روشی جدید برای تبدیل دی اکسید کربن به زغال سنگ

دانشمندان با استفاده از یک روش مدرن به سراغ تبدیل دی اکسید کربن به زغال سنگ رفته اند تا به نوعی روند ایجاد آلایندگی در جهان را معکوس سازند.

به گزارش پورتال یو سی (شما می توانید)، انسان ها با مشکل تغییرات جوی روبرو هستند و یکی از عوامل اصلی این پدیده، گاز دی اکسید کربن است. کم شدن ایجاد این گاز، یکی از راهکارهای اصلی مبارزه با این فرآیند است، ولی در عمل اجرای آن بسیار دشوار به نظر می رسد. با این وجود راهکار جدید دانشمندان می تواند گره گشا باشد؛ زیرا آنها قصد دارند با روشی خاص، گاز دی اکسید کربن موجود در هوا را به سوخت فسیلی بدل سازند.

این روش شامل استفاده از یک فناوری ویژه است که موجب می شود بتوان زغال سنگ هایی با دمای محیطی و به صورت جامد را از گاز دی اکسید کربن موجود در هوا بدست آورد. این سنگ ها برای ایجاد انرژی مورد نیاز جهت موارد مصرفی جهان قابل استفاده خواهند بود و به این ترتیب یک چرخه از تولید و بازیافت ایجاد خواهد شد که می تواند به محیط زیست کمک شایانی کرده و جهان را مجدداً پاک سازد.

دانشمندان در چند سال اخیر توانسته اند چند نوع کاتالیست مختلف برای افزایش سرعت واکنش های شیمیایی کشف کنند که می توانستند به تبدیل شدن گاز دی اکسید کربن (CO2) به کربن جامد منجر شوند. با این وجود مشکل اصلی این بود که این فرآیند در حرارت 600 درجه سانتیگراد ممکن بود و ایجاد چنین حرارتی به خودی خود یک مشکل بزرگ بود.

با این حال شیمیدان ایرانی الاصل به نام درنا اسرافیل زاده (Dorna Esrafilzadeh) در دانشگاه ملبورن توانسته این کاتالیست ها را به نحوی تغییر بدهد که بتوانند در دمای عادی محیطی نیز عملکردی مشابه داشته باشند. این آمار در سال 2017 منتشر شده و هنوز معلوم نیست که چه زمانی به صورت کامل عملیاتی می شود، ولی در صورت رخ دادن چنین چیزی می توان شاهد تحولی بزرگ در جهان بود.

منابع

خبر علمی «روشی جدید برای تبدیل دی اکسید کربن به زغال سنگ» توسط هیئت تحریریه خبر پورتال یو سی (شما می توانید) با استناد به ScienceMag و مجله دانشمند، ترجمه، تدوین و نگارش شده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا