مراقبت از گربه در برابر بیماری های فصل پاییز

گربه ها در هر فصل و بر اساس مقتضیات آن فصل مشکلات خاصی دارند، فصل پاییز نیز از این قاعده مستثنی نیست و انگل ها، کرم ها، تغییرات پوست و مو و هوای بد، مشکلاتی هستند که گربه ها را در این فصل تهدید می کنند. در این فصل، روزها کوتاه تر می شوند و هوای خوب و خوشایند کم کم جای خود را به هوای خنک و ابری می دهد. بد نیست بدانید که این تغییرات آب و هوایی برای گربه ها می تواند پیامدهایی را به همراه داشته باشد.

محافظت از گربه ها در برابر کنه ها و شپش ها

زمانی که دمای هوا بین 0 و 20 درجه سانتیگراد است، تعداد شپش ها بیشتر می شود و همین امر سبب می شود که شپش ها در فصل پاییز هم همانند فصل بهار رشد زیادی داشته باشند. تصور نکنید که اگر در شهرها زندگی می کنید، از شر شپش ها در امان هستید، شپش ها همه جا بویژه در فضاهای خالی وجود دارند.

با شروع فصل پاییز و بازگشت فصل سرما، ما باید منتظر کنه ها هم باشیم؛ کنه ها که در فصل سرد زمستان به دنبال پناهگاهی برای خود هستند، ممکن است خانه شما را برای زندگی خود انتخاب کنند؛ اگر در خانه خود گربه ای دارید و نمی خواهید که گربه ملموس تان در فصل پاییز، زمستان و بهار اسیر انگل و شپش و کنه شود، بهتر است برای گربه تان از یک داروی ضد انگل استفاده کنید.

گربه را کرم زدایی کنید.

در فصل پاییز، کرم ها که اغلب با چشم غیر مسلح دیده نمی شوند با لانه گزینی در قلب، روده ها یا رگ های خونی، به گربه ها آسیب هایی جدی می زنند. این انگل ها بسیار خطرناک و کشنده هستند و به سختی پیدا می شوند. پیشنهاد می شود از آنجا که همه گربه ها در همه فصول نسبت به کرم ها آسیب پذیر هستند گربه تان را چهار بار در سال با داروی کرم زدا درمان کنید.

مراقب بیدها باشید!

تابستان فصلی است که گربه ها در طول آن بیشتر در خطر تماس با قارچ های انگلی به وجود آمده از بید هستند؛ با این حال، بیماری واقعی حاصل از بیدها در پاییز بروز می کند و هیچ درمان پیشگیرانه ای برای این بیماری وجود ندارد و در نتیجه باید مراقب باشید و بدانید که این بیماری قارچی پوستی با ریختن موی یک ناحیه به شکل دایره ای خود را بروز می دهد.

برس زدن گربه، رازی برای کاهش گلوله های مو

معمولاً ما به این موضوع توجه نمی کنیم که در فصل پاییز هم درست مانند بهار، گربه ها تغییر می کنند. پوست گربه ها در تابستان نازک تر است و با شروع فصل پاییز و زمستان پوست آنها ضخیم تر می شود تا بتوانند تغییرات دما را در این فصول سرد سال تحمل کنند. این تغییرات می توانند سبب شود که زمانی که گربه ها خود را تمیز می کنند موهای خود را ببلعند و این موها درون معده آنها تبدیل به گلوله شوند و این گلوله های مو موجب تورم معده و یا تهوع در گربه ها شوند. باید توجه داشت که تنها راه محدود کردن گلوله ها برس زدن منظم گربه برای جدا کردن موهای مرده است.

آرتروز گربه، دردی که تسکین می یابد.

شروع فصل پاییز می تواند زمانی برای شروع یا بازگشت آرتروز در گربه ها باشد و این بیماری مزمن تحلیل عضلات می تواند تمام مفصل بندی های بدن گربه را تحت تاثیر قرار دهد. این بیماری بیشتر در گربه های پیر بروز می کند و به گفته پزشکان بیش از 80 درصد گربه های بالای 11 سال به آرتروز مبتلا هستند. با کاهش دما در فصل پاییز و زمستان، درد بدن حاصل از آرتروز در بدن گربه ها شروع می شود، البته اگرچه امکان از بین بردن کامل این درد وجود ندارد، اما با انجام کارهایی چون برس زدن مرتب گربه، کمک به او در آراسته نگاه داشتنش و گرم نگه داشتن او می توان به کاهش درد او کمک کرد.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «مراقبت از گربه در برابر بیماری های فصل پاییز»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله مجله رام، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا