چگونه ارتباط بی سیم مودم را بهبود بخشیم؟

برای اینکه بتوانیم ارتباط بی سیم (وایرلس) خودمان را بهبود ببخشیم لازم است تا چندین مورد را هنگام خرید مودم و سپس مکان یابی و تنظیمات آن در نظر بگیریم.

به عنوان مثال یکی از پرسش هایی که همواره در اولین قدم مطرح می شود این است که مودم را کجا و چگونه نصب کنیم؟ برای این کار باید چند موضوع را مشخص کرد. اول نوع خانه است که خانه به صورت تخت یا دوبلکس (دو طبقه) می باشد؟ قدم دوم اینکه خانه یا محل کار متقارن است یا خیر؟

اگر خانه شما دوبلکس است، این موضوع اهمیت دارد که مودم را در ارتفاع و به صورت افقی قرار دهید، تا مودم بتواند هر دو طبقه را بطور مساوی پوشش دهد. البته حتی اگر از خانه تخت هم استفاده می کنید، سعی نمایید مودم را در یک بلندی نسبت به زمین قرار دهید. حال نقطه مرکزی خانه را بیابید و با توجه به ارتباطات خود سعی کنید مودم را در نزدیک ترین محل به نقطه مرکزی خانه قرار دهید. این موضوع در حالت کلی بیان شده و اگر تمرکز شما در نقطه ای از خانه بیش از نقاط دیگر می باشد، طبیعی است که مودم را در آنجا قرار می دهید. نکته بعدی که باید در نصب مودم رعایت کنیم، دوری این دستگاه از تلفن های بی سیم و وسائلی همچون فر ماکروویو است. به دلیل تداخل نکردن امواج و همچنین افت کیفیت در هر دو وسیله سعی کنید تا حد امکان مودم را دور از این وسائل نگه دارید.

موضوع بسیار مهمی که قبل از مکان یابی مودم باید مورد توجه قرار گیرد، این است که هنگام خرید مودم حتماً به میزان بُرد آنتن مودم توجه کنید. بعضی از مودم ها دارای آنتن داخلی هستند. این نوع مودم ها برای خانه های متقارن (مربعی) با متراژ کم می توانند مناسب باشند اما برای خانه های بزرگتر و غیر متقارن حتماً سعی کنید از آنتی با بُرد 5 دسی بل یا بیشتر استفاده نمایید.

از کانال فرکانسی بهینه استفاده کنید.
یکی از مهم ترین عوامل موثر در قدرت و کیفیت انتقال اطلاعات، استفاده از کانال بسامدی (فرکانسی) مناسب است. امروزه کمتر فردی پیدا می شود که در خانه اش از ارتباط های بی سیم استفاده نکند، همین موضوع سبب می شود که کیفیت انتقال اطلاعات کاهش پیدا کند. برای جلوگیری از این موضوع باید کانال بسامدی مودم را به صورت دستی روی کانال خلوت تری قرار دهیم. برای این کار لازم است به قسمت تنظیمات شبکه بی سیم در مودم خود مراجعه کرده و کانال بسامدی را تغییر دهید. بیشتر مودم ها از 14 کانال پشتیبانی می کنند، که عموماً کانال های 1، 6 و 11 کانال های خلوت تری هستند.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «چگونه ارتباط بی سیم مودم را بهبود بخشیم؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله سیدعلیرضا محمدی در مجله دانشمند، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا