مثلث عشق چیست؟

مثلث عشق یک نظریه روانشناسی است که با وجود ظاهر ساده ای که دارد، بسیار عمیق و فکر شده است و قدرت زیادی در پیش بینی روابط دارد. این نظریه بیش از 30 سال پیش توسط رابرت اشترنبرگ مطرح شد. اشترنبرگ روانشناسی است که نظرات جالبی درباره عشق دارد. او در نظریه مثلث عشق، عشق را به یک مثلث تشبیه می کند که هر کدام از ضلع های مثلث در یک رابطه عاشقانه وجود نداشته باشند، یک جای کار می لنگد و دیگر آن رابطه، رابطه ای کامل و درست و حسابی نخواهد بود. می خواهید بدانید این سه ضلع کدام اند؟

ضلع اول: شور و احساس

یک رابطه و ازدواج معمولاً از جایی شروع می شود که دو نفر از همدیگر خوش شان می آید و جرقه های شور و احساس، توجه آنها را به هم جلب می کند و باعث می شود آنان بخواهند اوقات بیشتری را با هم بگذرانند و در نهایت با هم ازدواج کنند. در واقع شور و احساس را می توان سوخت پیش برنده ماشین رابطه دانست. چیزی که اگر نباشد، حتی اگر ضلع های دیگر رابطه سر جای خودشان باشند، رابطه آنطور که باید کارکرد ندارد.

ضلع دوم: تعهد

برای اینکه یک رابطه وجود داشته باشد و بتوان اسم آن را رابطه گذاشت، باید دو طرف به آن تعهد داشته باشند. یعنی آن دو نفری که همدیگر را دیدند و از هم خوش شان آمد، تصمیم بگیرند به هم وفادار بمانند. به عبارتی دیگر شما و همسر آینده تان باید تعهد نسبت به رابطه را بپذیرید، به ادامه آن پایبند باشید و جز این، با فرد دیگری وارد رابطه نشوید. روابطی که این نوع تعهد در آنها وجود نداشته باشد، نمی توانند پا بر جا بمانند.

ضلع سوم: صمیمیت

خب؛ حالا ما دو نفر را داریم که همدیگر را دیده اند و نسبت به هم شور و احساس پیدا کرده اند و در نهایت با هم ازدواج کرده اند. آیا همه چیز عالی است؟ خیر؛ این مثلث به یک ضلع دیگر هم نیاز دارد و آن صمیمیت است. یعنی دو نفر بتوانند با هم بنشینند و چهار کلمه با یکدیگر صحبت کنند، حرف هم را بفهمند و احساس کنند همدیگر را درک می کنند. صمیمیت تقریباً همان چیزی است که ما آن را تفاهم می نامیم.

  • آیا مثلث عشق شما همه ضلع ها را دارد؟
  • آیا در مورد آینده ازدواج تان کنجکاو یا نگران شده اید؟

بیایید با هم ببینیم در هر کدام از حالت های ممکن، ازدواج شما چگونه خواهد بود. شما می توانید با مطالعه فهرست زیر، وضعیت مثلث عشق تان را در آن پیدا کنید. البته این پیش بینی ها در صورتی صحیح است که اولاً تشخیص شما درباره نوع عشق تان صحیح باشید و ثانیاً در آینده نیز همین نوع عشق در رابطه شما باقی بماند.

فقط شور و احساس = شیفتگی

شما همدیگر را عاشقانه می پرستید و تمام زندگی را در این رابطه خلاصه می کنید. شما در این رابطه از روی احساسات شَدید تصمیم می گیرید و احتمالاً هم اختلاف نظر بسیاری دارید، حرف زیادی برای گفتن به یکدیگر ندارید و بعد از مدتی که شور و هیجان اولیه از بین رفت، دیگر ادامه رابطه برایتان معنی نخواهد داشت. رابطه شما خالی از حمایت و گرمی است و جز زمانی که جاذبه های شَدید بین شما ایجاد می شود، برای هم ارزش زیادی قائل نیستید؛ پس به احتمال زیاد شما نسبت به یکدیگر وفادار نخواهید ماند.

فقط تعهد = عشق تهی

رابطه شما با وجود تمام مشکلات، پایدار خواهد ماند، اما رابطه ای سرد، بی روح و مکانیکی است که جز وفاداری، نقطه قوت دیگری ندارد و قطعاً شما حسرت رابطه هایی را خواهید خورد که در آنها شور و هیجان با صمیمیت وجود دارد؛ چیزی که احتمالاً هرگز در این رابطه تجربه نخواهید کرد. با این حال شما در این رابطه می مانید و تصور خارج شدن از این رابطه برایتان بی معنا است.

فقط صمیمیت = دوست داشتن

شما واقعاً همدیگر را دوست دارید و چیزی شبیه عشق افلاطونی در رابطه شما است. در واقع جاذبه های هیجانی بین شما وجود ندارد و رابطه تان خیلی خالص و معصومانه به نظر می رسد، اما ممکن است به راحتی در روابط دیگر به دنبال این جاذبه ها باشید. وقتی با هم هستید، اوقات خوشی دارید و صمیمیت زیادی بین شما وجود دارد، ولی با دیگران هم خوش هستید. شما از نظر عاطفی حامی هم هستید، اما این دلیل نمی شود که تصمیم بگیرید همیشه با هم باشید.

احساس و تعهد = عشق ابلهانه

شما جذابیت زیادی برای هم دارید و به خاطر همین می خواهید تا پایان عمر با هم باشید و هرگز نگذارید این عشق رویایی کمرنگ شود. همین طور که شما در رابطه پیش می روید، مشکلات کم کم خودشان را نشان می دهند و اوضاع بر خلاف آرزوهای شما جریان می یابد؛ انگار سرنوشت با جادوانه شدن عشق شما سرِ سازگاری ندارد. در واقع خیلی زود مشکلات و اختلاف نظرها بین شما فاصله می اندازند؛ یعنی با اینکه عاشق هم هستید، اما انگار در دنیای هم جایی ندارید و تمام اراده و تلاش تان برای حفظ این رابطه، به تقلایی ناکام برای محافظت از این عشق شیشه ای تبدیل می شود.

احساس و صمیمیت = عشق رمانتیک

شما به طرز عجیبی با هم جفت و جور هستید. گرمی، صمیمیت و احساسی که در رابطه شما وجود دارد، زبانزد همه خواهد بود. شما بهترین لحظه ها را در کنار هم تجربه می کنید، می توانید روی هم حساب کنید و در نهایت هم خاطرات خوشی از همدیگر خواهید داشت اما رابطه شگفت انگیز شما یک نقطه ضعف بزرگ دارد که درست از همان جا ضربه خواهد خورد؛ در واقع شما قرار نیست تا پایان عمر به یکدیگر متعهد بمانید. شاید این رابطه را دوست داشته باشید، اما از آن طرف نمی خواهید خودتان را اسیر آن کنید. شاید به دلیل جور نبودن شرایط، مجبور شوید عطای آن را به لقایش ترجیح دهید.

تعهد و صمیمیت = عشق رفاقتی

شما مثل دو دوست خوب تا آخر عمر در کنار هم زندگی خواهید کرد. اگرچه آن جاذبه ها و هیجاناتی که می توانست در یک رابطه عاشقانه وجود داشته باشد بین شما دیده نمی شود، اما خودتان خوب می دانید که رابطه شما از افرادی که احساسات شَدیدی به هم دارند، اما مدام با هم دعوایشان می شود و یا به هم خیانت می کنند، خیلی بهتر است. شما می توانید زندگی خوبی در کنار هم بسازید و از خیر شور و هیجان و احساسات عاشقانه بگذرید؛ اما گاهی زندگی عاطفی تان کسالت آور می شود، ولی شما با مرور نقاط قوت رابطه و حمایت ها و تفاهم ها، آن را توجیه می کنید.

هر سه ضلع = عشق کامل

این یک رابطه تمام عیار است. شما قدرت بالایی در مواجهه با مسائل مختلف دارید، شما همیشه به هم وفادارید و تا پای جان پای این رابطه خواهید ماند. اصلاً انگار شما دو نفر را برای هم ساخته اند؛ چون به خوبی حرف هم را می فهمید، می توانید با هم برنامه ریزی کنید، هوای همدیگر را دارید و نمی گذارید هیچ چیزی بین شما فاصله بیندازد. در این مسیر، عشق و احساسی که نسبت به هم دارید هم به کمک تان می آید و باعث می شود اوضاع بهتر پیش برود. ممکن است شما هم مثل هر فرد دیگری با مشکلاتی روبرو شوید، ولی رابطه شما تعادلش را به دست خواهد آورد و ادامه خواهد یافت.

در پایان حتماً یادتان باشد که هیچ رابطه ای کامل نیست. اینکه شما فکر کنید فردی را پیدا خواهید کرد که تمام اضلاع مثلث را تمام و کمال با او دشته باشید، زیادی کمال گرایانه است. این نکته را هم در نظر بگیرید که ویژگی های رابطه شما ممکن است به مرور زمان تغییراتی پیدا کند. واقعیت این است که شما باید تا حد امکان در این سه جنبه از عشق کامل، نمره متوسط به بالا داشته باشید تا رابطه تان به خوبی پیش برود. نمره ضعیف در هر کدام از این موارد می تواند کاملاً برایتان دردسرساز شود.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «مثلث عشق چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مشاوره ازدواج زینب شاهدی در مجله موفقیت، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا