7 نشانه برای شناخت وابستگی سگ به سرپرست خود

وابستگی میان سگ و انسان در طول زندگی، بازی، تمرینات آموزشی، ورزش و زندگی در کنار یکدیگر پیش می آید. اما چگونه می توان به وابستگی سگ به انسان پی برد؟ دوست دارید نگرش بیشتری در مورد افکار و احساسات سگ بدست آورید؟ در ابتدا به لیست کوتاه زیر نگاهی بیندازید.

سگ ها وقتی به انسان وابسته هستند:

  • ارتباط چشمی برقرار می کنند.
  • حواس شان به حضور سرپرست شان هست.
  • از دیدن او خوشحال می شوند.
  • در کنار او آرامش دارند.
  • در کنار او یا آغوش او لم می دهند.
  • به حرف های او گوش داده و واکنش نشان می دهند.
  • از او محبت طلب می کنند.

خلاصه اینکه سگ های وابسته خود را کاملاً وقف سرپرست خود می کنند. پژوهشی که به تازگی در مورد نحوه پردازش زبان انسان توسط سگ صورت گرفته، نشان می دهد سگ ها بیش از آنچه که ما می پنداریم، از حرف های ما سر در می آورند!

آنها با سرپرست شان ارتباط چشمی برقرار می کنند.

ارتباط چشمی اولین چیزی است که معمولاً در دوره های تربیتی سگ به او می آموزند؛ چرا که باعث افزایش تمرکز سگ می شود. برقراری ارتباط چشمی بطورکلی کار سختی است، اما وقتی پای عشق و محبت در کار باشد، نشان دهنده اعتماد و عشق است. در مورد ارتباطات چشمی خود فکر کنید؛ اگر شخصی شما را عصبی کرده یا از کسی ترسیده باشید، احتمالاً نمی توانید به چشمان او نگاه کنید، اما وقتی کسی را دوست دارید یا به او اعتماد دارید، خیلی راحت به چشمان او خیره می شوید. همین موضوع در مورد سگ ها نیز صدق می کند. ارتباط چشمی فقط نشانه ای از ارتباط قوی بین سگ و سرپرستش نیست، بلکه این مسئله تقویت کننده این ارتباط هم هست. بر اساس پژوهش هایی که در ژاپن صورت گرفته، سگ هایی که به سرپرست شان خیره می شوند، میزان بالایی اکسی توسین (هورمون عشق) دارند و سرپرست شان هم از سطح بالای این هورمون برخوردار هستند.

به عبارت دیگر، خیره شدن به یکدیگر باعث فعال شدن چرخه عشق و وابستگی می شود. شما می توانید با خیره شدن به چشمان یکدیگر، میزان وابستگی و شادی تان را در زندگی افزایش دهید.

زمانی که حرف می زنید، گوش دهند و وقتی صدایشان می کنید سراغ تان بیایند.

واکشن نشان دادن یکی از بزرگترین نشانه های ارتباط خوب سگ با سرپرست خود است. اگر وقتی صحبت می کنید، سگ تان گوش می دهد و از فرمان هایتان تبعیت می کند، می توانید این گونه نتیجه بگیرید که سگ تان به شما وابسته است. انجام تمریات ساده آموزشی روشی عالی برای تقویت این ارتباط است. شناخت اسم یکی از مهم ترین آموزش هایی است که باید به سگ تان بدهید؛ چرا که این آموزش می تواند جان او را در موقعیت های خطرناک نجات دهد. همچنین این آموزش ارتباط عمیقی را بین سگ و سرپرستش ایجاد می کند.

آنها لحظه به لحظه حواس شان به حضور شما هست.

سگ هایی که به سرپرست شان وابسته هستند، معمولاً خیلی او را نگاه می کنند. اما این دلیل نمی شود که آنها صبح تا شب به سرپرست خود بچسبند و هیچ کار دیگری نکنند. ممکن است وقتی سگ تان را بیرون می برید، او با دیدن یک کبوتر از خود بی خود شده و لحظاتی را صرف شیطنت و دنبال کردن کبوترها کند. اما او همیشه حواسش به شما هست. حتی مستقل ترین و ماجراجوترین سگ های دنیا هم هر چند لحظه یکبار حضور سرپرست شان را بررسی می کنند. اگر سگ شما نیز بطور مرتب در محیط های جدید با شما ارتباط چشمی برقرار می کند، یعنی ارتباط قدرتمندی بین شما هست. همچنین احتمال اینکه سگ های وابسته بدوند و فرار کنند، خیلی کم است. آنها حافظه قوی ای دارند و می دانند که باید در محیط های جدید نزد سرپرست خود باقی بمانند.

کفش هایتان را به دهان می گیرند!

سگ هایی که وابستگی بسیاری به سرپرست شان دارند، به بوی بدن آنها نیز علاقمند هستند و به همین خاطر سراغ وسائل آنها و بخصوص کفش و لباس شان می روند.

سگ تان در کنار شما آرام و بی استرس است.

سگ های وابسته وقتی در کنار سرپرست شان هستند، آرامش بسیاری دارند. سگ شما قطعاً پس از استقبال گرم، آرام می گیرد و در کنار شما بدون هیچ استرسی زندگی می کند. اگر سگ تان در کنار شما دراز می کشد و چرت می زند، بدین معنا است که او صد در صد به شما اطمینان و اعتماد دارد.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «7 نشانه برای شناخت وابستگی سگ به سرپرست خود»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله مجله پیام دامپزشکان، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا