با بیماری ملاسما آشنا شوید

ملاسما یک بیماری پوستی شایع است که باعث ایجاد لکه های تیره روی پوست می شود. این بیماری کلوآسما یا ماسک بارداری نیز خوانده می شود. بیماری ملاسما در زنان بسیار شایع تر است.

بر اساس گزارش های آکادمی پوست آمریکا، 90 درصد جمعیت افراد مبتلا به بیماری ملاسما را زنان تشکیل می دهند.

در این مقاله شما می توانید با بیماری ملاسما، علائم و نحوه پیشگیری از آن آشنا شوید.

علائم ملاسما

ملاسما باعث بروز لکه های رنگی روی پوست می شود. این لکه ها تیره تر از رنگ معمولی پوست هستند. لکه های ملاسما غالباً روی پوست صورت و به صورت متقارن ایجاد می شوند. البته ممکن است ملاسما در بخش های دیگری از بدن که غالباً در مجاورت نور خورشید قرار دارند نیز بروز کند.

لکه های قهوه ای ملاسما معمولاً در بخش های زیر ظاهر می شوند:

  • گونه ها
  • پیشانی
  • روی بینی
  • چانه

به علاوه این لکه ها روی گردن و بازوها نیز ممکن است ظاهر شوند.

این لکه ها آسیب جسمی به بدن وارد نمی کنند، اما ممکن است از لحاظ زیبایی آزار دهنده باشند. با این حال در صورت مشاهده علائم این بیماری می توانید به پزشک مراجعه کنید.

عوامل خطر ابتلا به ملاسما

هنوز بطور دقیق مشخص نیست که چه عواملی باعث ابتلا به ملاسما می شوند. افرادی که پوست شان تیره است، نسبت به افرادی با پوست روشن، بیشتر احتمال دارد که به ملاسما دچار شوند. حساسیت به هورمون های استروژن و پروژسترون نیز با بروز این بیماری در ارتباط است. به همین خاطر مصرف قرص های ضد بارداری، باردار شدن و هورمون درمانی ممکن است باعث بروز این بیماری شوند. استرس و اختلالات تیروئید نیز از جمله عوامل بروز ملاسما هستند.

علاوه بر آن، قرار گرفتن در معرض نور خورشید باعث بروز ملاسما خواهد شد، چرا که اشعه فرابنفش خورشید، سلول هایی که مسئول کنترل رنگدانه های پوستی هستند را (ملانوسیت ها) تحت تاثیر قرار می دهد.

تشخیص ملاسما

معاینه چشمی پوست بیمار معمولاً برای تشخیص بیماری کافی است. اما برای رد کردن احتمال ابتلا به سایر بیماری ها، ممکن است آزمایش های تکمیلی دیگری انجام شود.

آیا ملاسما قابل درمان است؟

در برخی از زنان، ملاسما خود به خود برطرف می شود؛ خصوصاً در مواردی که ملاسما به دلیل بارداری یا مصرف قرص های ضد بارداری بروز کرده باشد. علاوه بر آن، کرم های خاصی وجود دارند که در روشن کردن پوست موثر هستند و پزشک شما می تواند آنها را برای شما تجویز کند.

اگر این درمان ها موثر نباشند، می توان روش های دیگر از جمله لایه برداری شیمیایی و فیزیکی پوست را بکار برد. در این روش های درمانی، لایه های بالایی پوست برداشته شده و به این ترتیب لکه های تیره پوست نیز از بین خواهند رفت.

اما استفاده از این روش ها تضمین کننده آن نیست که لکه های ملاسما مجدداً ظاهر نشوند و یا لکه ها بطور کامل از بین بروند.

بنابراین لازم است مراجعات مرتب به پزشک داشته باشید و پروسه های پیشگیری از بروز مجدد ملاسما از جمله قرار نگرفتن در معرض نور خورشید و استفاده از کرم های ضد آفتاب را انجام دهید.

زندگی با ملاسما

به دلیل آنکه تمام انواع ملاسما قابل درمان نیستند، استفاده از روش های زیر در پیشگیری از بدتر شدن بیماری و کاهش لکه های ملاسما موثر خواهد بود:

  • استفاده از لوازم آرایش برای پوشاندن نواحی رنگی پوست
  • مصرف مرتب داروهای تجویز شده
  • استفاده روزانه از ضد آفتاب حاوی SPF 30
  • استفاده از کلاه لبه دار که صورت را در برابر اشعه آفتاب بپوشاند.

اگر به مدت طولانی در معرض نور خورشید قرار می گیرید، پوشیدن لباس های محافظ در کاهش خطر ابتلا به ملاسما موثر خواهد بود. اگر مبتلا به ملاسما هستید و این بیماری بر تصور ذهنی شما از ظاهرتان تاثیر می گذارد، بهتر است از مشاوره با افراد متخصص و گروه های حمایتی بهره جویید.

سلامتی شما آرزوی ما است.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «با بیماری ملاسما آشنا شوید»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقالات American Academy of Dermatology و HealthLine ترجمه شده توسط مجله سلام سلامت، به عنوان منابع اصلی مورد استفاده قرار گرفته اند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا