ویژگی هایی که در خرید خودرو مناسب باید به آنها توجه کنید

سازندگان اتومبیل تلاش می کنند خودروهای تولیدی خود را به امکانات و ویژگی های خاصی مجهز کنند تا موجب رانندگی راحت تر، جذاب تر و ایمن تر شوند.

شما می توانید با شناخت برخی از این ویژگی های کاربردی، در انتخاب و خرید خودرو مناسب خود، بهتر تصمیم گیری نمایید.

ویژگی های فنی
هنگام انتخاب خودرو، پیش از هر چیز باید به سامانه انتقال قدرت آن توجه کرد. سامانه انتقال قدرت به آن دسته از اجزای خودرو گفته می شوند که وسیله نقلیه را به حرکت در می آورند. این اجزا عبارتند از: موتور، جعبه دنده و محورهای چرخ.

موتور
موتور، نیروگاه خودرو و مهم ترین عامل در تعیین سرعت اتومبیل و مصرف بهینه سوخت آن است. موتورها معمولاً بر اساس تعداد سیلندرها و ظرفیت آن بر حسب لیتر، طبقه بندی می شوند. بیشتر موتورها 4، 6 یا 8 سیلندر هستند.

موتورهای کوچک مانند چهار سیلندر 1.6 لیتری معمولاً در خودروهای کامپکت و شاسی بلندهای کوچک دیده می شوند که مصرف سوخت در آنها بهینه است، اما توان شان ضعیف است و به سختی (بخصوص در سربالایی ها) سرعت می گیرند. از طرفی موتورهای بزرگتر مانند سوپر شارژ 8 سیلندری 6.2 لیتری، گشتاور بالایی دارند، اما مصرف سوخت شان نیز بسیار بالا است.

بنابراین اگر قصد صرفه جویی دارید، خودروهای کم مصرف مناسب تان است، اما اگر سرعت را ترجیح می دهید، باید هزینه مصرف زیاد سوخت را هم به جان بخرید.

جعبه دنده یا گیربکس
دو نوع جعبه دنده اتوماتیک و دستی در خودروها به کار می رود. در جعبه دنده های اتوماتیک، گرفتن کلاچ و تعویض دنده به صورت خودکار انجام می شود و البته در برخی خودروها جعبه دنده، نیمه خودکار است و کلاچ به صورت خودکار گرفته می شود و راننده باید دنده را عوض کند.

در جعبه دنده های دستی تمام کارهای مربوط به تعویض دنده را خود راننده انجام می دهد. برخی رانندگان جعبه دنده های دستی را می پسندند و لذت رانندگی را در همین مورد می دانند. بنابراین هنگام خرید خودرو لازم است به این موضوع توجه کنید.

محورهای چرخ
محور خودرو، محوری است که قدرت را از موتور دریافت می کند و چرخ ها را به حرکت در می آورد.

چهار محور اصلی وجود دارد:

  1. محور جلو (FWD): در خودروهای محور جلو، چرخ های جلو به حرکت در می آیند. این خودروها نسبت به خودروهای محور عقب، کشش بهتری دارند و در آب و هوای بد، بهتر کنترل می شوند. همچنین به دلیل وزن کمتر سیستم انتقال توان، در مصرف سوخت بهینه هستند و البته در عین حال سرعت کمتری دارند.
  2. محور عقب (RWD): در این خودروها، چرخ های عقب به حرکت در می آیند. تولید این خودروها آسان تر است و همچنین آنها قوی تر و مطمئن تر هستند. در این خودروها چرخ های عقب، خودروها را به حرکت در می آورند و چرخ های جلو، خودرو را هدایت می کنند. این خودروها سرعت بیشتری دارند. خودروهای محور عقب، در ناهمواری ها، پایداری بیشتر به همراه دارد. خودروهای اسپرت و مسابقه ای از نوع محور عقب هستند. انتقال وزن هنگام شتاب، اصطکاک را افزایش می دهد و این خودروها راحت تر کنترل می شوند.
  3. چهار چرخ محرک (4WD): در این خودروها، هر چرخ بطور مجزا از موتور نیرو می گیرد. این سیستم، حرکت خودرو را در سطوح پُر از گِل یا برف آسان می کند، اما مشکلی که این خودروها دارند، مصرف بسیار زیاد سوخت است. در ضمن این سیستم فقط مناسب سطوحی با اصطکاک بسیار پایین است و در صورت استفاده از سیستم چهار چرخ محرک روی سطوح معمولی، محور خودرو صدمه می بیند. به همین دلیل برخی خودروهای چهار چرخ محرک، در خود گزینه دو چرخ محرک نیز دارند و هنگام حرکت روی سطوح صاف و معمولی از چهار چرخ محرک به دو چرخ محرک تغییر حالت می دهند.
  4. تمام چرخ محرک (AWD): سامانه تمام چرخ محرک تقریباً شبیه چهار چرخ محرک است، اما طوری ساخته شده که اجازه می دهد مقدار مشخصی لغزندگی میان چرخ های جلو و عقب وجود داشته باشد. این خودروها علاوه بر مسیرهای پُر از گِل یا برف، با سطوح کم اصطکاک هم مشکلی ندارند. با تمام این احوال پیچیدگی های این سیستم چندان گزینه خوبی نیست.

هنگام خرید خودرو، برای بیشتر افراد، محور جلو به دلیل مصرف سوخت کم، فضای سرنشین بیشتر و اصطکاک بهتر در شرایط لغزنده، بهترین گزینه است. در شرایط آب و هوایی مناسب هم محور عقب خوب است. برای افراد علاقه مند به آفرود یا رانندگی در شرایط بد آب و هوایی، چهار چرخ محرک مناسب است و برای تمام زمان ها، همه جا، همه نوع شرایط جوی و حداکثر اصطکاک، تمام چرخ محرک بهترین انتخاب خواهد بود. با توجه به نوع فعالیت تان باید مناسب ترین سامانه را انتخاب کنید.

امکانات داخلی
هرچه امکانات فضای داخلی خودروها بیشتر باشد، خودرو کارآتر و گران قیمت تر می شود، اما از امکانات مختلفی که در خودروهای گوناگون دیده می شود، موارد زیر بیشتر به کارتان می آید و موقع انتخاب خودرو بد نیست به آنها توجه کنید:

دوربین های دید عقب
ابزارهای بسیار مفیدی هستند که به ویژه هنگام پارک خودرو به کمک تان می آید. دوربین های دید عقب می توانند تا 360 درجه به اطراف بچرخند و به محض احتمال برخورد شما با یک جسم هشدار دهند.

صندلی های گرم شونده
در فصل زمستان، وقتی از زیر باران یا برف وارد خودرو می شوید، هیچ چیز بیشتر از صندلی گرم احساس خوبی به شما نمی دهد. بنابراین اگر در منطقه ای سردسیر زندگی می کنید، هنگام خرید خودرو به این مورد توجه کنید.

صندلی های چرم
روکش صندلی های خودرو در راحت بودن یا نبودن صندلی موثر هستند. روکش چرمی موجب راحت بودن صندلی ها می شود. همچنین شستن و تمیز کردن آنها آسان تر است، اما جنس چرم باعث می شود که در فصل سرما، صندلی ها خنک و در فصل گرما، گرم شود.

ایمنی خودرو
فناوری های ایمنی خودرو سال به سال تکامل یافته و ایمنی آنها را تا حدی افزایش داده است. البته برخی مدل های خودروها، ایمن تر از بقیه هستند. اگر قصد خرید خودرو برای خانواده دارید، باید خودرویی با بیشترین ویژگی های ایمنی خریداری کنید. از برخی فناوری های ایمنی خودرو می توان به موارد زیر اشاره کرد:

کیسه هوا
بیشتر اتومبیل ها دارای کیسه هوا در داشبورد هستند، اما در برخی خودروها، علاوه بر داشبورد، درون کنسول و حتی کنار راننده، کیسه هوا قرار دارد تا از شدت ضربات کناری هم بکاهد.

کنترل پایداری الکترونیکی
کنترل پایداری الکترونیکی، نوعی فناوری کامپیوتری برای پایداری خودرو است که موجب امنیت از طریق به حداقل رساندن لغزش ها می شود. این ویژگی ها در خودروهای شاسی بلند و سنگین و همچنین مینی ون ها ضروری است.

ترمزهای ضد قفل (ABS)
نوعی سیستم ایمنی برای ترمز در خودروها است که مانع قفل شدن چرخ های خودرو هنگام ترمز گرفتن می شود.

سیستم های هشدار ایمنی
در حال حاضر، بسیاری از خودروها به هشدار ایمنی تصادف مجهز شده اند و در بسیاری موارد، هنگام احتمال برخورد خودرو با خودرو یا جسمی دیگر، هشدار می دهند؛ یا وجود هشدار سرعت بالا و خطرناک در برخی خودروها، راننده را تشویق به کم کردن سرعت می کند.

جدای از موارد فوق که هر سازنده ای سعی در استفاده از آنها در تولیداتش دارد؛ با توجه به کارخانه های سازنده خودرو و گزارش های مربوط به ایمنی و عملکرد خودروی تولیدی آنها نیز می توانید در انتخاب نوع خودرویتان تصمیم گیری کنید. با توجه به شرایط ضمانت، تعداد دفعات تعمیر خودرو و هزینه های نگهداری آن، مقدار مصرف سوخت و سرعت استهلاک آن، خودرویتان را انتخاب کنید.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «ویژگی هایی که در خرید خودرو مناسب باید به آنها توجه کنید»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله وب سایت Investopedia ترجمه شده توسط نادیاز کالوند، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا