برنده نوبل اقتصاد ۲۰۱۷ چه دستاوردی داشته است؟

تبلیغات

جایزه نوبل اقتصاد که ارزش آن ۹ میلیون کرون سوئد (حدود ۹۴۵ هزار یورو) است، از جمله جوایز رسمی بنیاد نوبل همچون ادبیات، صلح، پزشکی، فیزیک و شیمی نیست و آلفرد نوبل بنیانگذار آن نبود، بلکه این جایزه از سال ۱۹۶۸ میلادی بطور جداگانه توسط بانک مرکزی سوئد و به یادبود آلفرد نوبل بنیان گذاشته شد.

امسال (سال ۲۰۱۷) ریچارد تیلر (Richard Thaler) استاد رشته علوم رفتاری و اقتصاد دانشگاه شیکاگو به دلیل پژوهش هایش در زمینه اقتصاد رفتاری، برنده نوبل اقتصاد شد. اقتصاد رفتاری، رشته ای است که با بررسی رفتار فردی و عوامل روانشناختی فرد و جامعه، بازارها و عوامل اقتصادی را تحلیل و بررسی می کند.

در این مقاله شما می توانید با این دستاورد بیشتر آشنا شوید.

کمیته نوبل آکادمی علوم سوئد، تلاش های تیلر در راستای شناسایی تاثیر رفتار انسان بر اقتصاد را مستحق دریافت جایزه نوبل دانست و اعلام کرد: «او در زمینه تلفیق اقتصاد و روانشناسی، پیشتاز است و توانسته است به علم اقتصاد رنگ و بویی انسانی تر ببخشد.» و در ادامه درباره او چنین اضافه کرده است: «ریچارد تیلر فرضیات واقع گرایانه علم روانشناسی را در تحلیل تصمیمات اقتصادی بکار بسته است.»

تبلیغات

تیلر ۷۲ ساله که متولد ایالت نیوجرسی آمریکا است، بلاگ شخصی به نام تلنگر (Nudge) دارد و همچنین با همین عنوان کتابی در سال ۲۰۰۸ بطور مشترک با پروفسور کاس سانشتاین از مدرسه حقوق دانشگاه هاروارد نوشته است. عنوان کامل این کتاب، تلنگر: بهبود تصمیمات درباره سلامت، ثروت و شادی (Nudge: Improving Decisions about Health, Wealth, and Happiness) است که به اعتقاد بسیاری، در شکل دهی به سیاست های اقتصادی بسیار تاثیرگذار بوده است.

تئوری تلنگر هم که تیلر متخصص آن است، مفهومی در علوم رفتارشناسی می باشد مبنی بر اینکه مداخلات کوچک در جو موجود یا مشوق ها می تواند افراد را تشویق کند که تصمیمات متفاوتی بگیرند.

کمیته نوبل اعلام کرده است که کارهای تیلر «تاثیری بسزا در بسیاری از حوزه های تحقیقات اقتصادی و سیاستگذاری ها بر جا گذاشته است.» به اعتقاد اهدا کنندگان این جایزه، کارهای تیلر نشان داده است که چگونه محدودیت آگاهی های یک فرد در فرآیند اخذ تصمیمات، در کنار تبعات ترجیحات اجتماعی و فقدان کنترل فردی، می تواند بر تصمیمات او و خروجی بازارها اثرگذار باشد.

برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.

مقاله علمی و آموزشی «برنده نوبل اقتصاد ۲۰۱۷ چه دستاوردی داشته است؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا گزارش مجله دانشمند، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

تبلیغات
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا