برندگان نوبل پزشکی 2019 چه دستاوردهایی داشتند؟

سه تن از پژوهشگران برای توصیف چگونگی احساس واکنش سلول ها به تغییر اندازه اکسیژن با خاموش و روشن کردن ژن ها، جایزه نوبل پزشکی 2019 را دریافت کردند. کشفی که به دریافت جایزه نوبل روانشناسی و پزشکی سال 2019 نائل آمده در فهم بیماری های انسانی مانند سرطان و کم خونی نقش اساسی بازی می کند.

این سه دانشمند، ویلیام کائلین (William G. Kaelin) پژوهشگر سرطان موسسه دانا فاربر در بوستون، پزشک دانشمند پیتر راتکلیف (Peter J. Ratcliffe) از دانشگاه آکسفورد بریتانیا و متخصص ژنتیک گرگ سمنزا (Gregg L. Semenza) از دانشگاه جان هاپکینز هستند. تیم آنها همچنین برنده جایزه پژوهش پزشکی آلبرت لاسکر در سال 2016 شده بود.

در این مقاله شما می توانید با این دستاورد بیشتر آشنا شوید.

پژوهش آنها به محققان کمک کرده تا درک کنند چگونه بدن با سطح اکسیژن پایین سازگار می شود، برای مثال با لخته شدن گلبول های قرمز و رشد رگ های خونی جدید. این یک کشف بنیادین است که آنها در آن مشارکت کرده اند، چرا که همه اندام های بدن به اکسیژن نیاز دارند و بر همین اساس این کشف بسیار اهمیت دارد.

زمان ورزش کردن یا قطع جریان خون بافت های بدن می توانند از اکسیژن خالی شوند، مانند آنچه در زمان سکته اتفاق می افتد. توانایی سلول ها در احساس اکسیژن هم برای رشد مناسب جنین و جفت آن بسیار مهم است. این موضوع همچنین در رشد تومورها هم بسیار اهمیت دارد؛ چرا که توده های سلول های به سرعت تکثیرشونده می توانند اکسیژن را از قسمت های داخلی تومور تخلیه کنند.

در پژوهش هایی که در دهه 90 میلادی انجام شد، دانشمندان فرآیندهای مولکولی را کشف کردند که سلول ها برای پاسخ به کاهش سطح اکسیژن در بدن طی می کنند. آنها دریافتند که مکانیسم اصلی این فرآیند شامل پروتئین هایی به نام HIF و VHL هستند. سمنزا و راتکلیف تنظیم های هورمونی به نام اریتروپویتین (EPO) را که برای تحریک تولید گلبول های قرمز در پاسخ به کاهش میزان اکسیژن بسیار مهم هستند، مورد بررسی قرار دادند.

سمنزا و تیم او یک جفت ژن را شناسایی کردند که دو پروتئینی را که مجموعه پروتئینی HIF را می سازد و ژن های خاصی را روشن می کند و تولید EPO را در زمان کمبود اکسیژن تقویت می کند، رمزگشایی می کند. در همین حال کائلین نشان داد که ژن های VHL هم در چگونگی پاسخ سلول ها به اکسیژن نقش دارند. او در حال مطالعه یک سندروم ژنتیک به نام بیماری Hippel-Lindau بود. افراد دارای این بیماری، خاموش کننده VHL را در بدن خود حمل می کنند که این شرایط احتمال ابتلا به سرطان های خاصی را زیاد می کند.

پژوهش این دانشمندان می تواند به ساخت داروهایی منجر شود که فرآیندهای سنجش اکسیژن را که شامل برخی سرطان ها می شود، مورد هدف قرار می دهند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «برندگان نوبل پزشکی 2019 چه دستاوردهایی داشتند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا گزارش مجله دانشمند، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا