مهربانی و سخاوتمندی آسان است

ارائه دادن هر چیزی به میل خود، با خوشحالی و بدون انتظار بازگشت و چشم داشت، سخاوت و بخشندگی است. در اصل، سخاوتمندی تمایل صادقانه به ساختن زندگی آسان تر و لذت بخش تر برای دیگران می باشد. اینکه شما باور داشته باشید دوستی به کمک تان نیاز دارد و به سوی او بروید.

اگر می خواهید واقعاً سخاوتمند باشید، نباید به دنبال انگیزه های نهانی و چیزی در عوض کارتان بگردید بلکه تنها با قلب خود کاری را انجام دهید. شما باید به کاری که انجام می دهید، باور داشته باشید. پس اگر به دنبال تحت تاثیر قرار دادن افراد دیگر و یا خودشیرینی هستید، سخاوتمند نخواهید بود. جالب است بدانید که سخاوتمند بودن، شادی را نیز به ارمغان می آورد. با هر کمکی، احساس رحم و شفقت دریافت می کنید که سبب قوی تر و شادتر شدن تان می شود. این شادی یک چشم انداز مثبت و انرژی مضاعف برای انجام کارهای نیک در پی خواهد داشت.

مطمئناً شنیده اید که گفته می شود به جای ماهی دادن، ماهیگیری را یاد دهید. باید در سخاوتمندی دقت کنید چگونه زندگی شخصی را آسان می کنید. گاهی اوقات تعامل و ارتباط با همسایگان و دوستان و صحبت با آنها، این قدرت تشخیص را به وجود می آورد. همیشه بخشش، مادی و مالی نیست. مشکل همه ی افراد، بی پول نیست. برای سخاوتمندی نیز ثروتمند بودن لازم نیست.

رفتار سخاوتمندانه پتانسیل بزرگی است که همه ی ما از آن برخوردار هستیم. حالا چگونه این سخاوتمندی را پرورش دهیم؟ شما می توانید با هر شرایط جسمانی و مالی بخشنده باشید. امیدواریم از گام اول برای انجام کارها و اعمال محبت آمیز با ما همراه شوید.

1) برای تولد، معامله، ارتقاء و… خانواده و دوستان جشن بگیرید. خرید یا پختن کیک و دعوت از دوستان حس خوبی است؛ حتی افرادی که ادعا می کنند از جشن نفرت دارند، خواهان جشن تولدشان هستند و دل شان می خواهد یک نفر پیش قدم شود.

2) داوطلب شدن برای حداقل یک یا دو ساعت در هفته برای انجام کارهایی مانند تدریس به بزرگسالان، تمیز کردن یک پارک و… یک راه عالی برای سخاوتمندی است.

3) چیزهایی که برای تان ارزش دارند را به اشتراک بگذارید. مواد غذایی، لباس، ماشین و… . اشتراک گذاری اقلامی که برای شما اهمیتی ندارند، به معنای سخاوتمندی نیست. اگر فقط دو شکلات خوشمزه داشتید و یکی را به دوست تان دادید، سخاوتمند هستید، نه اینکه از بین صد شکلات یکی را بدهید!

4) اگر فکر می کنید دیگران به چیزی نیاز دارند که شما آن را دارید، می توانید هدیه دهید. دادن ژاکت مورد علاقه تان به خواهر کوچک خود یا رمان های مورد علاقه تان به یک دوست و حتی تشویق او به نوشتن، نشانه ی سخاوتمندی شما است. بذل و بخشش چیزهایی که اهمیتی برای تان ندارند، معنای واقعی بخشندگی نیست، زیرا شما در حال فداکاری نمی باشید.

5) در انتخاب کلمات، سخاوتمند باشید. می توانید یک نفر را خرد کنید یا مانند شیشه ای سرد او را نگاه کنید و یا از او تعریف نمایید. حتی کوچک ترین تعریف، اگر صادقانه باشد می تواند روز متفاوتی را برای آن شخص بسازد.

6) با غریبه ها هم مهربان باشید. به اندازه ی گفتن یک سلام به شخصی که تا به حال او را ملاقات نکرده اید یا کمک در حمل یک بار نیز نوعی مهربانی است.

7) به تشکر خشک و خالی از افرادی که کار مهمی را برای شما انجام داده اند، اکتفا نکنید. می توانید با ایمیل، پست یا حضوری به او یک کارت تشکر بدهید. این عمل نشان می دهد که آن فرد و کار وی چقدر برای شما اهمیت داشته که وقت گذاشته اید.

8) دوست تان مشکل و ناراحتی دارد و نمی توانید در کنارش باشید، خب با او تماس بگیرید. چند دقیقه صحبت با وی می تواند برای لحظاتی او را از مشکلات فارغ کند و شاید روزی بهتر را برای وی فراهم نماید.

9) ممکن است در طول روز با شخص مسنی که ایستاده و از شما هم خسته تر است، برخورد کنید؛ صندلی خود را به او بدهید. البته لازم نیست حتماً فرد مسن باشد. می توانید صندلی خود را به شخصی که واقعاً به آن نیاز دارد بدهید و از کار خود لذت ببرید.

10) اگر شخص یا شرکتی خدماتی عالی به شما ارائه داده است، با آنها تماس گرفته و تشکر کنید. در زمان پرداخت پول شان نیز کمی سرعت عمل به خرج دهید.

11) نوشتن نظرات صادقانه و مثبت در دنیای اینترنت برای وبلاگ نویسان، موجب احساس عالی در فرد نویسنده می شود.

12) هدیه دادن لبخند به یک نفر برای تشویق وی یا تغییر حال و هوای او می تواند یک نوع دیگر از سخاوتمندی باشد. لبخند را از لایق آن دریغ نکنید.

لحظه ای کوتاه در روز را مودب و مهربان بودن نسبت به اشخاص، عملی ساده است اما احساسی عالی و آرامشی بی نظیر خواهد داشت. مطمئناً اشخاص در ازای کارهای خوب تان از شما سپاسگزار خواهند بود. شما هم سپاسگزاری از خداوند، برای همه ی آنچه که در اختیار دارید و آنچه که می توانید انجام دهید را فراموش نکنید.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «مهربانی و سخاوتمندی آسان است»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقالات وب سایت WikiHow به عنوان منابع اصلی مورد استفاده قرار گرفته اند.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا