بخار آب در خارج از منظومه شمسی کشف شد

تبلیغات

محققان در فاصله ۱۱۰ سال نوری از زمین یک سیاره خارج از منظومه شمسی رصد کردند که ابرهای بخار آب در آن وجود دارد. این سیاره یک ابرزمین است و نخستین باری است که سیاره ای حاوی آب خارج از منظومه شمسی کشف شده است.

به گزارش پورتال یو سی (شما می توانید)، دانشمندان تخمین می زنند اندازه این سیاره دو برابر و حجم آن هشت برابر زمین باشد. به گفته محققان انستیتو تحقیقات سیاره های خارج از منظومه شمسی در دانشگاه مونترال سیاره K2-18b همچنین اتمسفر و طیف دمای مناسبی دارد که از حیات موجودات زنده پشتیبانی می کند.

فاصله این سیاره تا ستاره کوتوله سرخ که دور آن مدار می زند از فاصله میان زمین و خورشید کمتر است. به این ترتیب یکسال در این سیاره کوتاه تر از زمین خواهد بود. این سیاره مدار زدن دور ستاره اش را در ۳۳ روز تکمیل می کند حال آنکه مدار زدن زمین دور خورشید ۳۶۵ روز است.

این سیاره خارج از منظومه شمسی در سال ۲۰۱۵ رصد شد. تحلیل اطلاعات بدست آمده از این سیاره جزئیات بیشتری از آن آشکار کرده است. به گفته محقق ارشد این پژوهش وجود بخار آب در این سیاره را نشان داد. این گروه از محققان روش تحلیل اطلاعاتی ابداع کردند تا شواهدی از ابرهای حاوی قطرات آب مایع را بیابند. تجهیزات و فناوری فعلی فقط قادر به تایید چند عامل اولیه مانند فاصله سیارک تا زمین، حجم آن و همچنین دمای سطح سیاره هستند.

تبلیغات

منابع

خبر علمی «بخار آب در خارج از منظومه شمسی کشف شد» توسط هیئت تحریریه خبر پورتال یو سی (شما می توانید) با استناد به NASA و مجله دانستنیها، ترجمه، تدوین و نگارش شده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا