ماشین سمند 85 هستش وقتی که دور موتورم از 3 میره بالا یه صدای تق تق از ماشین شنیده میشه بردم پیش یه مکانیکی گفتش از بلبرینگه گیربکسشه لطفا کمکم کنید

  1. سلام مختارهستم ماشینم وانت پیکان دنده یکم برمیگرده دنده سه صدای خورد شدن میده تازه گیا یک صدای خش خش اضافه شده که نمی‌دونم چیه. کلاچم ول می کنی صدا هستش. اگه کسی می دونه از چیه لطفا راهنمایی کنه. درضمن یک گیربکس سالم کسی داشت کیهان ولی گرون حساب نکنه چون پول ندارم. ممنون

 16. سلام به همه دوستان
  من 206 تیپ دو مدل 89 دارم و بعلت روغن ریزی جعبه فرمان مجبور شدم برم پیش هیدرولیک کار و ایشان هم شیر فرمان رو تعمیر کرد و الان روغن ریزی کاملا قطع شده ولی فردای روز تعمیر هنگام تعویض دنده و کلاچ گرفتن ( بیشتر نیم کلاچ ) ، انگار یه چیزی به زیر پدال گاز و بیشتر پدال کلاچ بیصدا ضربه میزنه و زیر پا کاملا ضربه ها احساس میشه و دوباره بردم همان تعمیرگاه و گفتند هیچ ارتباطی به کار ما نداره و پیش مکانیک مثلا ماهر بردم و متوجه نشد برای چی اینطوری شده .
  از دوستان اهل فن تقاضا دارم راهنمایی بفرمایند چطور این مشکل رو حل کنم ؟
  ممنونم

 17. سلام، آقا من دیسک صفحه تازه عوض کردم یه صداهایی شبیه صدای سیر سیر حین راه رفتن میاد، این صدا از چی میتونه باشه؟؟

 18. سلام وقت بخیر من پراید مدل 82 دارم این ماشینو از صفر تا حالا مال خودمه دو هفته پیش اولین تصادف و کردم که به موجب تصادف کاپوت و سپر و گلگیر سمت شاگرد و حتی هر دو تا شاسی های ماشین خراب شدن که با صافکاری برگشتن
  اینا رو گفتم تا مشکل اصلی رو بگم
  وقتی تصادف کردم ماشینو روشن کردم دنده دیگه جا نمیرفت و حرکت نمیکرد
  امروز ماشینو تحویل گرفتم بیشتر تو حالت دنده عقب وقتی سریع کلاچ و ول میکنم از قسمت موتور و لاستیک سمت شاگرد ماشین صدای تق تق وحشتناکی میده در حد اینکه میگی الان موتور ماشین میفته رو زمین
  تعمیرگاهم هم بردم پلوس سمت شاگرد که 20 خوار بود هم عوض کرده میشه راهنماییم کنید مشکل از چیه خدا خیرتون بده ممنونم

  1. دهنه شاسی بازه شده. شما در کل دو کار می تونید انجام بدهین: اول اینکه به یه شاسی کش مراجعه و درخواست تنظیم کنید، دوم اینکه پیش یه جلو بندی ساز ببری بدهید سه شاخه پلوس رو خارش رو در بیاره و سه شاخه رو تا نصفه بیرون بکشه و بعد جای خار که دیگه نمیشه جا زد چند خال جوش بزنه اینطوری پلوس شما بلندتر شده و اون مقدار رو که باعث بیرون زدن پلوس میشه رو پر میکنه

 19. با سلام و احترام
  بنده رانا دارم چند هفته هست دنده هام بد جا میره و تو تعویض دنده وقتی پر گاز از ۴ میخوام ۵ برم دنده جا نمیره یا وقتی از ۳ میخوام معکوس برم ۲ اصلا جا نمیره تا سرعتم خیلی کم بشه بعد جا میره قبلا اینجور نبود با ی سر گاز معکوس میدادم یا دنده زیاد میکردم به صورت عادی هم دنده ها نرمال جا نمیره ی کمی احساس میکنم گیر داره ممنون میشم راهنمایی بفرمایین از گیربکس هست یا صحفه کلاچم

 20. با سلام من دنا دارم 25 کارکرده دیسکو صحفه عوض کردم از اون به بعد از گیربکس ی صدایی میاد پدالو میگیرم صداش قطع میشه مشکلش چیه

  1. از من می شنوی بیخیالش شو دست نزن گیربکس باز بشه به هیچ وجه مثل روز اول نمیشه

   1. سلام
    صداهایی ک با گرفتن کلاچ بوجود میاد از چند تا چیز میتونه باشه یکی بلبرینگ کلاچ خراب شده یکی دیسکتون خراب شده یکی سیم کلاچ ریگلاژ نیس و زیاد بالا ول میکنه
    بلبرینگ که دیدین دیسکم مثل یه بشقاب ک بلبریگ بهش میچسبه حالا اگ خراب بشن صداهایی عجیب در میارن تق توق صداهای اروم س اول سیم کلاچ ریکلاژ کنید اگر صدا تغییر کرد مال دیسک یا بلبرینگ

 21. دوستان لطفا راهنماییم کنید
  ماشینم (سمند ۸۹) اگه توی دنده ۵ توقف کنم، دیگه دنده خلاص نمیشه و گیر میکنه. توی حرکت هیچ مشکلی نداره.
  البته قلق داره، یکم سر دنده رو، رو به جلو حرکت بدم، خیلی راحت خلاص میشه. به نظرتون مشکل از چیه؟

 22. من دو ساله پژو پارس دارم. چند ماه قبل دنده عقب اصلا جا نمیرفت. بعد از دو هفته خودش درست شد. الان باز هم دنده عقب جا نمیره. ماهک ها سالمن مکانیک ها هم موندن که چرا. حتی وقتی خاموش هست بازم دنده عقب جا نمیره.

  1. به قسمتی که ماهک کوچیک وپایینی میفته ضربه بزنید تا از ماهک بالایی فاصله بگیره موقع دادن به دنده عقب گیر میکنه به اون

 23. سلام به همه متخصصين
  اقا سوزوكي ويتارا دارم كه دنده عقب آن الان اصلا جا نميخورد
  ميخواستم ببينم تا حالا اين مشكل واسه كسي پيش اومده تو ويتارا ؟/

 24. با سلام. من یه پراید 94 دارم. چند روزه که وقتی یه کم با دنده عقب میرم و در حین حرکت کلاچ رو میگیرم از گیربکس صدای نابهنجاری شنیده میشه (صدای قرقر) تاکید میکنم وقتی در حین حرکت (دنده عقب) کلاچ رو تا آخر میگیرم گیربگس صدا میده. قبلا اینجور نبود چند روزه که این صدا رو میده. نمایندگی هم بردم گفتن مشکلی نداره. آیا کسی میدونه مشکل از چیه؟؟؟ با تشکر. ممنون از همه

 25. با سلام علت بیرون زدن دنده پنج ال نود دقیقاً چی میتونه باشه (البته بعد حدود۱۵۰ تا ۲۰۰ کیلومتر رانندگی)؟ یه نشتی جزیی واسکازین داشتم که بخاطرش گردگیر و عوض کردم. به نظرتون الان مشکل بیرون زدن دنده حل شده یا باید گیربکس بیاد پایین. کارکرد ۱۱۰۰۰۰ سپاس

   1. ممنون از راهنماییتون. ولی بالای صفحه در این مورد چند علت دیگه هم نوشته، ولی این مورد و اشاره نکرده؟!

 26. سلام. خسته نباشید. من ال نود تیپ ۲ مدل ۹۰ دارم. در مسافت های بالای صد، صد و پنجاه کیلومتر دنده پنج با فشارمیزنه بیرون. فقط تو دنده ۵ این اتفاق میفته. علت چی میتونه باشه؟ ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمایید. باسپاس

 27. سلام
  ماشینم تو حرکت با هر سرعتی مخصوصا سر بالا یا تحت فشار ب محض ای ک بخوای سمت شاگرد فرمان رو متمایل کنی صدای تق تق میاد علت میتونه چی باشه ؟

  1. اگه درحالت ایستاده فرمون کامل بچرخونی حرکت کنی صدا داد کله پلوس با تعویضش فکر کنم هشتاد نود تومانی خرج داره

 28. با سلام من یه 405 tu5 مدل 93 دارم مشکلی که دارم اینه که گیربکس زوزه داره وقتی که پارو از رو گاز بر میداری یا سرعتو کم میکتی خصوصا تو سرعت های پایین، دنده ها راحت جا میره مشکلی نداره ولی این صدا حتی وقتی خلاص میکنی هم میاد خواهش، میشه راهنمایی کنید

 29. سلام
  من پراید 91 دارم، 3 هفته بود زمانی که ماشین روی دنده بود (مخصوصا وقتی دنده مرده می شد) صدای تق تق از سمت راننده جلوی ماشین میومد (خلاص می کردم رفع میشد)، 6 تا مکانیک و 2 جلوبند ماشین رو دیدن و همه یکصدا گفتند از گیربکسه، گیربکس رو دیروز تعمیر کردم، صدای لق لق تا تق تق ماشین خیلی خیلی کم شده و فقط گاهی اونم خیلی کم به گوش میرسه اما به صورت کامل رفع نشده، سوالات من:
  1-آیا کسی مورد مشابهی داشته؟ راه کارش چی بوده؟
  2-می تونه مشکل از پلوس باشه؟ چک کردن گفتن نیست می خوام اطمینان پیدا کنم
  ممنون

  1. سلام، اون تق تق رو ماشین ما هم داره زمانی که میخوای شتاب بگیری و گیربکس رو فشار هست این صدا تق تق میاد؟ من بردم پیش مکانیک گفت مشکلی نداره دیگه نفهمیدم چی میگه الآن سه ساله که تق تق بعضی موقع ها صدا میده ولی مشکلی درست نکرده… زیاد حساس نباشید، تمام ماشین هایی که در ایران ساخته میشن ایراداتی دارن که اگر صد بار هم ببری مکانیکی مثل روز اول نمیشه چون بعضی قطعات خوب تراش نخوردن

  2. از لقی لنت ها و خرابی کمک و یا کلا جلوبندی جاییش مشکل داره

 30. سلام دوستان . سال نو همگی مبارک
  2 روزه یه پرشیا 91 ELX مدل زانتیایی 1800 فرانسه به قیمت صفر خریدم میگن این مدل همشون قیمتشون بالاست. امروز رفته بودم آپکو و پرسنل اونجا گفتن و تعریف از ماشین این مدلی کردن. ولی طرف گفت موتور ماشین شما 2000 هست نه 1800 و گفتن شتاب خیلی بالا داره و…
  ولی شنیده بودم که این (برند تعریفی) برای موتور 1800 سال 91 ELX
  مگه تو اون سال ELX 2000 فرانسه هم بوده؟
  سندشو نگاه کردم نوشته تیپ XU7JP4 اما حجم سیلندرو ننوشته
  دوستان زبده میتونن راهنمایی کنن؟
  در ضمن ماشین در حالت درجا فوق العاده نرم و بیصدا است بطوریکه متوجه روشن بودن آن نمیشوی و دست دنده کاملاً ثابت و بدون کوچکترین حرکت می باشد. دنده ها خوب جا میرن بدون سختی و مشکل اما امروز 3 بار در حین حرکت دنده 2 یا 3 (نمیدونم) دنده از جاش خارج شد. البته این سه بار در فاصله زمانی حدود یک ساعت اتفاق افتاد نه بصورت متوالی و پشت سر هم. فکر می کنید مشکل از کجاست؟ اول کاری چقدر باید خرج کنم؟

 31. با سلام
  من ماه پیش گیربکس پراید۱۳۲ مدل ۸۷ رو تعمیر کردم و ته پلوس ها و سر پلوس سمت شاگرد رو هم عوض کردم الان موقع دنده یک یا دو توی قدرتی تا گاز میدم یه صدای تق تق مییاد که اتاق ماشینو میلرزونه به کلی تعمیر کارم نشون دادم کسی نتونست درست کنه اگه کسی میدونه مشکل از چیه لطفا کمک کنه

  1. دوست عزیز لرزیدن اتاق بعد از تعویض پولوس مربوط به 3شاخ پولوس و فنر داخل مشعلی یا خود مشعلیه

  2. پایه مشعلی کوتاهه شما باید پایه مشعلی که سه شاخ پلوس توش جا میره رو پایه بلند بندازی

  3. سلام آیا مشکل شما رفع شد؟
   منم مورد مشابهی دارم، توی دنده که میگذارم صدای تق تق میده!
   لطفا اگر به نتیجه رسیدید اطلاع بدید
   ممنون

  4. من وارد نیستم ولی خوندم پلوس 20 خار و 19 خار برای پراید هست شاید پلوست 20 خار بووده عوض کردی 19 خار گدذاشتن شاید من توهم زدم

  5. من فکر کنم از دنده برنجی هاتون باشه …چون که واس منم همین طور شده بود

 32. داداش من پراید بردم برا تعویز صفحه کلاچ و چون دنده یکم و مینداخت بیرون دادم بلبرینگ ها یک و دو رو هم عوض کرد تسمه تایم رو هم عوض کردم.
  قبل تعمیر شتاب ماشین عالی بود تا 150 هم میرفت
  ولی بعد تعمیر شتاب تو دنده یکم بصورت کاملان محسوس پایین اومده و ماشین بیشتر از 120 تا نمیره
  یعنی ماشین کشش تو دنده 4 و 5 کم شده
  تو سر بالایی کم میاره
  بردم دیاگ زدن موتور عالی کار میکرد
  کاتالیز اگزوز و هم بردم نیگا کردن سالم بود
  شمع وایرهارو هم عوض کردم
  دوباره از نو بردم یه تعمیرکاره دیگه به تسمه تایم نیگا کرد گفت مشکلی نداره
  صفحه کلاچ هم مارکش معتبر بود (اعظام)

  یه تعمیرکارم گفته بیار نیگا کنم شاید از پمپ بنزین یا سافی بنزین یا شل بودن لوله مکش بنزین یا سوزن انژکتور باشه
  یه راهنمایی کنین
  من حدس خودم اینه که از گیربکس یا صفحه کلاچ باشه چون دقیقاً بعد تعمیر اینا این مشکل و دارم

  1. سلام
   باد کردن سوزن انژکتور یا همان خراب شدنش، قدرت ماشین را می گیرد اما اگر بعد از تعمیر این جوری شده، احتمالاً حدس خودتان درست باشه.

  2. منم برای پژو همین مشکل رو داشتم و از بد جا زدنه تسمه تایم بود
   متاسفانه خیلی از میکانیک ها حتی جا زدنه تسمه تایم رو بلد نیستن
   ببرید پیش یه مکانیک درست و حسابی یا نمایندگی بگید تسمه تایمتون رو چک کنه

 33. سلام من ماشینم پژو پارس اتوماتیک تیو 5 و مدل 91 کیلومتر 63000. حدود 6 ماهه وقتی میخواد بره دنده دو و… دور موتور تا 6 میره ی لحظه با فشار زیاد و سریع دور موتور 4 میشه. حتی نمایندگی دلیلشا نمیدونه یکی میگه از سنسور کیلومتره یکی میگه از دیسک و صفحه که ضعیف شده یکی میگه مال روغن گریبکسه. سوال دوم تعویض روغن گیربکس تا چند کیلومتره البته تو 5 سال زمان. ممنون میشم

 34. با سلام خدمت دوستان
  منم یدونه پارس تیو5 درتاریخ 15/12/95 از ایرانخودرو تحویل گرفتم و تا الان 1800 تا باهاش راه رفتم از همون روز اول سردنده در دور پایین لرزش داشت و موقع لرزش زیرپام نزدیک گاز زیرپام حس میکنم ماشین میلرزه تو دور بالا مث 3000 و 4000 خوبه تو 2000 میلرزه و چرخاشم صدای چق چق میده چندین بار نمایندگی مراجعه کردم جواب قانع کننده ندادن بیرون پیش مکانیک و جلوبندی ساز بردم همگی میگن از پلوسه لرزش و صدای چرخها از بلبرینگ ولی نمایندگی بشکل تمسخرآمیزی میخندن انگار ک همه دروغ میگن لطفا راهنمایی کنید باتشکر

 35. سلام یه دنا 95 دارم دنده یک سخت جا میره صدای شاید گاردون باشه از زیر ماشین میاد صدای باد داخل کابین میاد…. واسگازین هم عوض کردم به امداد زنگ زدم کاری نکردن.. میخوام از دست شرکت و نمایندگی ها منم اتیش بکشنش ببرم درب ایرانخودرو.. اعصاب خورده

 36. من یه پارس tu5 صفر خریدم.هنوز هزار کیلومتر کارنکرده.ولی توی دنده یک و دو موقع حرکت وقتی پا روی کلاج میزارم زوزه میکشه.بلافاصله وقتی ماشین رو از دنده خارج میکنم(خلاص میکنم) این صدا میوفته.نمایندگی میگه برای شفت گیربکس هستش.آیا درسته تشخیصشون؟میخوان شفت گیربکس رو تعمیر یا تعویض کنن.چکار کنم؟توروخدا راهنمایی کنید.اعصابم خورد شده

  1. سلام اقا محمد منم تندر صفر خریدم دقیقا همین مشکلو داره توروخدا اگه شفت گیربکس عوض کردی درست شد اطلاع بده ممنون

  2. احتمال زياد مربوط به بلبرينگ كلاچه وقتي صفحه كلاچو عوض كردي اينم عوض كن.

  3. بله مشکل از خرابی بلبرینگ شفت ورودی گیریکس است.چون درزمان گرفتن کلاچ شفت از حرکت میفته و صدا قطع میشه.حتی در حالت ایستاده و خلاص شفت ورودی دائما میچرخد

 37. سلام من امروز دسته موتور پایین پژو پارسم رو عوض کردم و الان وقتی ماشین خاموش و میرم دنده یک صدای تق بلندی میده میشه لطف کنین بگین مشکل چیه؟

  1. احتمالاً مشکل از سرپلوس اون قسمت سه شاخه که روی هر کدومشون رولربرینگ داره ریخته یا خورد شده من این مشکل رو داشتم

  2. کله پلوس هزار خواری داخل گیربکسه البته احتیاجی به باز کردنه گیربکس نیست

 38. با سلام به دوستان عزیز مدتی بود دنده ها به نرمی قبل تعویض نمیشد انگار فلزات با هم درگیر بودن قبلا خیلی نرم و راحت تعویض میشد واسکازین عوض کردم درست نشد دیسک و صفحه عوض کردم بازم درست نشد حالا به جز خشک جا رفتن دنده‌ها دنده ۳ هم خیلی به سختی جا میره علتش چی میتونه باشه؟ ممکنه دیسک و صفحه بد جا افتاده باشه؟

 39. سلام
  یه پیکان دارم امروز یه لحظه هواسم پرت شد ندیدم دارم به دست انداز نزدیک میشم بعد از این که متوجه شدم سریع ترمز گرفتم خواستم دنده معکوس از 3 به 2 بکشم برا اینکه دنده خوب جا بره چون سرعتم زیاد بود یکم خواستم گاز بدم که یکم بیش تر از حد گاز دادم دور موتور رو حالت خلاص تا بالای 4000تا هم رفت. ولی بعد از اینکه دست انداز و رد کردم دنده رو که گذاشتم رو 3 دیدم ماشین بین دور موتور 2500تا و3000 تا میلرزه.بعد از اینکه یکم ماشینو خاموش به حال خودش رها کردم برگشتم دیدم لرزش درست شده ولی الان وقتی ماشین در حال حرکته وقتی پامو یهو از رو پدال گاز برمیدارم یه صدای تق میده و وقتی دوباره پامو یهو میزارم رو گاز دوباره صدای تق میده. میشه خواهشا راهنمایییم کنین

  1. سلام دوست عزیز دسته موتور شما معیوب شده تعویض کن درست میشه

   1. سلام من ماشینم صفرهست دنده یک تاگرم میشه ماشین هنگام جازدن صدا میده کسی علتش میدونه

  2. سلام به نظر من میل ماهکات و یه توپیه واسه قسمت دنده باید عوض کنی خیلی عالی میشه خرجشم چندان زیاد نیست

 40. با سلام من وانت پیکان 93 دو روز پیش گیربکس دنده زیرش صدا میداد از نمایندگی برام تعویضش کردن حالا این گیربکس بعد سه روز وقتی از دنده چهار معکوس میزنی به سه یه صدای بلندی همچین صدایی مثل (قر) و همراه این صدا لرزش زیادی همراش هست لطفا بهم بگید مشکل از چیه ممنونم منتظر جوابتونم

 41. با سلام ببخشید من تازه دیسک و صفحه کلاچ و… عوض کردم الان کلاچ نسبت به قبل خیلی پایین تر ول میکنه اما اصلا شتاب نداره و با گاز زیاد حرکت میکنه ماشین پارس tu5 دیسک و صفحه هم جعبه سبز

 42. بعضی موقع ها دنده ی 3 هم جا نمیره و مجبورم یکبار خلاص کنم و دوباره جا بزنم تا جا بره.به نظرتون مشکل چیه؟

 43. سلام.من زمانی که دنده ماشینم در دنده 3 و 5 میزنم و بعد از جا رفتن دنده یک صدای ساییده شدن میاد که وقتی دنده را با دستم به سمت چپ فیکس و نگه میدارم صدا قطع میشه ولی اگر ول کنم یا دنده را به سمت راست ببرم بازم تولید صدا میکنه.مشکل چی میتونه باشه؟

 44. سلام ماشینم پرشیاس، وقتی نیم کلاچ میکنم صدای تقه میاد انگار دسته موتور بریده ولی دسته موتور سالمه، بعدشم تو سرعت های بالا وقتی گاز رو رها میکنم باز موتور تکان میخوره دسته دنده رو هم تکان میده

 45. درود دنده دو و چهار پرایدم جا نمیره اما یک و سه به راحتی جا میرن کسی میدونه مشکل از چیه؟

  1. سلام. ببین ب صندلی گیر نمیکنه،،،،، میتونه از دسته دنده ات هم باشه. سیم کلاچت رو رگلاژ کن

  2. اگر اشتباه نکنم کشویی دنده 2 و 4 پراید مشترکه که احتمالا خراب شده و شاید هم ما ماهک باشه که کج شده

 46. با سلام بنده یه وانت مزدا کارا 2000 چند ماهه خریدم بعد از مدتی دیسک و صفحه رو نمایندگی عوض کرد تا حالا خوب بوده ماشین اما امروز ماشین رو روشن کردم صدای چر چر از جای گیربکس میومد خیلی حساس شدم در ضمن کلاچ رو می گیری صدا قطع میشه ممنون میشم جواب بدید

  1. بلبرینگ های تویه گیربکس خراب شده باید گیربکس بیاد پایین باز بشه کل بلبرینگا تعویض بشن
   یا شاید هم واسکازین خیلی خیلی کمه یا اصلا توش نباشه که صدا میده من خودم تجربش داشتم یکی از این دو حالته

 47. سلام بنده ی نیسان دوگانه صفر تحویل گرفتم اما دنده دو به سه بد جا میره و صدا میده. دنده چهار به سه هم همینطور. مشکل از چیه؟

 48. سلام من جديدا تيبا خريدم مدل ٩٠
  هنگام تعويض دنده روانه ولي از ٣ به ٤ يكم گير داره بايد يكم به سمت راست كشيده شه تا جا بره
  از ٣ به ٢ موقع كم شدن سرعت هم صداي قرچ كوچكي به گوش ميرسه
  مشكل از كجاست؟

 49. سلام و خسته نباشید. پراید ٨۶ دارم. دیشب موقع حرکت صدای بلندی به صورت منقطع و در سر بالایی از ماشین میامد. بعد از متوقف کردن خودرو خواستم حرکت کنم دنده را جا زدم اما خودرو حرکت نکرده و صدای قرقر چرخ دنده ها می آید. فقط دنده عقب درگیر می شود. لطفا راهنمایی فرمایید. ممنون

 50. سلام . دوستان من سمند اس ای مدل 94 دارم گیربکس هیچ صدای غیر عادی نداره ولی روی دنده یک وقتی میزاری میری روی دست انداز رد میکنی بعضی وقتها خود به خود خلاص میشه ؟ لطفا در این مورد راهنماییم کنید ممنون

 51. سلام وقت بخیر. ببخشید من یه مشکل دارم. پراید مدل 89صبا دارم. حدود دو سه ماهی بود که دنده هام مثل دنده دو و یک خوب جا نمیرفت و شتاب ماشین کم شده بود دیسک و صفحه کلاچ رو عوض کردم. الان شتاب خوب شده ولی دنده دو اصلا خوب نشده تو معکوس کلی مشکل دارم باهاش. میشه راهنمایی کنید. کلاچم گاهی اوقات وقتی دنده ۴ یا ۵ میندازم موقع ول کردن یه صدا میده گفتم شاید مشکل از کلاچ باشه

 52. با سلام. من یه فولکس گل دارم. مدتیه بعد از چند کیلومتر کار کردن صدای زوزه از ماشین میاد اما با فشردن پدال ترمز زوزه قطع میشه. اگه ماشین کمی متوقف بشه بعدش مجددا خوب میشه تا اینکه بعد از چند کیلومتر کار کردن بازم صداش در میاد. واسکازینشو تازه عوض کردم فایده ای نداشت.

 53. سلام خسته نباشید
  حواسم نبود بدون گرفتن کلاچ دنده را عوض کردم ( دنده عقب) حالا چی میشه ؟؟ البته بعدش دوباره کلاچ را گرفتم و دنده را عوض کردم ولی میترسم یه اتفاقی افتاده باشه ظاهرا چیزی نشده ولی ممکنه تو خیابون دنده از جا در بیاد؟ سر کارم نذاره ؟
  ممنون از راهنمایی تون

  1. سلام
   با یکی دو بار اتفاقی نمی افتد.
   اما در صورت تکرارهای بیشتر و حتی مدام بد دنده عوض کردن، صفحه کلاچ آسیب می بیند.

  2. ناموسا بدون کلاچ دنده عوض میکنی. ببین تو سرعت‌های خیلی بالا میشه این کارو کرد به ماشینم آسیب نمیزنه. ولی تو حالت پارک بدون کلاچ دنده عقب گذاشتی خدایش

 54. با سلام. بنده یه تندر e2 حدود 7 ماهه صفر تحویل گرفتم. یه چند وقته که هوا سرد شده شیشه ها رو میدم بالا متوجه شدم وقتی دنده دو هستش و ترمز رو به تنهایی میگیرم و دقیقا هنگام توقف ماشین یه زوزه یک ثانیه ای میاد و خلاص میکنم قطع میشه و اگه خلاصم نکنم همونجا گاز بدم بازم قطع میشه – ماشین از لحاظ دنده کشی هیچ مشکلی نداره – ممنون میشم راهنمایی کنید – نمایندگی میبرم میگه برگشت گیربکسه مشکلی نداره

  1. راستش منم یه 206 صندوقدار دو هفته هست تحویل گرفتم دقيقا همين مشکلو دارم که ارش خان داره ،دارم لطفا پاسخ بدين

 55. سلام دوستان، اگر موقع چرخاندن فرمان هیدرولیک تا انتها (تاکید میکنم انتهای چرخش)، فرمان صدا کند این صدا طبیعیه یا مربوط به کم شدن روغن هیدرولیک؟ لطفا دوستان مکانیک جواب بدهند، با سپاس

 56. سلام سمند ۸۹ ال ایکس دارم در حالت روشن صدا دارد پا روی کلاچ بزاری صدا قطع میشه دنده ۲٫۳،۴،۵ زوزه داره نمیدونم برای تعمیر ببرم ایا خوب میشه یا بد تر

  1. سلام دوست عزیز-بلبرینگ های گیربکس خرابه زود عوض کن تا جات نذاشته

  2. بلبرینگه گیربکس خرابه
   گیربکس بیاد پایین اوراق بشه و بلبرینگ هاش تعویض بشه

 57. سلام ویتارا اتومات 2000 دارم که مدتی است هنگام پارک دوبل و حرکت دنده عقب از زیر ماشین دف یا گیرکس صدای تقه میشنوم علت چیست البته بعضی اوقات شروع حرکت با دور ارام بمحض برداشتن پا از روی ترمز کمی این صدا را میشنوم

 58. سلام. پژو 206 اس دی مدل ۹۳ دارم وقتی میرم تو دنده ۴ تو سرعت ۹۰ تا احساس می کنم یه چیزی زیر پام تاب داره. وقتی کلاچو میگیرم یا میرم دنده ۵ قطع درست میشه.

 59. سلام پژو پارس سال مدل 93 دارم تو دنده 4 تا 160 هم رفتم ولی دنده 5 رو میزنم دیر به 170 میرسه و فکر کنم بالاتر از 180 نره. میشه کمک کنید راهنماییم کنید ببینم چه مشکلی داره

 60. سلام دوستان پراید مدل نود گرفتم یه صدای خش موقع خلاص وقتی گاز می دهم می خورد ضمنا این صدا در موقع حرکت و تو دنده هم حالت خش خش هست مکانیکی دور زد و گفت از بلبرینگ کلاچ هست راهنمایی کنید

  1. سلام آقا بيژن
   اتفاقا منم حدود يك ماه پرايد 90 گرفتم باز همين مشكل رو داره مكانيك گفته بلبرينگ گيربكسه حالا نمي دونم چكار كنم/؟/// دوستاني كه تجربه دارن خواهشن راهنماي كنن ممنون

   1. ماشین درجا کار میکند اگر کلاچ رو فشار دادید صدا قطع شد این مربوط به بلبرینگ شفت اول گیربکس میشه ولی اگر کلاچ رو فشار دادید صدا زیاد شد مربوط به بلبرینگ کلاچ هست

 61. سلام
  بنده خودروی دنا دارم ایرادی که داره اینه که زمانی که با دنده دو درحال حرکت هستم و ماشین در دنده دو هست وقتی که پا بر روی کلاچ میگذارم زوزه شنیده میشه و به محض اینکه دنده رو خلاص میکنم صدا قطع میشه. این ایراد بیشتر در دنده یک و دو بارز هست و نمیدانم ایراد از چی هستش (خودرو دو هزار کیلومتر بیشتر کار نکرده)
  لطفا راهنمایی بفرمایید

  1. دوست عزیز …
   اگر در دنده یک و دو صدا میدهد و احتمالا اول صبح ها دنده سخت جا میره، از واسکازینته
   تعویض کنید مشکلتون حل میشه

  2. دوست گرامی زوزه خرابی میاد هنگام کلاچ گرفتن ناشی از بلبرینگ صفحه کلاچه

 62. سلام، در خودروهای اتومات و دارای آپشن استارت دکمه ای، اگر در سرعتهای بالا هنگام رانندگی بطور اتفاقی دستمون به دکمه استارت خورد، چه اتفاقی می افتد و آیا به گیربکس آسیب می رسد یا خیر؟

 63. سلام یه ماشین روا دارم تو دنده سه صدای موتور میاد داخل ماشين جوری که گوشام کيپ میشه انگار صدای دنده مردس ممنون میشم راهنمايم کنيد

 64. سلام من یه پراید 88 دارم جدیدا موقع روشن شدن یه صدای خش یا هش میده بعد گرم شدن ماشین صدا قطع میشه صدا از سمت راست و تازه واتر پمپ عوض کردم

  1. دوست عزیز، تسمه ی شما خاصیتشو از دست داده… یا مرغوب نیست… تعویض کنید

 65. سلام
  یه پراید تازه خریدم وقتی دنده معکوس میدم از 3 به 2 دنده خوب جا نمیره و وقتی جا میره یه صدا بدی میده، گفتن از دنده برنجیه ولی خودم با داداشم گیربکسا باز کردیم ولی دنده برنجیاش خوبه، صفحه کلاچشم خوبه، عیب میتونه از چی باشه؟

  1. من 4 به سه همین مشکل را دارم و دو به سه هم یه کم گیر داره البته در دور موتور بالا

   1. منم همین مشکل رو دارم البته با پیکان وانت اونم تو 4 به 3راه حلش چیه لطفا راهنمایی کنید ببرم تعمیرگاه!

 66. سلام به دوستان من تقریبا یک هفته هستش که صفحه کلاچ سمند lxخودم رو تعویض کردم به سفارش مکانیکم رفتم با کلی دردسر صفحه کلاچ valeo1800 زانتیایی گرفتم و تمامی مراحل نصب وتعویض هم در تعمیر گاه بودم تا قبل نصب صفحه مشکل لرزش ماشین در دنده یک ودو رو داشتم قدرت شتابی ماشین تو سر بالایی کم بود حالا بعد از تعویض وقتی ماشین در حالت پارکه وموتور روشنه چه موتور سرد باشه چه گرم صدای تق تق از گیربکسم وجود داره خیلی تو مخه وقتی کلاچ رو تا اخر میگیرم صدا کاملا قطع میشه یا اینکه دنده رو بدون گرفتن کلاچ به داخل فشار میدم صدا قطع میشه بعد دوباره همون صدای تق تق شنیده میشه مکانیک میگه گیربکست از قبل مورد داشته ولی خودم تا قبل تعویض صفحه همچین مشکل صدا رو نداشتم البته واسکازین گیربکسم رو برند پارس ریختم لطفا راهنماییم کنید خیلی ممنون میشم

  1. سلام من ماشین صفر گرفتم این مشکل رو داشت هر نمایندگی میرم گفتن همه گیربکسای 3 سال اخیر همین جوری هستند اشکال نداره صدا بده

 67. سلام
  هنگام گاز دادن صدایی شبیه ب صدای موقعی ک دنده مرده ب ماشین بدیم از گیربکس میاد ولی منتها موقعی ک توی جاده بدون شیب با دور موتور 3 دنده رو عوض کنم همون صدا رو میده ک قاعدتا فشار زیادی روی گیربکس نیست

 68. سلام پراید مدل ۸۵ دارم وقتی ماشین خلاصه صدایی مث هرز چرخیدن بلبرینگ خراب به گوش میرسه ولی وقتی کلاچ رو میگیرم صدا قطع میشه
  میدونم دیسک و صفحه آخراشه و باید عوض شه چون در حال حرکت هم ماشین گاز میخوره ولی شتاب کافی رو نداره
  ممکنه از بلبرینگ کلاچ باشه و با تعویض دیسک و صفحه و بلبرینگش صدا بیافته یا اینکه ایراد از گیربکسه ؟؟؟

  1. با تعویض دیسک و صفحه و بلبرینگ صدا خاتمه میابد

 69. سلام من پراید مدل 90 دارم وقتی درحال حرکت کلاچ را پایین نگه میدارم یه صدای قرقر از گیربکس میاد بیشتر تو دنده یک این صدا میاد. ممنون میشم اگه بگین مشکل از کجاست

 70. سلام
  دنده چهار و پنج ماشین شتاب لازم رو نداره دور موتور بالا میره ولی سرعت بالا نمیره مثه حالتی که کلاچ درگیره ؟

  1. دیسک صفحه باید تعویض شه، یکی دیگه از علایم تمام شدن دیسک و صفحه اینه که تو سربالایی کم نیاره و باید سریع دنده سنگین بدی

 71. با سلام. من یه پراید 83 دارم یه مدتی یه صدای شق شق میومد حتی وقتی که خلاص بود هرچی سرعت بیشتر میشد صدا هم تندتر امروز یه صدای ترکیدگی داد و صدای شق شق بیشتر شد ولی همچنان دنده خوب جا میره و ماشین راه میره. ممنون میشم از راهنماییتون

 72. با سلام، پژو تیو فایو دارم دیسک و صفحه و سیم کلاچ رو عوض کردم ولی دنده یک به سختی جا میرود یا اصلا جا نمیرود، لطفا راهنمایی کنید.

  1. سلام. اول سیم کلاچ و ریگلاژ. بعد دنده برنجی و عوامل تشکیلی دنده 1.

 73. سلام من ی پراید 131 دارم ی ماهه گرفتم کلاچ با گیر میرفت پایین و دنده رو به زور عوض میکردم اول گفتن سیم کلاچه عوض کردم درست نشد بعد گفتن صفحه کلاچ کامل عوض کردم چند روز خوب شد اما باز داستان همونه ماشین هرچی داغتر میشه بدتر هم میشه. و موقعی که کلاچ رو هم ول کردم در حال حرکت احساس میکنم ی چیز داره میسابه پدال گاز زیر پام گز گز میکنه. در ضمن صفحه کلاچ دایکن انداختم. ممنون میشم کسی پاسخ بده

  1. سلام داداش اینجور که شما گفتی فکر کنم پدال کلاچ گیر پاژه و باید پدالو روان کاری بشه

  2. من تازه عوض کردم قبلیش دایکن بود فکر میکنم 100 هزارتا رو راحت کار کرد.
   الان valeo انداختم. میگن اینم خوبه.
   عیب از صفحه کلاچت نیست. شاید از سایر قطعات باشه یا چیزی رو درست نبسته باشن

 74. سلام من یه اس ال ایکس مدل 95 درام الان 4000تا کار کرده موقع شروع حرکت ریپ میزنه مشکل از چیه به نظر شما؟

  1. در مر حله اول استپر باید تمیز و شسته بشه در مرحله دوم انژکتورها

 75. سلام و خسته نباشید. من وقتی میخام دنده معکوس بدم از چهار ب سه تو سه صدا میده. روغنم عوض کردم. کلاچم رگلاژ کردم ولی باز تو معکوس سه صدا میده. ممنون میشم کمکم کنید. ماشینم 206 تیپ 2

  1. توسرعت بالا اگه اینجور میشه دنده معکوسی که میدی موقعش نیس واسه همین گیربکس نمی تونه هضمش کنه

  2. سلام دوستان عزیز
   من هم پژو 206 تیپ 2 دارم همین مشکل بد جا رفتن دنده موقع معکوس کشیدن تو همه دنده ها داره، حتی با سرعت مناسب و وقتی هم دنده جا میره صدا میده واسکازین هم عوض کردم.
   بستگی به نوع واسکازین داره؟ یا فقط مشکل دنده برنجی هست؟
   ممنون از راهنمایی هاتون

 76. با سلام من پراید دارم وقتی پامو میزارم رو کلاچ صدای چق چق میاد خیلی هم زیاده علتش از چیست روغن عوض کردم بلبرینگ عوض شده صفحه کلاچ عوض شده ولی بازم صدا میاد راهنمایی بکنید لطفا با تشکر از شما

 77. سلام من یه پژو 2000 دارم توی ترافیک امپرش اومد بالا نگه داشتم خنک شد دوباره راه افتادم بعد از یک ربع سر چهارراه تا خاستم دنده یک بزنم دیدم لیور دنه کاملا وله ول شده و مجبور شدم ماشین رو بکسل کنم به نظرتون گیربکسش نابود شده یا از صفحه کلاچه ممنون

  1. من یکسال بود این مشکلو داشتم. قفل دراتو عوض کن. خلاص. برای همین یه جمله تعمیرگاه نبود که نرم هزینه ها کردم تا فهمیدم

 78. با سلام.
  یه خودروی آر دی انژکتوری دارم که تو دنده های 2 و 3 قبل از پر شدن کامل دنده، یه حالت سکته به اتومبیل وارد میشه که بعد از پر شدن نسبی دور موتور قطع شده و ماشین روان حرکت میکنه. اگه راهنماییم کنین ممنون میشم.

 79. سلام من یه اپتیما دارم که فقط رو دنده عقب حرکت میکنه و جلو نمیره ممنون میشم اگر جواب بدهید

 80. ضمن سلام و خسته نباشید و آرزوی قبولی طاعات و عبادات؛
  پراید 131sl مدل 1392 دارم که 42000 کارکرده. جدیداً وقتی دنده عقب میزنم و کمی راه میرم شروع میکنه صدای غیرعادی (قرقر یا خرخر) میکنه که واسگازین رو هم چک کردم کم نکرده بود البته ناگفته نبود از اول که ماشین رو خریدم (صفر بود) وقتی دنده خلاص بود یه صدای کمی از کلاچ میومد که با گرفتن کلاچ صدا قطع میشد و به نمایندگی گفتم گفت: عیبی نداره به مرور صدا میفته اگه بیشتر شد بیار درست کنم که صدا نیفتاد و الان هم هست ولی بیشتر هم نشده؛ چند جا نشون دادم هر کی یه چیزی میگه. خواهشاً راهنمایی کنید. میگن خرجش زیاده درسته؟ خواهش میکنم راهنمایی کنید اگر هم جایی خوب سراغ دارید بگید… یه دنیا ممنون

  1. سلام
   مکانیک هایی که از نزدیک ماشین تان را دیده اند، چه نظرهایی داده اند؟
   گفته اند مشکل از کجاست؟

   1. سلام…
    هر کی یه چیزی میگه ولی همشون میگن باید گیربکس باز بشه تا ببینیم چیه (یکی میگه بلبرینگ شفت ورودیه، یکی میگه دنده هاش تیز کرده و…). راستش منم میترسم چون میکانیک آشنا نیست گیربکس رو تعویض یا قطعات اصلی رو باز کنه و چینی بندازه… راستی اگه یه مدت مثلاً دو ماه دیگه درست کنم مشکلی پیش میاد یا به جاهای دیگه آسیب میزنه؟ ممنون از لطفتون

  2. دوست عزیز بنده مکانیک هستم برای رفع این صدا باید گیربکس باز بشع این صدا مربوط به بلبرینگ شفت ورودب هستش

   1. سلام داداش
    من یک ‌131 96دارم ،صفر خریدم
    بیست تمن بود بادش بخیر
    همونسال بعلت اینکه در حالت خلاصی صدای شلش شلق از گیربکس میومد حساس شدم ،،سری اول کل بلبرینگ های داخلی گیربکس رو عوض کردم در نمایندگی خودم بالاسر بودم که عوض کردن،متاسفانه درست نشد ،،بعد چند ماه یک گیربکس خشک دوباره سفارش دادن گذاشتم رو ماشین بازم درست نشد ک نشد،،الان 4ساله همین صدا رو تحمل میکنم
    بگم که تا صفحه کلاچ و بلبرینگ اونم عوض کردم. نشد ک نشد….میگن دنده زیر اخه مگه دنده زیر گیربکس نو چرا باید خراب باشه،،،اونم 2تا ،هر دوتا هم مثل هم….دییوانه شدم حاجی…. کمکم کنی از خجالتت در میام

 81. با عرض سلام و خسته نباشید من اسفند 93 یک پراید صفر خریدم از همون موقع گیربکس مشکل داشت و چند بار به نمایندگی بردیم کاری نکردند بعد از مدتی فهمیدیم بدون اینکه روغن ریزی داشته باشه گیربکس روغن کم میکنه و بخاطر همینه که دنده بد جا میره خواستم ببینم علت کم کردن روغن گیربکس چیه؟ سپاسگزارم

 82. سلام من یه کاپرا دارم موقع حرکت کردن سردنده لرزش داره، یعنی گیربکس میلرزه، کسی اطلاع داره ایراد ممکنه از کدوم قطعه هست؟

  1. با سلام دوست عزیز احتمالا مشکل از دسته دنده هست که ماشین رو جک میزنن تعویض میکنن درست میشه هزینه زیادی هم نداره

  2. جای کشویی میل گاردون به شفت گیربکس یه بوش برنجیه فک کنم بوش گشاد شده باشه یا گاردون تاب داره

 83. من یک سوال دارم ولی کسی جوابشو نداده تا کنون، علت اینکه ماشین با گیربکس اتومات در دنده دو میماند و به سه و چهار نمیرود چیست؟
  اینم شمارمه اگر کسی تونست راهنمایی کنه
  09223983101

  1. در گیربکس اتومات فشار روغن باعث تعویض دنده میشه گیربکس شما افت فشار روغن داره و توان تعویض دنده بالا رو نداره و تا دنده دو فشار روغن جواب میده

 84. لطفا بفرمایید صدای قیژ از گیبکس در دنده دو و سرعت 30 تا 40 علتش چی میتونه باشه؟ ممنون

  1. سلام دوست عزیز این مشکل مربوط به گیربکس نیست شما اگه یه نگله به زیر ماشین بندازین متوجع میشین که دسته موتور پایین پوکیده و باعث شده بلبرینگ پلوس شما خراب بشه. نشانه هاشم اینه که وقتی کلاچ ول میکنی ماشین یه پرش کوچلو داره که مزبوط به دسته موتور پایین است و صدا هم که میگید به احتمال بالا از سرعت ۳۰ شروع میشه و تو دنده های بالاتر بیشتر هم شنیده میشه که مربوط به بلبرینک پلوس یا بلبرینگ شفت میشه مثل صدای خرخر ممتد شما دسته موتور پایین و بلبرینگ پلوس را عوض کن مشکلت حله ولی دسته موتور اگه گفتن نیازی نیست گوش نده حتما عوض کن چون دوباره بلبرینگ و نابود میکنه ممنون

 85. با سلام. من یه پراید مدل نود دارم اخیراً تو دنده دو در سرعت چهل و دنده سه دوروبر 60 و 50 یه صدای قیژ از گیربکس میاد که با زیاد شدن سرعت صدا قطع میشه. امروز واسگازین بهران سمند 90-85 جایگزین واسگازین قبلی کردم ولی تاثیری نداشت. لطفاً راهنمایی کنید خودم فکر میکنم از بلبرینگ های گیربکسه نمیدونم.

 86. سلام دوستان

  من یه 206 تیپ 3 مدل 86 دارم که جدیدا واسه اولین بار دیسک و صفحشو عوض کردم ولی چند روز بعد از تعویض وقتی پامو میزارم رو پدال کلاچ یه صدای قر قر میاد البته به پدال فشاری وارد نمیکنم و فقط در حد لمس پدال و در حدی که کلاچو بگیرم نیست و اینکه در حالت خلاص این صدا وجود ندارد. میخواستم کمک کنید ببینم دلیل این صدا چیه.
  با تشکر – میلاد

 87. سلام دوستان پراید من مدل 88 هست و آمپر آبش یه نمه بالا خط دومه و فنش روشن میشه این مشکل داره؟ مرسی

 88. با سلام، پراید 88 دارم که بعضی اوقات بعد از حدود 30 دقیقه حرکت، دنده یک و دو معکوس به سختی و کندی جا می خوره و پس از آن درست می شه و مشکل مهمتر این که دنده عقب به هیچ وجه جا نمی خورد و باید حدود 10 دقیقه دنده ها را مدام تعویض کنم تا بالاخره با زحمت جا بخورد البته بعد از اینکه جا بخوره انگار درست میشه و بعد از اون راحت تعویض میشه! معمولا هم پس از حرکت حدود یک ساعته این مشکل پیش می آید و انگار یه میله آهنی جلوی تعویض دنده رو میگیره، مکانیک گفت صفحه داغ میشه که این مشکل پیش میاد و دیسک و صفحه رو عوض کرد اما باز همان مشکلات هست و حل نشده یه مکانیک دیگه گفت ممکنه از سماوری باشه! لطفا اگر اطلاعاتی دارید در این زمینه راهنمایی کنید.

 89. سلام من یه پراید 86 دارم
  داشتم حرکت میکردم یه دفعه یه صدای تق از موتور اومد
  توقف کردم ولی چیزی متوجه نشدم
  وقتی حرکت میکنم همه چیز خوب کار میکنه دنده و کلاچ راحت جا میرن ولی وقتی پاما از روی گاز بر میدارم صدای رچ رچ از داخل گیربکس میاد

  1. بعد از سلام، دوست عزیز بلبرینگ های هوزینگ داخل گیربکس شما ایراد دارد. باید گیربکس به طور کامل خورد و تعمیر شود.

 90. سلام
  خودرو بنده (سراتو 2000 اتومات مدل 2011) موقع حرکت، وقتی پا را از روی ترمز بر می دارم، و یا در ترافیک، وقتی سرعت خودرو پایین است، دنده صدای تق می دهد (با هر بار فشار دادن و بر داشتن پا از روی پدال ترمز، یک صدای تق شنیده می شود) در سرعت های بالای 10 کیلومتر بر ساعت این صدا ایجاد نمی شود. لطفاً راهنمایی فرمایید. ضمناً سرویس ها مرتب انجام شده اند.
  سپاسگزارم

 91. سلام من ماشینم پژو 206 هست. موقع حرکت و جا زدن دنده یک صدای قرچ میاد (تقریباً مث صدای چرخ دنده) که دوباره مجبورم کلاچ بگیرم و دنده یک جا بزنم (که در این صورت صدا قبلی نمیاد و ماشین براحتی حرکت میکند) حتی در دنده معکوس به یک، این اتفاق (گاهی اوقات) اتفاق می افته. دنده های دیگه هیچ مشکلی ندارن و براحتی و بدون صدا جا میرن. بی صبرانه منتظر پاسخ هستم. تشکر

 92. سلام. من یه خودروی پراید 111 مدل 93 دارم که گیربکسش رو فابریک عوض کردم اما شهر کوچیکه و مکانیک خوب نداره. الان دنده هاش میپره بیرون یا خوب جا نمیره خودم هم احساس می کنم صدای ماشینم اون صدای اولی نیست و یکم بیشتر شده مکانیک دیگه هم میگه بیار نگاش کنم و عیب جویی از کار هم میکنن این مشکلات طبیعی است یا خیر؟ میکانیک کارش بد بوده؟ نمیخوام هی هزینه اضافی بدم.

  1. سلام من پژو رو دارم دو بار گیربکسش رو باز کردیم
   یک روز کار میکنه روز دوم باز هم گیربکس صدا میدهد البته هنگامی که کلاچ بگیری صدا قطع میشود
   همه شفت و بلبرینگ ها را هر دفعه نو گذاشتیم
   ممنون

   1. صدا مربوطه به بلبرینگ ته میلنگ همونی که داخل دنده فلایول هستش

 93. سلام. ببخشید من از خدمت دوستان یه سوال داشتم.
  چرا در جعبه دنده ها برای دنده عقب از مجموعه سنکرونیزه استفاده نمیشه؟
  اگه میشه استفاده کرد، چرا به چه علت استفاده نمیشه؟
  ممنون میشم یه جواب خوب بدهید.
  برام مهمه. ممنون از همه

  1. سلام آقا محمد
   من نميدونم
   برو از آقای مهندس مسعود صدقی استاد دانشگاه فنی و حرفه ای در شماره ی دو تبریز بپرسید.
   با تشکر

 94. با سلام یک پارس 94 دارم وقتی برای مدتی با سرعت 100به بالا حرکت میکنم صدای لق لق شنیده میشه وقتی گاز را ول میکنم صدا قطع دوباره گاز میدم صدا شنیده میشه

 95. سلام
  من یه پارس tu5 اتومات دارم امروز از اصفهان باهاش یه کله آمدم دزفول حدود 650 کیلومتر همین که رسیدم گیریبکسم مشکل پیدا کرد دنده عقب میزنم یا تو دنده ایست کامل می کنم گیریبکس تق تق میکنه و تکون میخوره کرکر میکنه. لطفاً راهنمایی کنید مشکل چیه؟

  1. سلام
   اگر بدنه اتومبیل هم لرزش دارد، بله احتمالاً مشکل از گیربکس است.

   امیدوارم مشکل اتومبیل شما هرچه سریع تر حل شود و راه حل قطعی آن را با ما نیز در میان بگذارید.

 96. سلام، من يه ون اتومات دارم كه به زحمت و گاز زياد حركت ميكنه اون هم تا نهايت ٤٠ كيلومتر فقط روی دنده ٢ يه مقدار روانتر ميشه، لطفاً راهنمايي بفرماييد جهت رفع مشكل

  1. سلام

   مهم ترین مواردی که می توانند موجب گاز نخوردن شوند:
   زمانی که اتومبیل شتاب یا کشش لازم را ندارد ابتدا به معیوب شمع ها و یا وایر شمع ها توجه کنید. حتی تنظیم نبودن موتور و کلاچ اتومبیل نیز می تواند عامل عدم شتاب خودرو باشد.
   هرگاه موتور در هنگام فشردن پدال گاز جهت شتاب گیری دارای سکته شده و با مکث و ارتعاش حرکت کند، به احتمال فراوان انژکتور دچار اشکال شده و یا نشتی هوا بوجود آمده و یا فشار سوخت کم است. حتماً از مکانیک بخواهید سوزن های انژکتور را چک کند.

   امیدوارم مشکل اتومبیل شما هرچه سریع تر حل شود و راه حل قطعی آن را با ما نیز در میان بگذارید.

   1. سلام یا اینکه کاتیلیزاتور اگزوز بسته باشد علی میکانیک از هلند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا