آیا سنجاب می تواند پرواز کند؟

سنجاب جانوری است که در همه نقاط جهان به جز استرالیا یافت می شود. حدود 320 نوع سنجاب در سراسر جهان وجود دارد. آنها ممکن است به بزرگی یک گربه یا به کوچکی یک موش باشند. سنجاب ها را می توان به دو گروه عمده تقسیم کرد: سنجاب های زمینی و سنجاب های درختی. یک نوع سنجاب دیگر نیز وجود دارد که به سنجاب پرنده مشهور است.

سنجاب ها پستاندار هستند و جزو گروه جوندگان طبقه بندی می شوند. سنجاب های درختی دُمی بلند و پُر پشت دارند که به کمک آن، تعادل شان را حفظ می کنند. این جانوران می توانند تا 3 متر بپرند و خود را از درختی به درخت دیگر برسانند.

سنجاب های پرنده می توانند 10 برابر سنجاب های درختی بپرند. بین دست ها و پاهای این جانوران کوچک، پوستی گسترده شده و به شکل بال درآمده است. وقتی سنجاب دست ها و پاهایش را می گشاید، این بال ها به صورت یک چتر نجات در می آیند. این به سنجاب کمک می کند که در هوا به پرواز درآید.

اگر سنجاب پرنده در میان آسمان با دشمنی مثل جغد مواجه شود، فوراً به میان درختان باز می گردد و در بین شاخ و برگ مخفی می شود. این سنجاب ها چشم های درشت و مویی نرم دارند. طول بدن آنها بدون محاسبه دُم به 8 تا 60 سانتیمتر می رسد. آنها روی درختان زندگی می کنند و برخلاف سایر سنجاب ها بندرت از درخت پایین می آیند. این جانوران شب ها فعالیت می کنند و در تاریکی به خوبی می بینند. سنجاب های پرنده می توانند تا 60 متر در هوا پرواز کنند. آنها مانند سنجاب های درختی از برگ ها، شاخه های کوچک و دانه ها تغذیه می کنند.

حدود 35 نوع سنجاب پرنده شناخته شده وجود دارد. این جانوران را می توان در آمریکای شمالی، آفریقا، اروپا و برخی از مناطق آسیا یافت. آنها را بندرت می توان دید؛ چرا که معمولاً روزها را در خواب می گذرانند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «آیا سنجاب می تواند پرواز کند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا