چگونه تشخیص دهیم فرد در آب در حال غرق شدن است؟

آب تنی تفریح فوق العاده و شاید بهترین راه برای مقابله با گرما است؛ اما آب می تواند خطرناک باشد، بخصوص برای افراد کم سنی که شنا بلد نیستند. برای کودکان بین یک تا 14 سال، غرق شدن دومین دلیل مرگ های غیر عمد است. اما نکته مهم این است که به ازای هر کودکی که در آب غرق می شود، 5 کودک زنده می مانند و به خدمات سریع پزشکی نیازمند هستند.

دلیل اینکه غرق شدن باعث مرگ می شود این است که اکثراً وضعیت فرد مغروق به ظاهر آنقدرها هم بد نیست. در این مقاله شما می توانید با علائم غرق شدن آشنا شوید.

علائم واقعی غرق شدن

فرانجسکو پیا، پزشک و استاد پیشگیری از غرق شدن می گوید: «مردم تصوراتی کلیشه ای از حرکات فرد در حال غرق شدن دارند و این تصورات دقیق نیست. آنها فکر می کنند زمانی که فردی در حال غرق شدن است، می تواند درخواست کمک کند و دستانش را تکان دهد. مردم این اطلاعات را از تماشای فیلم ها و بازسازی صحنه های غرق شدگی بدست آورده اند.» در واقعیت، غرق شدن در سکوت اتفاق می افتد. زمانی که فرد در حال غرق شدن است، دیگر نمی تواند صحبت کند.

دهان افراد زیر آب در حال غرق شدن است و تنها زمانی به سطح آب بر می گردند، می توانند تا قبل از دوباره پایین رفتن، اندکی نفس بگیرند. همانطور که بالا و پایین می روند، دست و پا نمی زنند، در عوض، دست ها را به سمت جلو یا اطراف تکان می دهند و سعی می کنند به طرف سطح آب شنا یا حرکت کنند. این فرآیند به طرز عجیبی سریع است، حدود 20 ثانیه برای کودکان و 60 ثانیه برای بزرگسالان طول می کشد. به عبارت دیگر شما تنها چند دقیقه تا قبل از غرق شدن آنها فرصت دارید تا متوجه علائم شوید.

به دلیل احتمال ایست قلبی هنگام خفگی، همه باید عمل احیای قلب را بلد باشند. هر چند که فرد از دست رفته را نمی توان با احیا برگرداند، اما برای نجات یافتگان از آسیب رسیدن به مغز یا مرگ بر اثر آن جلوگیری می کند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «چگونه تشخیص دهیم فرد در آب در حال غرق شدن است؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا