چگونه مصرف اینترنت را روی کامپیوتر کنترل کنیم؟

بسیاری از ما به جای استفاده از موبایل هوشمند، کارهای اینترنتی خود را با کامپیوتر انجام می دهیم و این نوع از مصرف ممکن است موجب شود حجم داده های مورد استفاده، به راحتی قابل تخمین زدن نباشد. با این وجود باید گفت علاوه بر موبایل هوشمند، روشی برای کنترل مصرف اینترنت روی کامپیوترها با ویندوز 10 (آپدیت آوریل 2018 به بعد) نیز وجود دارد که به کمک آن به سادگی می توانید میزان مصرف خود را مشاهده کرده و محدوده مصرف اینترنت را برای کامپیوتر خود تعیین کنید.

این بخش به شما امکانات بیشتری را نیز نشان می دهد که به کمک آن می توانید مصرف یک نرم افزار خاص مانند مرورگر گوگل کروم یا دیگر نرم افزارهای دستگاه خود را ببینید یا حتی نوع مصرف اینترنت بر اساس Wi-Fi یا کابل اینترنتی نیز برای شما نمایش داده می شود.

برای مدیریت مصرف اینترنت روی کامپیوتر باید مراحل زیر را طی کنید.

1) در گوشه سمت راست پایین صفحه کامپیوتر خود، نماد اتصال به اینترنت را مشاهده می کنید؟ این نماد در وضعیت وای فای و اتصال با کابل به شکل امواج وای فای یا یک کامپیوتر است. در هر دو حالت باید روی این گزینه کلیک چپ کرده و بخش اتصال به شبکه ای را که به آن وصل هستید بیابید و روی آن کلیک راست کنید.

2) گزینه Properties را انتخاب کنید تا صفحه ای جدید برای شما باز شود.

3) در صفحه باز شده به پایین تر از کادری که مشاهده می کنید بروید تا بتوانید گزینه Set a data limit to help control data usage on this network را انتخاب کنید.

4) در صفحه جدیدی که مقابل شما باز شده است، می توانید بخشی به نام Overview را مشاهده کنید که اینترنت های مختلفی را که به آن متصل شده اید به تفکیک ارتباط وای فای و ارتباط کابلی نمایش می دهد. در این بخش می توانید مصرف یک ماه گذشته خود برای هر روش را نیز مشاهده کنید. با کلیک کردن روی هر یک از این موارد می توانید سراغ صفحه جزئیات مربوط به آن مورد بروید. همچنین گزینه ای به نام View usage per app نیز وجود دارد که با کلیک کردن روی آن، مصرف اینترنت از طریق هر یک از نرم افزارهای مختلف را مشاهده کنید.

5) در همان صفحه اشاره شده در بخش 4، گزینه ای به نام Show setting for وجود دارد که در زیر آن امکان انتخاب گزینه مورد نظر برای اعمال محدودیت را خواهید داشت. پس از انتخاب گزینه مورد نظر باید سراغ کلیک کردن روی دکمه ای به نام Set limit بروید. نکته بسیار مهم این است که در این بخش می توانید برای اینترنت های وای فای مختلف مانند وای فای خانه، هات اسپات موبایل یا موارد دیگر، محدودیت هایی مجزا را تعیین کنید و انتخاب های شما تنها بین اینترنت کابلی و اینترنت وای فای محدود نخواهد بود.

6) با کلیک کردن روی این گزینه، صفحه ای در وسط صفحه، نمایش داده می شود و بخش Limit type به عنوان مدت زمان بررسی، Monthly reset data به عنوان تاریخ شروع چرخه، Data limit به عنوان بخش تعیین حجم و Unit به عنوان بخشی برای تعیین فرمت داده از بین مگابایت و گیگابایت برای شما قابل انتخاب خواهد بود. پس از انتخاب گزینه های یاد شده باید سراغ استفاده از دکمه Save بروید.

شما با کمک روش اشاره شده می توانید برای مصرف Wi-Fi و مصرف کابلی اینترنت خود، محدوده مصرف مجزا تعیین کنید و به این ترتیب کنترل اینترنت شما کاملاً در اختیار خودتان خواهد بود. همچنین تمام مراحل اشاره شده برگشت پذیر هستند و هرگاه بخواهید می توانید محدودیت های تعیین شده را تغییر دهید یا به صورت کامل لغو کنید.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «چگونه مصرف اینترنت را روی کامپیوتر کنترل کنیم؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا