کشف چاقوی استخوانی 90 هزار ساله

یک محصول مصنوعی تک استخوانی در یکی از غارهای مراکش یافته شده است که قدیمی ترین ابزار تخصصی بوده که منطبق با فرهنگ Aterian در عصر میان سنگی (دوره پارینه سنگی) است.

به گزارش پورتال یو سی (شما می توانید)، طبق اظهارات نشریه PLOS پس از بررسی های موشکافانه، دکتر Bouzouggar و همکارانش توانستند منشاء اصلی استخوان را که متعلق به یک پستاندار بزرگ بوده و طی مجموعه ای از تغییرها از جمله شکل دادن و تیز کردن ایجاد شده را شناسایی کنند.

طول این ابزار شبیه چاقو که لبه هایی نسبتاً تیز و برنده دارد، 122 میلیمتر (حدود 13 سانتیمتر) بوده و متعلق به 90 هزار سال پیش است. تکنولوژی مورد استفاده برای این ابزار بطورکلی متفاوت از ابزارهای یافت شده هم دوره موجود در آفریقای جنوبی بوده است. این یافته بزرگ در حقیقت به نوعی در تضاد با نظریه ای است که بر اساس آن انسان ها در شمال آفریقا از 145 هزار سال پیش اقدام به ساخت سلاح کرده اند و نشان می دهد که این بخش اندکی دیرتر به تکامل سایر قسمت های آفریقا رسیده است.

محققان بر این باور هستند که ابزارهای استخوانی تخصصی به عنوان نشانه ای از پیچیدگی شناختی مردمان آن عصر در نظر گرفته می شوند. این امر نشان می دهد که آفریقایی ها در حدود 90 هزار سال پیش تلاش بسیاری برای تجربه زندگی مدرن داشته اند.

منابع

خبر علمی «کشف چاقوی استخوانی 90 هزار ساله» توسط هیئت تحریریه خبر پورتال یو سی (شما می توانید) با استناد به Science News و PHYS، مجله های دانستنیها و دانشمند، ترجمه، تدوین و نگارش شده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا