از سفیداب استفاده کنیم یا نه؟

بسیاری از متخصصان زیبایی بر این باور هستند که سفیداب خوب یکی از موثرترین چاره ها برای از بین بردن جای جوش، لکه ها، جوش های سر سیاه و شفاف شدن پوست است و می گویند استفاده از سفیداب و یک کیسه پشمی همان کار لایه بردارها را انجام می دهد.

چرا می گویند سفیداب مفید است؟

متخصصان طب سنتی عقیده دارند چربی های موجود در سفیداب به سلول های مرده پوست می چسبند و طی فرآیند کیسه کشیدن از سطح آن جدا می شوند. همچنین سفیداب به لایه های درونی پوست نفوذ کرده و بافت های چربی اضافه را به سطح پوست می آورد. این چربی های اضافه هستند که سبب ایجاد جوش می شوند و سفیداب با خارج کردن آن از منافذ پوست، روکش یا همان لایه سطحی بدن را در برابر این تهدید مصون نگاه می دارد.

از طرفی سفیداب با باز کردن روزنه های پوست از چربی ها و ناخالصی ها، اجازه می دهد مقدار بیشتری از اکسیژن به پوست رسیده تا روکش یا همان لایه های سطحی بدن به اصطلاح نفس بکشد. چربی سفیداب هم پوست را نرم و ارتجاعی کرده و از خشکی و چروک شدن آن جلوگیری می کند.

کی و چطور از سفیداب استفاده کنیم؟

  • استفاده از کیسه و سفیداب یا همان اسکراب ها برای افرادی که پوست هایی چرب دارند، می تواند تا حدی مفید باشد اما برای افرادی که زمینه آلرژی دارند و به اصطلاح آتوپیک هستند یعنی پوستی بسیار خشک دارند، مناسب نیست، زیرا این مواد چربی ذاتی و لازم پوست را با هر بار شستشو یا استفاده از اسکراب یا کیسه و سفیداب بر می دارند و باعث خشکی بیش از حد پوست می شوند که همین می تواند زمینه عفونت ها و انواع لک ها را فراهم کند.
  • در لایه برداری از پوست تان افراط نکنید و هر روز از سفیداب استفاده نکنید، چون می تواند پوست را نازک و خشک کند. بهترین حالت این است که هفته ای یکبار یا اگر پوست خیلی چربی دارید، هفته ای دو بار از این پاک کننده طبیعی استفاده کنید.
  • سفیداب ها یک محصول حیوانی هستند. بنابراین همانطور که گفتیم هنگام استفاده از آنها باید حواس تان را جمع کنید که پوست دچار زخم یا خراش نباشد یا اینکه آنقدر سفیداب را همراه با کیسه محکم به پوست نکشید که خراشیده شود، چرا که همه اینها می توانند زمینه انتقال بیماری را فراهم کنند.
  • پیش از استفاده از سفیداب در حمام اجازه دهید مدتی در بخار آب هم لایه های سطحی پوست نرم شود و هم سفیداب، حتی می توانید آن را زیر آب داغ بگیرید تا کمی حالت خمیری پیدا کند بعد با انگشت بطور دورانی سفیداب را روی صورت ماساژ دهید تا لایه های سطحی و مرده پوست بلند شود، فشار زیادی لازم نیست و بهتر است سراغ کیسه های زبر هم نروید.

مراقب عفونت ها باشید.

اگر صورتی پُر از جوش و آکنه دارید، بهتر است اصلاً سراغ سفیدآب نروید، چرا که هم ممکن است جوش ها بدتر شوند و هم با دهان باز کردن جوش ها احتمال انتقال بیماری ها هم افزایش می یابد، بهتر است برای جوش های صورت سراغ داروهای استریل بروید.

آداب سفیداب شناسی

  • سفیداب نوع مرغوب را باید از جنسش شناخت، هرچه سفیداب نرم تر و چرب تر باشد، بهتر است.
  • شناختن سفیداب پاک از آلوده چندان آسان نیست و شاید تنها راه برای تهیه سفیداب مطمئن، خرید کردن از یک فروشنده قابل اعتماد باشد.
  • سفیداب خوب بافتی یکنواخت دارد و همه جای قرص آن صاف و یکدست است و حالت گلوله گلوله در آن دیده نمی شود.
  • رنگ سفیداب خوب تقریباً روشن است و معمولاً سفیداب مراغه و یزد معروف تر از جاهای دیگر است.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «از سفیداب استفاده کنیم یا نه؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا