آنچه که از پیوند کبد باید بدانید

کبد اندامی شگفت انگیز است چرا که بخش کوچکی از آن می تواند رشد کند و به اندازه یک کبد کامل شود. پیوند کبد به شیوه امروزی عبارت است از پیوند بخشی از کبد فرد سالم به فرد بیمار که با پیوند کبد به شیوه قدیمی که استفاده از تمام یا بخشی از کبد افراد فوت شده را شامل می شد، متفاوت است.

اگر شما بخشی از کبد فرد سالم را دریافت کنید، دیگر مجبور نیستید در لیست بیماران، منتظر بمانید. در این مقاله شما می توانید با سوالات متداول و دانستنیهای لازم پیوند کبد آشنا شوید.

چه افرادی واجد شرایط دریافت پیوند کبد هستند؟

در صورت آسیب دیدگی کبد، پزشک بر اساس یکسری معیارهای خاص وخامت بیماری را تعیین می کند. سپس بر اساس آن، بیماران نیازمند به دریافت کبد را اولویت بندی خواهد کرد.

برای دریافت کبد، آزمایشاتی روی فرد انجام خواهد شد تا مشخص شود آیا کبد اهدایی با بدن بیمار همخوانی دارد یا خیر.

شرایط کلی بیمار برای دریافت پیوند کبد عبارتند از:

 • سلامتی کامل فرد (نداشتن مشکل جسمی یا روحی خاص)
 • ترک سیگار به مدت 1 تا 2 ماه قبل از جراحی

در برخی موارد، بر اساس نظر پزشک، انجام یکسری آزمایشات تکمیلی نیز توصیه می شود.

خطرات پیوند کبد

پیوند بخشی از کبد، عملی بی خطر است اما مانند هر جراحی دیگر با خطراتی از جمله خونریزی، لخته شدن خون، واکنش آلرژیک و تخریب اندام های مجاور همراه خواهد بود.

کسب آمادگی قبلی برای جراحی پیوند کبد

چنانچه اهدا کننده یا دریافت کننده کبد هستید، باید قبل از جراحی پیوند کبد، سیگار را ترک کنید. به علاوه لازم است اهدا کننده کبد، قبل از جراحی پیوند از مصرف نوشیدنی های الکلی خودداری کند. در نظر داشته باشید که این جراحی، 4 تا 8 ساعت به طول می انجامد.

مدت زمان بستری در بیمارستان

چنانچه اهدا کننده یا دریافت کننده کبد هستید، لازم است پس از جراحی، 7 روز یا بیشتر در بیمارستان بستری شوید. شاید حتی لازم باشد در شب های اول پس از جراحی، در ICU بستری شوید. تیم پزشکی نیز به شما کمک می کند تا کم کم بهبود پیدا کنید و روز بعد از جراحی، از تخت بلند شوید و بتوانید راه بروید. پس از آن رژیم غذایی بر اساس مصرف مایعات برای شما در نظر گرفته می شود و روز دوم می توانید رژیم غذایی سابق خود را دنبال کنید.

بهبود بیمار پس از جراحی

برای اهدا کننده یا دریافت کننده کبد، زمان بهبودی معمولاً 6 تا 8 هفته می باشد. در طول این مدت قادر به کار کردن نخواهید بود. ممکن است حتی درد داشته باشید که در این صورت برای کنترل درد، پزشک برایتان دارو تجویز می کند. توجه داشته باشید که تا 3 ماه پس از جراحی نباید اشیای سنگین جابجا کنید. اگر اهدا کننده یا دریافت کننده کبد باشید، کبد جدید شما درست مثل زمان قبل از جراحی رشد خواهد کرد و پس از 2 ماه، کبد به سایز طبیعی باز خواهد گشت.

اقدامات پس از جراحی پیوند کبد

چنانچه اهدا کننده یا دریافت کننده کبد هستید، باید پس از جراحی تا یک ماه تحت نظر پزشک باشید. سپس می توانید هر 3 ماه یکبار برای معاینه نزد پزشک بروید. هر زمان احساس کردید که آماده انجام کار هستید، باید به آرامی به فعالیت های روزانه خود برگردید. تا 6 ماه پس از جراحی نباید نوشیدنی های الکلی مصرف کنید. به علاوه لازم است در مورد داروهایی که می توانید مصرف کنید از پزشک خود سوال کنید.

اهدا کننده و دریافت کننده کبد، در خصوص انجام این عمل جراحی، می توانند سوالات زیر را از پزشک خود بپرسند:

 • برای اطلاع از همخوانی کبد دریافتی، چه آزمایشاتی لازم است انجام شود؟
 • خطرات اهدا و دریافت کبد چیست؟
 • پس از جراحی لازم است چه داروهایی مصرف شود؟
 • پس از جراحی، هر چند وقت یکبار باید به پزشک مراجعه شود؟
 • چطور می توان متوجه مشکلات پس از جراحی شد؟
 • در صورت بروز مشکلات پس از جراحی، چه اقداماتی باید انجام شود؟

سلامتی شما آرزوی ما است.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «آنچه که از پیوند کبد باید بدانید»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله WebMD ترجمه شده توسط مجله سلام سلامت، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

یک دیدگاه

 1. با سلام و احترام
  چرا برای افراد کاندید پیوند کبد هر 15 روز سی تی اسکن ریه درخواست میشه . چه تغییراتی در طی 15 روز ایجاد میشه ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا