با زندگی کرگدن ها آشنا شوید

کرگدن پستانداری سُم دار است که در آفریقا و آسیای جنوب شرقی یافت می شود. روی بینی بلند این جانور یک یا دو شاخ جای گرفته است. دست ها و پاهای محکم و کوتاه کرگدن بدن سنگین و بزرگ آن را حمل می کنند. کرگدن ها فرد سُم هستند. سُم، ناخنی رشد یافته است که آخرین بند انگشت دست یا پا در آن جای دارد.

پوست کرگدن ها بسیار ضخیم است و سطح آن با موی کمی پوشیده شده است. در واقع پوست جانور مانند یک زره بدن آن را در برگرفته است. شاخ های کرگدن روی استخوان های پیشانی و بینی رشد می کنند و از جنس مو هستند. شاخ ها به جمجمه متصل نیستند و گاهی اوقات هنگام جنگ می شکنند. شاخ شکسته کرگدن می تواند به سرعت رشد کند. طول شاخ کرگدن حداکثر به 107 سانتیمتر می رسد.

امروزه 5 نوع کرگدن وجود دارد که دو نوع آنها در آفریقا و سه نوع دیگر در آسیا زندگی می کنند. انواع کرگدن عبارتند از: کرگدن سوماترایی، کرگدن هندی، کرگدن جاوه ای، کرگدن سفید و کرگدن سیاه.

کرگدن سفید آفریقایی بزرگترین نوع کرگدن است. ارتفاع شاخ های کرگدن سفید به 1.8 متر و وزن آن به سه تن می رسد. کرگدن سوماترایی کوچکترین نوع کرگدن است و وزن آن کمتر از یک تن است.

کرگدن ها دومین پستاندار بزرگ ساکن خشکی می باشند. آنها گیاهخوار هستند و از علف ها، شاخه درختان و بوته ها تغذیه می کنند. کرگدن ها هنگام ظهر که هوا گرم است، در آب های گل آلود فرو می روند و غلت می خورند تا خودشان را خنک کنند. اینکار باعث می شود لایه ای از گل و لای، پوست بدن شان را بپوشاند. وقتی گل و لای روی پوست جانور خشک می شود، لایه ای محافظ پدید می آورد که جانور را از گزند حشرات حفظ می کند.

کرگدن ها معمولاً آرام و در حال استراحت هستند. ولی نزدیک شدن به کرگدن خطرناک است و باعث عصبانی شدن آن می شود. کرگدن ها می توانند با سرعت 48 کیلومتر بر ساعت بدوند. آنها از شاخ محکم خود برای دفاع و مقابله با دشمن استفاده می کنند.

کرگدن ها می توانند تا 50 سال عمر کنند. کرگدن ماده در هر زایمان یک نوزاد به دنیا می آورد. طول دوران بارداری کرگدن 18 ماه است. نوزاد پس از تولد چندین سال در کنار مادر زندگی می کند.

در حال حاضر تعداد کرگدن ها بسیار کاهش یافته است و نسل آنها در حال انقراض است. انسان ها محل سکونت کرگدن ها را مورد تجاوز قرار داده اند و شکارچیان، آنها را به خاطر شاخ شان شکار می کنند.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «با زندگی کرگدن ها آشنا شوید»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر 1393 با شابک 978-964-307-221-6 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا