هیجانات مثبت چگونه موفقیت ما را رقم می زنند؟

«شادی نتیجه موفقیت نیست، بلکه موفقیت نتیجه شادی است.» این یک جمله فلسفی نیست، بلکه یافته ای علمی است که روانشناسان به آن دست یافته اند. آنها در مطالعات شان به این نتیجه رسیده اند که افراد شاد شانس بیشتری برای دستیابی به موفقیت دارند؛ به عبارتی اگر تا امروز فکر می کردید اول باید موفق شوید تا بعد احساس خوشبختی کنید، احتمالاً باید در آن تجدیدنظر نمایید، چون شما زمانی بیشتر موفق می شوید که حس خوبی داشته باشید و از هیجانات مثبت بهره مند باشید.

چرخه فکر و احساس و نقشی که تاکید و تمرکز بر موضوعات مختلف می تواند بر حس و حالی که پیدا می کنیم، داشته باشد، یکی از بدیهی ترین موضوعاتی می باشد که روانشناسی به آن رسیده است. به این معنی که اگر شما روی نقاط منفی تمرکز داشته باشید، به تقویت آنها کمک کرده و به همان اندازه حال بدی پیدا می کنید؛ بر عکس اگر روی موضوعات خوب تمرکز و آنها را در ذهن تان مرور کنید، به حال و انرژی بهتری دست می یابید.

در علم روانشناسی اثبات شده است به ازای هر احساس منفی، سه برابر احساس مثبت نیاز است تا اثر آن را خنثی کند.

تقویت هیجانات مثبت باعث کم رنگ شدن مشکلات و تغییر نگاه فرد نسبت به زندگی می شود؛ درست مثل زمانی که عاشق می شوید و به ناگهان دنیا برایتان رنگ و بوی دیگری پیدا می کند. دنیا همان دنیا است، ولی عشق که قدرتمندترین هیجان مثبت به شمار می آید، نقاط منفی آن را کم رنگ می کند و زیر نقاط مثبت یک خط پُر رنگ می کشد.

پژوهش های بسیاری وجود دارد که نشان می دهد تقویت هیجانات مثبت، علاوه بر اینکه حال فعلی شما را خوب می کند، چرخه مثبتی را در زندگی تان شکل می دهد که رفته رفته مسیر آینده شما را تغییر می دهد. تقویت هیجانات مثبت باعث بهبود روابط، افزایش میزان سلامتی و بالا رفتن انعطاف پذیری می شود.

هیجانات مثبت به این معنی است که به جای فرار از آنچه نمی خواهیم، به سمت آنچه می خواهیم حرکت کنیم. اما چگونه این اتفاق می افتد؟ در این مقاله شما می توانید با چند دلیل و اتفاق، آشنا شوید.

1) هیجانات مثبت نگاه ما را به خودمان مثبت می کند.

وقتی حالتان خوب است، خودتان را فرد خوشایندتری می دانید و این حس خوب نسبت به خود باعث می شود عملکردتان بهتر شود. به زمانی فکر کنید که احساس می کردید شخصی دوست تان دارد یا مورد قبول جمع هستید. با داشتن این حس و حال، کارهایتان را چگونه انجام می دادید؟ حتماً بهتر از زمانی که شخصی شما را نقد یا سرزنش کرده بود!

2) هیجانات مثبت ما را به سمت دیگران می کشاند.

روابط اجتماعی خوب یکی از رازهای مسلم موفقیت در زندگی است. بیشتر مردم وقتی پکر، بی حال یا خشمگین هستند، ترجیح می دهند کسی سر راه شان سبز نشود! افراد وقتی حس و حال خوبی دارید، بیشتر از تعامل با شما لذت می برند و به سمت شما کشیده می شوند.

3) هیجانات مثبت ما را فعال تر و پُر انرژی تر می کند.

به جزء شخصی که از خشم بالا و پایین می پرد، بیشتر هیجانات منفی شما را کسل و منزوی می کند. برعکس، هیجانات مثبت باعث می شوند، پُر انرژی شوید و فعالانه دنبال کارها را بگیرید؛ در نتیجه احتمال اینکه به جاهای خوب برسید، بیشتر است.

4) هیجانات مثبت باعث می شود از کارهایمان بیشتر لذت ببریم.

وقتی حالتان خوب است، جزئی ترین و پیش پاافتاده ترین چیزها ممکن است جالب و لذتبخش به نظرتان بیاید. اگر با افرادی که عاشق هستند، برخورد داشته باشید، حتماً دیده اید که برای چیزهای بسیار ساده مثل قدم زدن در خیابان یا نم نم باران چه ذوق و شوقی نشان می دهند.

5) هیجانات مثبت خلاقیت و توانایی حل مسئله را در ما بالا می برند.

خلاقیت و حل مسئله دو مهارت اساسی برای موفقیت و شادکامی هستند که با وجود هیجانات مثبت، تقویت می شوند. دانشمندان نشان داده اند که ایجاد هیجانات مثبت، خلاقیت افراد را به اوج می رساند و کمک می کند راه حل های متعددی برای حل مسائل پیدا کنند. وقتی حالتان خوب است، ذهن تان باز می شود و می توانید با انعطاف بیشتری به مسائل فکر کنید. علاوه بر این، در این حالت چیزهای بیشتری را شدنی می دانید و در نتیجه با امید بیشتری برای رسیدن به آنها تلاش می کنید.

همه این موارد، چرخه هایی را در زندگی ما شکل می دهند که مسیر آینده مان را رقم می زنند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «هیجانات مثبت چگونه موفقیت ما را رقم می زنند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله زینب شاهدی در مجله موفقیت، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا