آنچه از بارداری خرگوش باید بدانید

خرگوش از محبوب ترین حیوانات خانگی و بهترین گزینه برای افرادی است که عاشق حیوانات کوچک هستند. صرف نظر از اینکه نژاد خرگوش چیست، اگر شما تصمیم گرفته اید که یک خرگوش ماده را به سرپرستی بگیرید و به او اجازه جفت گیری بدهید، باید دقیقاً از مدت زمان بارداری او اطلاع پیدا کنید و به این ترتیب برای به دنیا آمدن یک خرگوش دیگر آماده شوید.

خرگوش چه زمانی می تواند باردار شود؟

تخمک گذاری در خرگوش ها نسبت به دیگر حیوانات خانگی مثل سگ و گربه متفاوت است و بلوغ جنسی و در پی آن اولین فحلگی خرگوش بین 6 تا 8 ماهگی او اتفاق می افتد. البته دیده شده است که بعضی از نژادهای خرگوش در چهار ماهگی هم بلوغ را تجربه می کنند.

فحلگی در خرگوش ها به چه شکل است؟

برخلاف دیگر حیوانات، خرگوش ها در تمام سال قابلیت باردار شدن دارند و دوره خاصی برای بارداری خود ندارند. البته خرگوش ها در نیمه اول سال بیشتر مستعد بارداری هستند و احتمال بارداری آنها در نیمه اول سال بیشتر است.

این دوره به دو مرحله تقسیم می شود؛ زمانی که خرگوش بتواند باردار شود و بدن او آماده جفت گیری و ایجاد جنین را داشته باشد که این مرحله بین 12 تا 14 روز طول می کشد؛ و مرحله دیسروز که 4 روز طول می کشد و در این مرحله خرگوش ماده علاقه خود به جفت گیری را از دست می دهد.

دوره بارداری خرگوش چقدر طول می کشد؟

اگر جفت گیری در طول روزهای باروری اتفاق بیفتد، خرگوش 28 تا 31 روز بعد زایمان می کند. باید توجه داشته باشید که اگر بعد از گذشت 33 روز خرگوش هنوز زایمان نکرده بود، او را نزد دامپزشک ببرید تا مطمئن شوید مشکلی وجود ندارد. خرگوش می تواند در هر بارداری 3 تا 12 نوزاد به دنیا بیاورد.

چگونه می توان از بارداری خرگوش مطمئن شد؟

از طریق معاینه و دست زدن به شکم خرگوش می توان فهمید که خرگوش باردار است یا خیر. برای این کار باید خرگوش را به آرامی روی یک سطح صاف بخوابانید و او را به آرامی نگه دارید. سپس با کف دست شکم خرگوش (فقط قسمت بالایی) را دست بکشید و با انگشت به آرامی پشت و جلوی شکم را معاینه کنید.

اگر خرگوش باردار باشد، برآمدگی ها همان بچه خرگوش ها هستند که از روز بیستم بارداری قابل تشخیص هستند و به این معنا است که 11 روز بعد خرگوش ها به دنیا می آیند.

حتماً باید مراقب باشید که در زمان معاینه به شکم خرگوش فشار وارد نکنید زیرا ممکن است باعث سقط جنین او شوید. شما می توانید خرگوش را برای معاینه نزد دامپزشک ببرید تا او بطور دقیق جزئیات را به شما بگوید.

علائم بارداری در خرگوش ها

خرگوش های باردار علاوه بر تورم شکم علائم دیگری نیز از خود بروز می دهند که این علائم عبارتند از:

  • تورم پستان ها
  • حمله ور شدن به خرگوش های نر
  • افزایش مصرف آب و غذا
  • بی تابی و بی حوصلگی
  • ساختن لانه

چگونه به خرگوش کمک کنیم که زایمان کند؟

خرگوش ها هم مانند بسیاری از حیوانات دیگر، با غریزه خودشان زایمان می کنند و زمانی که دوره بارداری آنها تمام شد، نیازی نیست که شما برای به دنیا آمدن بچه خرگوش ها به خرگوش کمک کنید. بطورکلی خرگوش شب ها یا زمانی که می دانند کسی مزاحم آنها نیست، زایمان می کند.

تنها کاری که می توان انجام داد این است که محیطی آرام را برای او فراهم کنید و از او فاصله بگیرید. از طرفی باید حواستان به همه چیز باشد تا مطمئن شوید که خرگوش به راحتی زایمان می کند و اگر مشکلی وجود دارد، آن را به دامپزشک گزارش دهید.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «آنچه از بارداری خرگوش باید بدانید»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله مجله رام، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا