رودخانه هایی که در مریخ جاری بوده اند

دانشمندان به تازگی تصاویری را از سیاره مریخ برداشت کرده اند که نشان دهنده سابقه وجود رودخانه های متعدد روی سطح این سیاره است.

به گزارش پورتال یو سی (شما می توانید)، امروزه مریخ به عنوان یک جرم سرد، خشک و عاری از حیات در فضایی دور از زمین در منظومه شمسی جا خوش کرده است، ولی شواهد بدست آمده نشان دهنده این هستند که میلیاردها سال پیش، سیاره مریخ بسیار گرم تر و مرطوب تر از چیزی که امروز می بینیم بوده است.

با این حال عنصر حیات هنوز به عنوان یک معمای بزرگ در این زمینه مطرح بوده و پاسخی قطعی برای آن یافت نشده است. با این حال حجم عظیمی از شواهد توسط دانشمندان کشف شده اند که نشان دهنده این هستند که این سیاره، عناصر اصلی مورد نیاز برای شکل گیری حیات را در خود جای داده است.

این اکتشافات، روز به روز بیشتر می شوند و در این میان آخرین نمونه کشف شده حاکی از وجود شبکه ای از رودخانه ها روی بستر این سیاره هستند. تصاویر جدیدی توسط دوربین پیشرفته و با کیفیت فضاپیمای مارس اکسپرس (Mars Express Orbiter) برداشته شده که نشان دهنده وجود مجموعه ای از رودخانه ها در این سیاره هستند. این روخانه ها تقریباً یک دره ویژه را تشکیل داده اند که در بخش های مرتفع جنوبی این سیاره جا خوش کرده اند.

مکان این دره در سمت شرقی منطقه مشهور هیوگنز (Huygens) است که یکی از بزرگترین آثار برخورد اجرام سرگردان با سطح این سیاره محسوب می شود. تخمین دانشمندان از عمر این منطقه، 3.5 تا 4 میلیارد سال است که آن را به یکی از کهنسال ترین بخش های این سیاره بدل می سازد.

این دره دندریتیک (dendritic) نام گذاری شده که معنای لغوی آن، شاخه شاخه بودن همانند یک درخت است. از جمله موارد طبیعی ساختارهای دندریتیک در جهان هستی، سلول های مغزی انسان است و همین مثال به خوبی پیچیدگی این شبکه رودخانه ها در مریخ را نشان می دهد. این دره نشان از وجود چند مسیر اصلی دارد که به مسیرهایی کوچکتر تقسیم می شدند و این انشعاب یافتن تا سطوح بعدی نیز ادامه پیدا می کرده است.

این امر نشان دهنده وجود رودخانه هایی در این منطقه است که میلیاردها سال پیش با جریان خود به شکل گیری این تصویر منجر شده اند. سازمان فضایی اروپا در بیانیه ای رسمی این موضوع را تایید و اعلام کرده که علت اصلی شکل گیری این مسیرها، جریان قوی رودخانه ها در این منطقه است. با این وجود وقتی سال آینده پروژه مشترک روسیه و آژانس فضایی اروپا با نام اگزومارس (ExoMars) آغاز شود، می توان انتظار کاوش هایی دقیق تر از این منطقه داشت.

منابع

خبر علمی «رودخانه هایی که در مریخ جاری بوده اند» توسط هیئت تحریریه خبر پورتال یو سی (شما می توانید) با استناد به Universe Today و مجله دانشمند، ترجمه، تدوین و نگارش شده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا