آیا لازم است از دهان شویه استفاده کنم؟

اگر به دنبال راهی برای خوشبو کردن دهان خود هستید، انتخاب های بسیاری برای شما وجود دارد. اما اگر می خواهید در کنار داشتن بوی خوش دهان، کاری برای سلامتی دندان ها و لثه های خود انجام دهید، می توانید روزانه از دهان شویه استفاده کنید. دهان شویه ها در بهبود بیماری های التهابی لثه، کاهش پوسیدگی دندان ها، جلوگیری از ایجاد جرم و پلاک و سفیدتر شدن دندان ها موثر می باشند.

در این مقاله شما می توانید با کاربرد و ضرورت استفاده از دهان شویه ها آشنا شوید.

دهان شویه، جایگزین مسواک و نخ دندان نیست. اما اگر این دو به شکل صحیح استفاده نشوند، دهان شویه می تواند در جلوگیری از پوسیدگی دندان ها یا بیماری های لثه موثر باشد و سلامتی دهان و دندان شما را تضمین کند.

نباید توقع داشته باشید بلافاصله بعد از استفاده از دهان شویه سفید کننده، دندان های شما سفید شوند. بلکه به مرور زمان، با شیوه صحیح مسواک زدن و زدودن پلاک ها از روی دندان ها و استفاده از دهان شویه، دندان های شما سفیدتر خواهند شد. اما دهان شویه ها مشکلات جدی دهان و دندان را نمی توانند درمان کنند و اگر لثه های شما مرتباً خونریزی دارند یا همیشه با بوی بد دهان مواجه هستید، باید به دندانپزشک مراجعه کنید.

ترکیبات موجود در دهان شویه ها

برچسب روی دهان شویه ها که شامل ترکیبات و مزایای هر یک از آنها است را با دقت بخوانید. دهان شویه ها بطور معمول حاوی یک یا چند مورد از ترکیبات زیر هستند:

  • فلوراید: این ماده در کاهش پوسیدگی دندان ها موثر است.
  • ترکیبات ضد میکروبی: این ترکیبات، باکتری هایی که باعث ایجاد بوی بد دهان، پلاک، پوسیدگی و التهاب لثه ها می شوند را از بین می برند.
  • نمک های جاذب: این ترکیبات بطور موقت بوی بد دهان را از بین می برند.
  • خنثی کننده های بو: این ترکیبات، عامل ایجاد بوی بد دهان را از بین می برند.
  • سفید کننده هایی مانند پروکساید: این ترکیبات از تشکیل لکه روی دندان های شما جلوگیری می کنند.

چگونه یک دهان شویه مناسب انتخاب کنم؟

گاهی اوقات، پیدا کردن دهان شویه ای که حاوی تمام ترکیبات ذکر شده باشد، مشکل است. بنابراین بهتر است دهان شویه ای انتخاب کنید که مهم‌ ترین ماده مورد نظر شما را داشته باشد.

بهترین روش استفاده از دهان شویه چیست؟

هر یک از دهان شویه ها، دستورالعمل خاصی برای استفاده دارد؛ اما در اینجا چند توصیه کلی برای استفاده از دهان شویه ها ارائه می شود:

  • چه موقع باید از دهان شویه استفاده کرد؟ می توانید قبل از مسواک زدن و کشیدن نخ دندان، یا حتی بعد از آن، از دهان شویه استفاده کنید.
  • چه مدت باید دهان را با دهان شویه بشوییم (غرغره کنیم)؟ بین 30 تا 60 ثانیه دهان خود را با دهان شویه بشویید (غرغره کنید). اگر این زمان، کمتر از 30 ثانیه باشد، چندان موثر نیست و اگر بیش از یک دقیقه باشد، خیلی زیاد است.
  • چه موقع نتیجه مطلوب حاصل می شود؟ صبور باشید. اگر دهان شویه شما سفید کننده یا جلوگیری کننده از خونریزی لثه ‌ها است، ممکن است چند هفته طول بکشد تا تاثیرش را روی دهان و دندان شما نشان دهد.

سلامتی شما آرزوی ما است.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «آیا لازم است از دهان شویه استفاده کنم؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله وب سایت WebMD ترجمه شده توسط مجله سلام سلامت، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا