علائم مشترک با یائسگی که یائسگی نیستند

هر خانمی با وارد شدن به سنین میانسالی، تغییراتی در بدنش اتفاق می افتد که با علائم خاصی همراه هستند. ممکن است احساس کنید موهایتان مانند سال های قبل پُر پشت نیست، قاعدگی تان به هم ریخته و تپش قلب آزارتان بدهد. این علائم در سن شما (میانسالی به بعد) طبیعی است اما همین علائم شاید نشانه مشکلات جدی تری باشند.

چگونه می توانید تشخیص بدهید که این علائم طبیعی هستند یا باید آنها را پیگیری کنید؟ شما می توانید با 5 نمونه از این نشانه ها آشنا شوید که به هیچ عنوان نباید نادیده گرفته شوند.

1) موهایتان در حال ریزش است؟
با توجه به کم شدن میزان استروژن یا Estrogen (گروهی از هورمون جنسی خانم ها)، بسیاری از خانم هایی که در دوران یائسگی به سر می برند، متوجه می شوند که موهایشان در حال کم پشت شدن است. خطر ریزش مو و دیدن بخش زیادی از پوست سر، زمانی افزایش می یابد که خانم دیگری در خانواده تان در سنین بالا دچار ریزش مو شده باشد؛ چون ممکن است این الگوی ریزش مو را از او به ارث برده باشید.

مراقب باشید: ریزش و کم پشت شدن تدریجی موهایتان ممکن است طبیعی باشد، اما ریزش ناگهانی آن اصلاً طبیعی نیست. اگر مشاهده کردید بخش زیادی از موهایتان می ریزد، حتماً باید به متخصص مراجعه کنید. ممکن است مشکل تیروئیدی باشد و این غده ممکن است هم دچار پُر کاری و هم کم کاری شده باشد.

2) قاعدگی تان وضعیتی غیر عادی دارد؟
نشانه بارز اینکه در مراحل پیش از یائسگی به سر می برید (در واقع تغییر دوران و نزدیک شدن به انتهای سال های باروری) این است که چرخه قاعدگی تان دچار تغییراتی می شود. در واقع ممکن است قاعدگی تان به کرات رخ دهد یا میزانش خیلی کمتر شود، شدت خونریزی در آن بیشتر یا در کل کمتر شود و این روند شاید حدود 10 سال طول بکشد تا در نهایت به دوران یائسگی برسید.

مراقب باشید: اگر مشاهده کردید قاعدگی تان با خونریزی زیادی همراه است یا بیش از سه هفته طول می کشد تا قاعدگی تان شروع شود یا متوجه شُدید بعد از رابطه زناشویی خونریزی دارید، حتماً با پزشک مربوطه در این زمینه صحبت کنید. این علائم ممکن است نشانه فیبروئید رحمی، پولیپ یا حتی سرطان دهانه رحم باشد و حتماً متخصص باید آن را بررسی کند.

3) دچار گُر گرفتگی یا تعرق شبانه می شوید؟
بیش از 80 درصد از خانم ها دچار گر گرفتگی یا تعرق شبانه می شوند و برخی از آنها هم این تغییرات دمایی بدن را تا بیش از هفت سال تحمل می کنند. کاهش میزان استروژن می تواند بر قابلیت بدن در تنظیم دما تاثیر بگذارد.

مراقب باشید: یائسگی گر گرفتگی و افزایش میزان تعرق هر دو می توانند از نشانه های پُر کاری تیروئید باشند. باید گفت سایر نشانه های پُر کاری تیروئید عبارت است از ریزش مو و قاعدگی نامنظم که شاید به نظر بیاید بخشی از تغییرات مرتبط با یائسگی است. اما به چه شکل می توان این دو را تفکیک کرد؟ بهتر است از پزشک بخواهید برای حصول اطمینان از عملکرد طبیعی تیروئید برایتان آزمایش خون بنویسد. همچنین اگر ناگهان و بدون هیچ دلیل مشخصی دچار کاهش وزن شُدید یا حس تشویش زیادی دارید (که این هم از نشانه های پُر کاری تیروئید است) حتماً به پزشک متخصص مراجعه کنید.

4) تپش قلب دارید؟
تغییر میزان استروژن در بدن (کم و زیاد شدن آن) می تواند منجر به تپش قلب شود. در واقع حس می کنید که ضربان قلب تان تند شده یا بطور نامرتب می تپد. این مسئله خصوصاً در زمان گر گرفتگی بیشتر رخ می دهد. تحقیقات نشان داده ضربان قلب شما می تواند طی گر گرفتگی، بین 6 تا 16 بار بیشتر شود.

مراقب باشید: اگر قلب تان دچار تپش شده یا میزان آن نامنظم شده و در حالت گر گرفتگی هم نیستید، بهتر است با پزشک در این باره صحبت کنید. ضربان نامنظم یا آریتمی قلب با بالا رفتن سن امری عادی تلقی می شود. در شرایطی که این وضعیت هیچ خطری به همراه ندارد، برخی افراد باید برای درمان آن از دارو استفاده کرده یا عمل جراحی انجام دهند.

5) مفاصل تان درد می کند؟
دارید پا به سن می گذارید، بنابراین احتمالاً درد بیشتری در بدن دارید و استخوان هایتان بیشتر تق تق خواهند کرد. بسیاری از افراد در دوران یائسگی دچار مشکلات مفاصل می شوند که می تواند همزمان با آن رخ داده یا اصلاً مقارن با آن هم نباشد. بیش از نیمی از خانم ها در دوران قاعدگی دچار دردهای مفاصل می شوند. نمی توان به یقین گفت که کم شدن میزان استروژن منجر به درد مفاصل می شود، اما تحقیقات نشان می دهد که در پاره ای موارد می توان با روش درمانی جایگزینی استروژن، آن را درمان کرد.

مراقب باشید: اگر درد مداوم باعث مختل شدن فعالیت های روزمره شما شد، باید حتماً به پزشک مراجعه کنید تا تشخیص دهد دچار آرتروز، فیبرومیالژیا، زخم آکله یا بیماری لایم شده اید یا نه. خانم هایی که دچار اضافه وزن بوده یا افسردگی دارند بیشتر در معرض دردهای مفاصل هستند.

سلامتی شما آرزوی ما است.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «علائم مشترک با یائسگی که یائسگی نیستند»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله وب سایت Prevention ترجمه شده توسط مجله سیب سبز، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا