حلقه های زحل از دایناسورها جوان تر هستند

زحل یکی از متفاوت ترین سیاره های منظومه شمسی است و این امر به خاطر وجود حلقه های پیرامون این سیاره است. با این حال این حلقه ها همیشه وجود نداشته اند و دانشمندان به عمر این حلقه ها پی برده اند.

به گزارش پورتال یو سی (شما می توانید)، موضوع عمر حلقه های زحل موجب شده که بین دانشمندان اختلاف نظر وجود داشته باشد. گروهی معتقدند که حلقه های زیبا که به شکل یک کمربند یخی دیده می شوند، تقریباً 4.5 میلیارد سال پیش پیرامون این سیاره، ایجاد شده اند و گروهی دیگر این حلقه ها را بسیار جوان می دانند.

دانشمندان برای بررسی عمر این حلقه ها از اطلاعات بدست آمده از کاسینی استفاده کردند. این سفینه برای مدتی در مدار حلقه زحل قرار داشت و به همین دلیل نیز داده هایی از ساختار جاذبه این سیاره به زمین ارسال کرده است. حال دانشمندان با استفاده از این اطلاعات و بررسی ساختار کشش اجرام داخل این حلقه و جرم آنها به نسبت جرم و کشش سیاره زحل، امکان تخمین زدن عمر این حلقه ها را داشتنه اند.

نتیجه این بررسی این بوده است که حلقه ها در بین مدت زمان 10 میلیون تا 100 میلیون سال پیش شکل گرفته اند و این نشان می دهد که شاید این حلقه ها حتی از دایناسورهایی که 66 میلیون سال پیش روی زمین زندگی می کردند نیز جوان تر باشند.

منابع

خبر علمی «حلقه های زحل از دایناسورها جوان تر هستند» توسط هیئت تحریریه خبر پورتال یو سی (شما می توانید) با استناد به Space و مجله دانشمند، ترجمه، تدوین و نگارش شده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا