نشستن طولانی مدت منجر به مرگ می شود

مطالعات نشان می دهد نشستن طولانی مدت منجر به مرگ می شود حتی اگر فرد بطور منظم ورزش کند. طبق اعلام انجمن سرطان آمریکا افرادی که شش ساعت یا بیشتر در روز می نشینند در مقایسه با افرادی که کمتر از سه ساعت می نشینند، 19 درصد بیشتر در معرض مرگ زود هنگام قرار دارند.

به گزارش پورتال یو سی (شما می توانید)، محققان عنوان می کنند نشستن طولانی مدت از طریق 14 نوع بیماری منجر به مرگ می شود: سرطان، بیماری قلبی، سکته، دیابت، بیماری کلیوی، خودکشی، بیماری مزمن انسداد ریه، بیماری ریوی، بیماری کبد، زخم معده و سایر بیماری های گوارشی، پارکینسون، آلزایمر، اختلالات عصبی و اختلالات عضلانی اسکلتی.

آلپا پاتل (Alpa Patel)، پژوهشگر ارشد و مدیر استراتژیک انجمن سرطان آمریکا، در این باره می گوید: «پیام ساده این مطالعه این است که همه ما باید تحرک بیشتری داشته باشیم.» وی در ادامه می افزاید: «هر چقدر کمتر بنشینید، برای سلامت تان بهتر خواهد بود. بعد از هر یک ساعت نشستن، دو دقیقه ایستادن، تحرک داشتن یا انجام حرکات کششی می تواند موجب بهبود کلسترول، قند خون و فشار خون شود.» مطالعات قبلی توسط محققان استرالیایی نشان می دهد 90 درصد زمان غیر کاری با بی تحرکی می گذرد که بیش از نیمی از آن صرف تماشای تلویزیون یا نشستن پشت کامپیوتر می شود.

به گفته پاتل هنوز مشخص نیست که چرا نشستن طولانی مدت شرایطی ناسالم است. یک احتمال این است افرادی که زمان بیشتری را در کاناپه سپری می کنند دارای سایر رفتارهای ناسالم نظیر مصرف میان وعده های بیشتر هستند. به علاوه، نشستن طولانی مدت با میزان بالای تری گلیسریدها، قند خون، فشار خون و انسولین مرتبط است. نشستن همچنین با التهاب ناشی از چاقی هم مرتبط است.

این پیامدها شاید بتواند دلیل نشستن را با مرگ ناشی از بیماری های قلبی، کبدی و کلیوی و همچنین سرطان، دیابت و بیماری انسداد ریه توضیح دهد.

منابع

خبر علمی «نشستن طولانی مدت منجر به مرگ می شود» توسط هیئت تحریریه خبر پورتال یو سی (شما می توانید) با استناد به Medical X Press و مجله تندرستی همشهری، ترجمه، تدوین و نگارش شده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا