جریان های دریایی چگونه شکل می گیرند؟

برخی از مردم تصور می کنند که آب اقیانوس ها ساکن است. اما این تصور، درست نیست. آب اقیانوس ها همواره در حال حرکت است. به چنین حرکاتی، جریان های دریایی می گویند. جریان های دریایی موجب جابجا شدن مقادیر بسیار زیادی آب می شوند. این جریان ها را به دو دسته تقسیم می کنند: جریان های افقی و جریان های رو به پایین.

سه عامل اصلی باعث ایجاد جریان های دریایی می شود. این عوامل عبارتند از:

  1. درجه شوری آب از جایی به جای دیگر فرق می کند. هرچه آب، شورتر باشد، سنگین تر و غلیظ تر می شود. آب از نقاطی که غلظت آن بیشتر است به سوی مناطقی که غلظت کمتری دارد جریان می یابد.
  2. در مناطق قطبی سرد شدن آب موجب سنگین شدن آن و حرکت آب از نواحی سطحی به نواحی عمقی می شود.
  3. باد نیز عامل دیگری است که باعث به وجود آمدن جریان های دریایی می شود.

جریان های دریایی در اثر چرخش زمین نیز پدید می آیند. چرخش زمین موجب می شود که در نیمکره شمالی جریان هایی در جهت عقربه های ساعت و در نیمکره جنوبی جریان هایی در خلاف جهت عقربه های ساعت به وجود آید.

جریان گلف استریم یکی از مهم ترین جریان های دریایی است. گلف استریم در اقیانوس اطلس جریان دارد. این جریان آب گرم همانند رودی عظیم از خلیج گلف واقع در مکزیک به سوی نواحی شمالی جریان پیدا می کند. جریان گلف استریم در طول زمستان از سرمای لندن و پاریس می کاهد. به علاوه این جریان مانع از یخ زدن بنادر نروژ در طول زمستان می شود. جریان برزیل، جریان گرینلند، جریان فالکلند و… از دیگر جریان های دریایی هستند.

برخی از جریان های آب سرد، همانند جریان لابرادور کوه های بزرگ یخ را به وسط اقیانوس حمل می کنند.

جریان های دریایی برای ادامه حیات جانوران دریایی بسیار مهم می باشند؛ زیرا مواد غذایی و اکسیژن محلول را به اعماق آب اقیانوس می برند. جریان های دریایی روی آب و هوای سرزمین های مختلف تاثیر می گذارند. این جریان ها موجب حرکت آب های مناطق گرمسیر به سوی نواحی سردسیر و بر عکس می شوند.

برخی از جریان های دریایی در نواحی استوایی اقیانوس های اطلس، آرام و هند جریان دارند. این جریان ها «جریان های استوایی» نامیده می شوند. در اقیانوس آرام، جریان استوایی شمالی به همراه جریان ژاپن و جریان کالیفرنیا در جهت عقربه های ساعت در حال حرکت هستند. در اقیانوس اطلس نیز جریان استوایی شمالی به همراه دو جریان گلف استریم و جریان کاناری سیستمی را تشکیل می دهند که در جهت عقربه های ساعت حرکت می کنند.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «جریان های دریایی چگونه شکل می گیرند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر 1393 با شابک 978-964-307-221-6 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا