اصول تقویت و آمادگی ذهنی

یک عامل لازم برای دستیابی به موفقیت، آمادگی ذهنی است که در واقع به معنی توانایی تمرکز و یافتن راه حل ها در مواجهه با مشکلات یا عدم اطمینان ها است. اگر زمانی که تحت فشار قرار گرفته اید و با چالش ها و مشکلات، دست و پنجه نرم می کنید، صبور نباشید و دائماً احساس شکست کنید، به راحتی و به سرعت تسلیم می شوید.

برای داشتن آمادگی ذهنی به صبر، خلاقیت، کنکاش و عملکرد نیاز دارید و زمانی که آمادگی ذهنی تان را در برابر مشکلات تقویت می کنید، به نوعی به کاهش میزان ترس هم کمک می کنید. در این مقاله شما می توانید با اصول مهم تقویت و آمادگی ذهنی آشنا شوید.

توضیح موفقیت ها

دستیابی به موفقیت هرگز با انجام کارهای راحت، امکانپذیر نیست. پیروزی در واقع، رقابت با چالش های حتمی و توضیح درباره موفقیت هایی است که قصد انجام آنها را داشته اید. اهدافی را انتخاب کنید که با عقاید و ارزش های شما تناسب داشته باشد. پیروزی به احتمال زیاد زمانی اتفاق می افتد که مسیر آهسته، اما دقیق تری را انتخاب می کنید و راه حل های کارآمدی برای رویارویی با چالش ها بر می گزینید. برای زیرک بودن و انجام کارها به درستی، ابتدا با بررسی اشکالات برنامه که طی چالش های مختلف مشخص می شوند، کارآمدترین روش ها را برای رفع کمبودها در نظر بگیرید. پیروزی واقعی در هر کسب و کاری به نفع تمام افراد ذینفع است.

ایجاد روش های کارآمد

زمانی که در معرض طوفان مشکلات قرار می گیرید، احساسات خود را به نحوی کنترل کنید تا بتوانید ذهن واقع گرای خود را فعال کرده و فرآیندها و استراتژی های لازم را برای رسیدن به هدف مطلوب ارائه دهید. گاهی اوقات شکست لازم است تا متوجه شوید چه روندها، ساختارها یا استراتژی هایی را به درستی بکار نبرده اید. هر اندازه روش های ساختاری کارآمدتر باشند، تقویت ذهنی به مراتب آسان تر است.

تعیین اولویت ها

زمانی که در ساختار کسب و کار، سازمان دهی وجود نداشته باشد، داشتن آمادگی ذهنی لازم برای موفقیت دشوار است. اگر عوامل استرس زای مهم را در درجه اول اولویت بندی نکنید، قطعاً مانع موفقیت خود خواهید شد. تنها زمانی می توان پاسخگو و قابل اعتماد بود که در ابتدا از عهده عوامل استرس زای مهم تر برآمد و انجام جزئیات کارها را به بعد موکول کرد. سپردن جزئیات کارها به دیگران، ساده تر و عاقلانه تر است؛ در نتیجه زمان کافی برای تمرکز روی مسائل مهم خواهید داشت. در زمان ترس یا شکست، راحت ترین کار، تمرکز بر جزئیات کم اهمیتی است که علی رغم شکل ظاهری، تاثیری بر پیشرفت پروژه ندارند. سعی کنید از مسائل انتقادی بپرهیزید، زیرا علاوه بر مخرب بودن، هیچگونه کمکی به پیشرفت نخواهند کرد.

ارزیابی خود

آمادگی ذهنی یعنی با درستی و صداقت عمل کنید و مسئولیت کارهایی را بپذیرید که به درستی در قالب کسب و کار انجام نمی شود. افرادی که از نظر ذهنی سرسخت هستند، از مرور و بررسی کارهای روزمره و امکان پیشرفت، ترسی ندارند. برای داشتن عملکرد خوب، لازم نیست در حد عالی باشید؛ فقط کافی است بدانید چه کارهایی در لحظه قابلیت اجرایی دارند و دست یافتنی هستند. در صورتی که رفتارهایتان را ارزیابی نکنید، بدین معنا است که علاقه ای به دانستن یا داشتن اطلاعات برای ارزیابی نحوه عملکرد و زمینه های پیشرفت ندارید.

کنترل احساسات

کلید موفقیت در هر مرحله ای، کنترل احساسات است. آمادگی ذهنی بر پایه مهارت های هوش هیجانی است. باید از ذهن آگاهی به عنوان روشی برای کنترل احساسات استفاده کرد که نحوه عملکرد خوب را کنترل می کند. یاد بگیرید چگونه احساسات خود را زمانی که دچار ترس، عصبانیت، ناامیدی و حتی هیجانات می شوید، به درستی مدیریت کنید. زمانی که بتوان احساسات را به خوبی کنترل کرد، آمادگی بیشتری برای ارائه عملکرد عالی خواهید داشت.

آمادگی برای مذاکرات

برای داشتن آمادگی ذهنی و استقامت، لازم است خود را برای پاسخ هایی که به آنها نیاز دارید، آماده کنید. بهتر است همیشه برای پاسخ به سوالات احتمالی که در جلسات آینده یا موقعیت های ارتباطی با آنها روبرو می شوید، آماده باشید. در صورت آمادگی لازم، با اعتماد به نفس بیشتر و مطمئن تر در جلسات حضور خواهید داشت و به تمام سوالات، پاسخ های هوشمندانه خواهید داد.

آموزش فکری

عملکرد ذهن مانند هر عضله سالم فعال یا غیر فعال است. هر اندازه از ذهن بیشتر استفاده کنید، مطالب جدید یاد بگیرید و آن را به چالش بکشید، بیشتر تقویت می شود. انجام تمرین های ذهنی روزانه به طرز چشمگیری به بهبود تمرکز کمک می کند و می توانید کارها را با هماهنگی بیشتری انجام دهید. این راهکار یکی از موثرترین روش های معروف و جزو آخرین روش های علمی برای بروز نگاه داشتن افکار جهت دستیابی به توانایی ها است. نوشتن خاطرات روزانه هم روشی عالی برای آزاد، فعال گذاشتن و هوشمندی ذهن است و در این مرحله به خودشناسی، تعیین هدف و حل مشکلات می پردازید. گاهی اوقات به راه حل هایی در خلوت خود دست پیدا می کنید که به هیچ وجه نمی توان از راه های دیگر به آنها رسید.

خوش بینی

موفقیت هرگز بر مبنای تفکرات منفی بدست نمی آید. برای داشتن آمادگی ذهنی لازم برای دستیابی به موفقیت در هر سطحی، تفکرات مثبت و امیدوارانه را جایگزین افکار منفی و بدبینانه کنید. در واقع نوع نگرش بسیار مهم و نتیجه مستقیم تفکراتی است که از ذهن افراد می گذرد. ساده ترین راه، داشتن نگرش مثبت در زمان انجام کارها و یافتن راه حل ها است. جزئی بودن موفقیت ها مهم نیست؛ آنچه اهمیت دارد، پیشرفت در وضعیت کنونی است. تمرکز بر مشکلات موجب بروز مشکلات بیشتری می شود. زمانی که روی مسئله ای تمرکز می کنید، هر طور شده، راه حلی برای انجام آن پیدا کنید. با داشتن ذهنیت خوش بینانه و آزاد، نظم بهتری برای انجام کارهای لازم و یافتن راه حل ها می یابید.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «اصول تقویت و آمادگی ذهنی»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله هوتسا عسکری نسب در مجله موفقیت، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا