تفاوت سقف های سانروف، مونروف و پانوراما اتومبیل

سانروف (Sunroof) دریچه ای روی سقف، در بالای سر سرنشینان جلوی اتومبیل است که نحوه باز شدن آن می تواند دستی یا برقی باشد. این بخش از قدیم در برخی خودروها وجود داشت و قابلیت یا آپشن جدیدی نیست. سانروف کاملاً باز می شود و بالای سقف و یا درون لایه ای بین سقف و موکت اتومبیل قرار می گیرد. هدف از سانروف ورود هوای تازه و امکان دیدن آسمان می باشد.

اما مونروف (Moon Roof) توسط کمپانی فورد برای اولین بار در دهه 70 میلادی معرفی شد. مونروف بر عکس سانروف که ممکن است فلزی و کاملاً تیره باشد که حتی نور و روشنایی از آن عبور نکند، از جنس شیشه یا طلق های روشن است که حتی در صورت حرکت نکردن از محل خود، فضای بالای سر را در دیده راننده و سرنشینان قرار می دهد.

ضمن آنکه مونروف نیز می تواند باز شود و جریان هوای تازه را از خود عبور دهد اما باز شدن مونروف مثل سانروف بطور کامل نیست و فقط قسمتی از جای خود برای عبور هوا، حرکت می کند.

سقف پانوراما (Panoramic Sunroof) یا سقف شیشه ای یک قابلیت جذاب و لذتبخش برای هر خودرویی به شمار می رود، نحوه طراحی سقف پانوراما طوری است که از قسمت جلو سقف خودرو تا به آخر سقف کشیده شده تا سرنشینان خودرو (چه سرنشینان جلو و چه سرنشینان عقب) بتوانند دید کاملی از فضای بالای سر داشته باشند. در بعضی از مدل ها باز و بسته شدن پانوراما به صورت کامل انجام می پذیرد و در برخی دیگر از مدل ها باز و بسته شدن به صورت نیمه کامل میسر خواهد بود.

در کل، سقف پانوراما متشکل از دو سانروف است که یک سانروف برای سرنشینان عقب و یکی هم برای سرنشینان جلو قرار داده شده است.

جنس سقف پانوراما کامل شیشه ای است (شیشه سخت) و به دلیل حفظ مسائل ایمنی از شیشه ضخیم تا ضخامت 5 سانتیمتر در ساخت آن استفاده می شود. در ضمن در سقف پانوراما پلی کربنات وجود دارد که این پلی کربنات کمک می کند تنها 60 درصد انرژی خورشید به خودرو وارد شود، و بطور کامل از ورود اشعه ماوراء بنفش (UV) جلوگیری می شود.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «تفاوت سقف های سانروف، مونروف و پانوراما اتومبیل»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا