نکات ایمنی که برای زنده ماندن در زمان زلزله باید رعایت کرد

زمین لرزه ها بر خلاف طوفان ها و سیل ها بدون هشدار قبلی اتفاق می افتند و اگر شما به خودتان آمدید و خود را وسط یک زمین لرزه دیدید! تنها یک ثانیه فرصت دارید تا تصمیم بگیرید. شما می توانید با رعایت نکات ایمنی زیر در زمان زلزله، از خطرات احتمالی دور بمانید.

1) اشیایی مانند مبل، تخت خواب و میز به هنگام زلزله خواهند شکست اما فضای کنار آنها معمولاً امن است. این فضا به شکل مثلث است که به آن مثلث زندگی می گویند.

در ساختمان های چند طبقه، روی زمین بخوابید و نحوه خوابیدن تان به شکل جنینی باشد. سعی کنید کنار تخت خواب، مبل و یا یک شئی بزرگ روی زمین بخوابید.

2) بخواب، بپوشان و صبر کن. این سه کلمه اقدامات ایمنی به هنگام زلزله را خلاصه کرده است. در فضای داخلی خانه، زیر میز بروید، سر و گردن تان را پایین بگیرید و پایه های میز را محکم نگه دارید.

3) وقتی خواب و در رختخواب هستید، با استفاده از بالشت از سرتان محافظت کنید.

4) وقتی سوار اتومبیل هستید، بلافاصله کنار جاده توقف کنید. البته هرگز زیر پل و یا هر چیزی که ممکن است سقوط کند، توقف نکنید. در کنار خیابان توقف کنید. ترمز دستی را بکشید. آنقدر در اتومبیل بمانید تا لرزش متوقف شود. اگر تیر چراغ برق روی اتومبیل سقوط کرد آنقدر در اتومبیل بمانید تا متخصصان امداد به کمک شما بیایند.

5) وقتی خارج از خانه هستید، از ساختمان ها فاصله بگیرید. جایی بروید که چیزی روی سرتان سقوط نکند. از تیرهای چراغ برق، درخت ها و حتی اتومبیل ها فاصله بگیرید.

6) اگر در ساختمان های بلند هستید، هرگز از آسانسور استفاده نکنید و از پنجره ها نیز فاصله بگیرید.

فراموش نکنید تلاش برای حرکت در زمان زمین لرزه شما را بیشتر به خطر می اندازد. بزرگترین خطری که شما را تهدید می کند از سوی اشیایی است که سقوط می کنند و در هوا معلق هستند. احتمال فرو ریختن ساختمان در مقایسه با اشیای معلق و آویزان از درجه خطر کمتری برخوردار است.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «نکات ایمنی که برای زنده ماندن در زمان زلزله باید رعایت کرد»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقالات دو وب سایت WikiHow و The Times of India به عنوان منابع اصلی مورد استفاده قرار گرفته اند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا