برای بقای حافظه، نقاشی کردن بهتر از نوشتن است

بر اساس جدیدترین تحقیقات، سالمندان با نقاشی کشیدن می توانند حافظه خود را تقویت کنند.

به گزارش پورتال یو سی (شما می توانید)، محققان دانشگاه واترلو دریافته اند که حتی اگر فردی مهارت هم نداشته باشد، نقاشی کردن به عنوان روشی برای ثبت اطلاعات جدید در حافظه، از یادداشت برداشتن، تجسم کردن یا نگاه کردن منفعلانه به عکس ها بهتر است. به عبارتی نقاشی کردن بیشتر از تمامی تکنیک های مطالعاتی شناخته شده به تقویت حافظه سالمندان کمک می کند.

این نتایج برای کشف روش های کمک به افراد مبتلا به فراموشی که به سرعت افت حافظه و عملکرد زبانی را تجربه می کنند، دلگرم کننده است. محققان بر این باور هستند که نقاشی به علت اینکه شامل چندین روش بصری، فضایی، کلامی، معنایی و حرکتی ارائه اطلاعات است، در مقایسه با دیگر تکنیک ها برای حافظه بهتر است.

نقاشی موجب بهبود عملکرد حافظه در فعالیت های گوناگون شده و سادگی آن به این معنا است که می تواند در موارد مختلف مورد استفاده قرار گیرد.

ثبت اطلاعات در حافظه با بالا رفتن سن به علت تخریب ساختارهای حیاتی مربوط به حافظه مانند ناحیه هیپوکامپ و لوب پیشانی مغز افت پیدا می کند. از سوی دیگر، نواحی مربوط به بینایی فضایی مغز که به درک عکس ها و تصاویر مربوط می شوند، با پیر شدن و فراموشی سالم می مانند. نقاشی کردن، بخصوص برای افراد مبتلا به فراموشی، مفید است، چون موجب استفاده بهتر از نواحی دست نخورده مغز می شود و به عملکرد حافظه مبتلایان به اختلال ادراکی کمک می کند.

یافته ها تاثیر هیجان انگیزی بر مداخله های درمانی برای کمک به بیماران مبتلا به فراموشی دارند تا بتوانند طی روند پیشرفت بیماری، خاطرات ارزشمند خود را حفظ کنند.

منابع

خبر علمی «برای بقای حافظه، نقاشی کردن بهتر از نوشتن است» توسط هیئت تحریریه خبر پورتال یو سی (شما می توانید) با استناد به University of Waterloo و مجله موفقیت، ترجمه، تدوین و نگارش شده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا