بزرگترین بیابان جهان در کجا قرار دارد؟

صحارا (Sahara Desert) بزرگترین بیابان جهان است. این بیابان در قسمت آفریقای شمالی از اقیانوس اطلس تا دریای سرخ بیش از 5630 کیلومتر امتداد یافته و از شمال نیز بیش از 1930 کیلومتر از شمال به جنوب گسترش یافته است. صحارا در حدود 9 میلیون کیلومتر مربع، مساحتی تقریباً برابر با ایالات متحده آمریکا، وسعت دارد.

چشم انداز این بیابان وسیع آفریقایی شامل رشته کوه ها، فلات های ناهموار، دشت های شنی و زمین های ماسه ای می باشد. این بیابان های لم یزرع، تنها در امتداد زمین حاصلخیر کنار رود نیل و چند آبادی کوچک پراکنده چهره ای متفاوت دارند. بیابان در سراسر صحارای غربی و قسمت آفریقایی مصر امتداد یافته است. علاوه بر این، صحارا بخش هایی از کشورهای مغرب، الجزایر، تونس، لیبی، سودان، چاد، نیجریه، مالی و موریتانی را در بر می گیرد.

واحه یا آبادی کوچک (Oasis)، قطعه زمین حاصلخیری در بیابان است که دور تا دور چاله آبی را فرا گرفته است. این آب از چاه ها و چشمه های زیرزمینی می آید. صحارا حدود 90 واحه بزرگ دارد که مردم در روستاهای آن زندگی می کنند و به امر کشاورزی اشتغال دارند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «بزرگترین بیابان جهان در کجا قرار دارد؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب به من بگو کجا؟، ترجمه دکتر بهادر صادقی و دکتر شیوا صالحی شهیدی از نشر سایه گستر، منتشر شده در زمستان ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۵۰۲-۱۵۱-۹ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا