چگونه خوش شانس باشیم؟

شانس تاثیر بسیاری در زندگی دارد. چند ثانیه بدشانسی می تواند زحمات چند ساله را از بین ببرد، یک لحظه خوش شانسی می تواند منجر به موفقیت و شادکامی شود.

شانس این قدرت را دارد که ناممکن را ممکن کند و بین زندگی و مرگ، تشویق و تنبیه، شادکامی و یاس، تفاوت ایجاد کند.

ولی چرا بعضی افراد بطور استثنایی خوش شانس هستند، ولی بعضی دیگر با بخت بدی مواجه می باشند؟

پروفسور ریچارد وایزمن (Richard Wiseman) تحقیقات گسترده ای را درباره روانشناسی شانس انجام داده و در صدها برنامه رادیویی و تلویزیونی حضور یافته و نتایج تحقیقاتش را ارائه داده است. درباره کارهای او مقالاتی در تایمز، دیلی تلگراف و گاردین به چاپ رسیده است. در این مقاله شما می توانید با خلاصه ای از نتایج تحقیقات علمی پروفسور وایزمن آشنا شوید.

تحقیقات نشان می دهد که افراد خوش شانس و بدشانس، بخت بد و خوب خود را با نحوه رفتار و افکارشان ایجاد می کنند. مهم تر اینکه، تحقیقات نشان داده، هر کس این امکان را دارد، تا حدی شانس خود را افزایش دهد.

افراد بدشانس می توانند خوش شانش شوند و افراد خوش شانس، خوش شانس تر.

قدرت نهفته در تو
افراد خوش شانس تجربه های جدید را بسیار دوست دارند.

با این تمرین ساده که تازگی و طراوت در آن تضمین شده است خوش اقبالی را به زندگی تان بیاورید:
خیلی راحت به دو کاری که به انجام شان اهمیت نمی دادید، فکر کنید. به عنوان مثال تصمیم بگیرید که یک لباس غیر معمول بخرید، به تماشای فیلمی که فکر می کنید از آن خوش تان نمی آید بروید، یک نوع غذای جدید را امتحان کنید، از راهی جدید و غیر معمول به محل کارتان بروید، تمام روز را در تختخواب بمانید، به باغ وحش بروید، در یک دوره آموزشی شرکت کنید، سلام گفتن را به شش زبان مختلف یاد بگیرید، یاد بگیرید که چگونه می توان یک فنجان قهوه واقعاً خوب درست کرد، چتر بازی یاد بگیرید یا مقداری از وقت تان را به امور خیریه اختصاص دهید.

هر دو کار را بنویسید و یکی را به عنوان «شیر» و دیگری را «خط» در نظر بگیرید. سپس با پرتاب سکه، یکی از آنها را بطور تصادفی انتخاب کنید.

حالا نوبت به مهم ترین بخش کار می رسد. جا نزنید! در عوض به سادگی بروید و آن کار را انجام دهید.

بسیاری از مردم از اتفاقات عجیب و شانس هایی که در جریان این عمل پیش می آید شگفت زده می شوند. هر چند هفته، به تجربه های جدیدتان فکر کنید، این کار را تکرار نمایید و جریان یافتن شانس را در زندگی تان احساس کنید.

جسور باشید. تصادفی عمل کنید. خوش شانس باشید.

مدرسه شانس
طی چند سال گذشته تحقیقاتی را به نام مدرسه شانس انجام دادم. می خواستم این نکته را بدانم که آیا اشخاصی که مانند یک فرد خوش شانس فکر می کنند و رفتار می کنند، خودشان نیز خوش شانس تر می شوند یا نه. برای همین از هزاران نفر خواستم تا تمریناتی را که در این مقاله شرح داده شده است، انجام دهند.

نتایج شگفت آور بوده است. بیش از 80 درصد اشخاص گفته اند که شانس شان بیشتر شده و بسیاری نیز زندگی شان به کلی دگرگون شده است.

ضرب المثل آلمانی:
هیچکس از کسی که به خوش شانس بودنش معتقد است، خوش شانس تر نیست.

من خوش شانسم چون …..
لحظاتی دیگر از شما خواهم خواست، پنج جمله را کامل کنید. هر کدام با این کلمات آغاز می شوند که: من خوش شانسم چون ….

می توانید هر طور که دوست دارید پاسخ دهید. بعضی از پاسخ هایتان می تواند به چیزهایی که در زندگی تان بدون تلاش بدست آورده اید، مربوط باشد، مثلاً دسترسی آسان به آب آشامیدنی تمیز یا داشتن جایی گرم برای خوابیدن در شب؛ بقیه می تواند به جنبه های خاص در زندگی تان مربوط شود، مثل خوش شانس بودن به خاطر شناختن شخصی خاص یا داشتن شغلی که از آن لذت می برید یا رسیدن به یک آرزوی دوران کودکی و…

خب، لطفاً این 5 جمله را کامل کنید:

 1. من خوش شانسم چون ……………………….
 2. من خوش شانسم چون ……………………….
 3. من خوش شانسم چون ……………………….
 4. من خوش شانسم چون ……………………….
 5. من خوش شانسم چون ……………………….

اشخاص خوش شانس بسیار شکرگزار هستند و به چیزهایی که در زندگی شان اثر مثبت دارند، فکر می کنند. دوباره به لیستی که الان نوشتید نگاه کنید و به یاد آورید چه فرد خوش شانسی هستید.

نعمت پنهان
هر کسی در زندگی اش مواقعی با بدشانسی مواجه می شود. با این وجود، این اتفاقات به ظاهر ناخوشایند معمولاً این خاصیت عجیب را دارند که در بلندمدت به نفع تان خواهند بود. وقتی، اتفاق بدی می افتد لحظاتی به این فکر کنید که چطور این اتفاق می تواند نعمتی پنهان باشد و اینکه چطور از بخت بدتان اقبالی خوب بیرون آورید.

وقتی که یک فرد خوش شانس در یک مصاحبه شغلی پذیرفته نمی شود، با خودش فکر می کند: «خوب، شاید باید اینطور باشد. این نوع فکر به این معنی است، که من حتماً شغل بهتری را پیدا می کنم، شغلی که اگر در شغل اول پذیرفته می شدم از دست می دادمش.»

اقبال بدی را که برایتان پیش آمده، نمی توانید تغییر دهید، ولی می توانید نحوه واکنش تان را به موضوع تغییر دهید.

اوجی ماندینو:
بدانید با هر بدبختی ای که مواجه می شوید با خودش جوانه های اقبال فردا را می آورد.

تصمیمات
افراد خوش شانس در زندگی به تصمیماتی که می گیرند، به صورت صحیح و غلط نگاه نمی کنند. یک فرد خوش شانس برایم توضیح داد که: «اگر بگویید تصمیمی که گرفته اید بهترین بوده است، باور نمی کنم. هیچ وقت نمی دانید اگر تصمیم مخالف را می گرفتید، زندگی چطور می شد. بزرگترین اشتباه این است که دو دل شویم. مهم این است که تصمیم بگیریم و بعد تلاش کنیم از موقعیت موجود برای خود یک موفقیت بسازیم.»

خودتان را مهمان کنید.
بدشانس ها معمولاً به خودشان خیلی سخت می گیرند. آنها روزهای متوالی سخت کار می کنند، ولی از کاری که می کنند لذت کمی می برند. خوش شانس ها بر عکس هستند. سخت کار می کنند، ولی زمان هایی را هم برای استفاده از لذت های کوچک زندگی دست از کار می کشند. این کار چیزی به سادگی نوشیدن یک فنجان چای یا قهوه خوب یا یک حمام طولانی است.

چرا فردا خودتان را مهمان نکنید؟

ساختن شبکه شانس خودتان
خوش شانس ها از بودن کنار دیگران لذت می برند و هر قدر افراد بیشتری را می بینند، احتمال داشتن ملاقاتی که باعث عوض شدن مسیر زندگی شان شود، بیشتر می شود.

5 راهکار برای گسترش دادن شبکه شانس تان:

 1. به دوستی که مدتی است او را ندیده اید تلفن کنید و از وضعیت زندگیش با خبر شوید.
 2. برای شرکت در یک مهمانی که فکر می کردید برایش وقت ندارید، وقت بگذارید.
 3. چیزی را که واقعاً برایتان جالب است پیدا کنید و به دنبال افرادی که آنها هم به آن چیز علاقه مند هستند، بگردید.
 4. به جای آنکه بدوید و بروید، سلام کنید.
 5. در یک کلاس ثبت نام کنید.

به یاد داشته باشید که فقط یک برخورد خوش یُمن می تواند تمام زندگی تان را عوض کند. هر قدر افراد بیشتری را ببینید، احتمال داشتن آن برخورد خوش یُمن نیز بیشتر می شود.

تاکید
افراد خوش شانس درباره آینده خیلی خوش بین هستند و این نگرش به آنها در تبدیل رویاهایشان به واقعیت، کمک می کند.

برای اینکه متقاعد شوید آینده شما فوق العاده خواهد بود، این جمله تاکیدی را هر روز صبح با صدای بلند بگویید: «من آدم خوش شانسی هستم و امروز یک روز فوق العاده برای من خواهد بود.»

هدف تعیین کنید.
خوش شانس ها اهدافی را برای خودشان تعیین می کنند و این باعث می شود به موقعیت هایی که آنها را به این اهداف نزدیک تر می کند، توجه کنند.

در زیر دو هدف کوتاه مدت برای ماه آینده و دو هدف میان مدت برای شش ماه آینده بنویسید.

اهداف تان معین و قابل دستیابی باشند. لیست را در زمان های مشخصی بازنگری کنید و ببینید که اهداف تان به واقعیت می پیوندند.

اهداف کوتاه مدت:

 1. ………………………………………………
 2. ………………………………………………

اهداف میان مدت:

 1. ………………………………………………
 2. ………………………………………………

پیروزی
خوش شانس ها چه در زندگی شخصی و چه در زندگی حرفه ای شان روابط بلندمدت دارند. آنها می خواهند تا دیگران زمان خوبی را در کنارشان سپری کنند و در نتیجه مشتاق دیدار دوباره آنها شوند.

آنها می دانند که ما همه در یک دنیای کوچک زندگی می کنیم و انرژی شان را روی این می گذارند تا موقعیت ها و پیروزی های پی در پی به وجود آورند نه اینکه فقط به خودشان فکر کنند.

با کمک کردن به دیگران برای خوش شانس شدن، خوش شانسی خود را افزایش دهید.

مسئولیت ها را بر عهده بگیرید.
افراد خوش شانس مسئولیت اشتباهات شان را به عهده می گیرند. به جای سرزنش کردن شانس بدتان، از گذشته درس بگیرید و مطمئن شوید که دیگر آن اشتباه را تکرار نمی کنید.

دفتر یادداشت روزانه شانس تان
افراد خوش شانس روی جنبه هایی از زندگی شان، که مثبت و موفقیت آمیز است تمرکز می کنند. برای آنکه مثل یک فرد خوش شانس فکر کنید یک دفتر یادداشت روزانه شانس تهیه کنید.

وقایع موفقیت آمیزتان برای چهار روز آینده را مانند پایین بنویسید. وقایع نسبتاً کم اهمیت و وقایع مهم تر را بگنجانید. هر صبح به آن نگاهی بیندازید و چیزهای خوبی را که دیروز برایتان اتفاق افتاد به خودتان یادآوری کنید.

روز اول: این هم چند اتفاق موفقیت آمیزی که امروز برایم رخ داد:

 1. ……………………………………………
 2. ……………………………………………
 3. ……………………………………………
 4. ……………………………………………

روز دوم: این هم چند اتفاق موفقیت آمیزی که امروز برایم رخ داد:

 1. ……………………………………………
 2. ……………………………………………
 3. ……………………………………………
 4. ……………………………………………

روز سوم: این هم چند اتفاق موفقیت آمیزی که امروز برایم رخ داد:

 1. ……………………………………………
 2. ……………………………………………
 3. ……………………………………………
 4. ……………………………………………

روز چهارم: این هم چند اتفاق موفقیت آمیزی که امروز برایم رخ داد:

 1. ……………………………………………
 2. ……………………………………………
 3. ……………………………………………
 4. ……………………………………………

حالا چه احساسی دارید؟ ساختن یک زندگی سعادتمند زمان می برد. صبور باشید و از این فرآیند لذت ببرید. در هر مرحله یک پله را طی کنید. هر تغییری که ایجاد می کنید و هر شانس خوبی که با آن مواجه می شوید، هر چند کوچک، قدمی صحیح است. حتی دورترین سفرها با قدم های کوچک زیادی طی می شوند.

قدرت علاقه
خوش شانس ها علائق شان را در زندگی دنبال می کنند. ما همه آرزوهای پنهان و رویاهای مخفی داریم، ولی اغلب خودمان را متقاعد می کنیم که اینها هیچ وقت به واقعیت نمی پیوندند.

خوش شانس ها این محدودیت های تحمیلی را کنار می گذارند و از شانس خوب و انرژی ای که نتیجه دنبال کردن علائق شان است لذت می برند.

علاقه واقعی شما در زندگی تان چیست و چه طور می خواهید آن را عملی کنید؟

تصمیم بگیرید، بعد دست نگه دارید.
آیا با سوال مهمی در زندگی تان مواجه شده اید؟ برای آنکه بدانید نسبت به هر کدام از انتخاب هایتان چه احساسی دارید، خیلی راحت یکی از آنها را انتخاب کنید و تصمیم تان را روی کاغذ بنویسید. مثلاً اگر درباره اینکه شغل تان را ترک کنید یا نه، شک دارید، فقط نامه استعفای خود را بنویسید. حالا دست نگه دارید. چه احساسی دارید؟

آیا واقعاً می خواهید نامه را بفرستید و یا چیزی درون تان به شما می گوید که این کار درست نیست؟ آن چیز بصیرت تان است. آیا فقط از تغییر می ترسید؟ وقتی نوبت به عمل رسید، ندای درونی تان به شما چه گفت؟

خوش شانس ها از بصیرت شان به عنوان یک زنگ خطر استفاده می کنند. (دلیلی خوب برای دست نگه داشتن و با دقت بررسی کردن شرایط.) شما چطور؟

پشتکار
خوش شانس ها، آماده اند تا حتی در رویارویی با بدبختی های بزرگ استقامت به خرج دهند. مثل آنها فکر کنید.

هر از گاهی استراحت کنید یا به راه دیگری برای رسیدن به اهداف تان فکر کنید. ولی برای دوباره و دوباره و دوباره سعی کردن، آماده باشید، تا زمانی که رویاها و آرزوهایتان به حقیقت بپیوندند.

روبرت کولیه:
همه ما اقبال خوب و اقبال بد داریم. کسی که در زمان بد اقبالی مقاومت می کند و به راهش ادامه می دهد، کسی است که وقتی اقبال خوب فرا می رسد آنجا حضور دارد و آماده است تا آن را بگیرد.

آهنربای اجتماعی شوید.
خوش شانس ها یک نوع مغناطیس اجتماعی دارند، که دیگران را به سوی آنها می کشاند. با استفاده از راهنمایی های زیر مغناطیس اجتماعی تان را افزایش دهید:

 1. به دنبال چیزهایی که می خواهید بروید، برای دیگران احترام قائل شوید و احترام تان را ابراز کنید.
 2. در ملاقات ها و مهمانی ها دست ها و پاهایتان را روی هم نگذارید، لبخند بزنید و دست هایتان را از صورت تان دور نگه دارید.
 3. فقط به اندازه ای که رنگ چشم دوست تان را تشخیص دهید، به چشمانش نگاه کنید وگرنه فکر می کند که آدم عجیبی هستید.
 4. دیگران را بی ریا دوست داشته باشید و سعی کنید بیشتر در مورد آنها حرف بزنید تا خودتان.
 5. به دنبال چیزی باشید که واقعاً برایتان جالب است و درباره آن به دیگران بگویید.
 6. از غر و لند کردن درباره شانس بدتان بپرهیزید. هیچکس دوست ندارد کنار کسی باشد که همیشه گله می کند. مثبت باشید.

در راه تان به خوشبختی لبخند بزنید.
صورت شما شگفت انگیز است. از 22 جفت ماهیچه تشکیل شده است، که به پوست تان حرکت می دهند و صورتی را می سازند که می تواند بیش از 10 هزار حالت را نشان دهد. ولی فقط یکی از این حالات در تمامی فرهنگ ها فوراً قابل تشخیص است و این قدرت را دارد که شما و افراد اطراف تان را فوراً شاد و خوشحال کند و آن لبخندتان است.

تحقیقات نشان می دهند که افراد خوش شانس 37.567 درصد بیشتر از افراد بدشانس لبخند می زنند.

در دهه 1920، هووارد تورستون مشهورترین جادوگر در آمریکا بود و آوازه ای باور نکردنی برای جادوگری داشت. وقتی از او پرسیدند که چگونه این آوازه را بدست آورده، پاسخ داد چند لحظه قبل از آمدن روی صحنه با خودش فکر می کند، که چقدر خوشبخت است که تماشاگران این زحمت را به خود داده اند که به نمایش او بیایند، و اینکه چطور به او این امکان را داده اند که زندگی مرفهی داشته باشد. وقتی که این افکار را از ذهنش می گذراند، اشاره می کرد تا پرده را بالا بکشند و با لبخندی واقعی روی صحنه قدم می گذاشت.

درست قبل از دیدار یک دوست، چند لحظه به این فکر کنید که او باعث ایجاد چه تغییری در زندگی تان شده است. قبل از یک ملاقات تجاری به این موضوع فکر کنید که چطور این ملاقات زندگی تان را دگرگون می کند.

خوش شانس ها شوخ طبع هستند. آنها زندگی را خنده دار می بینند و این به آنها در کمتر کردن اثرات احساس بدبختی، کمک می کند.

گذراندن زندگی بدون شوخ طبعی مثل رانندگی در یک جاده ناهموار با کمک فنر خراب است؛ تمام پستی ها و بلندی ها شما را تکان می دهند. یاد بگیرید که بخندید و جنبه های مضحک بدشانسی را هم ببینید.

سازنده باشید.
افراد خوش شانس به روش های جدید و خلاق، برای دست و پنجه نرم کردن با اتفاق های بدی که رخ می دهد فکر می کنند.

برای سازنده بودن:

 1. کنترل موقعیت را بدست بگیرید.
 2. تا آنجا که می توانید به راه های مختلف فکر کنید.
 3. تصمیم بگیرید که چطور می خواهید جلو بروید.
 4. مهم تر از همه شروع به حل مشکل کنید.

هر وقت اتفاقات بدی افتاد، بلافاصله کاری را بکنید که افراد خوش شانس می کنند: «روی تحت کنترل گرفتن و پیدا کردن راه حل تمرکز کنید.»

روی شانس بد توقف نکنید.
افراد خوش شانس روی بدبختی که با آن مواجه می شوند، تمرکز نمی کنند.

راهنمایی هایی برای گذشتن و ادامه دادن:

 1. تمرین کنید، به باشگاه بروید و یا به یک پیاده روی تند بروید.
 2. یک فیلم خنده دار ببینید.
 3. یک ماجرای خنده دار در گذشته تان را بنویسید و آن را در ذهن تان دوباره مرور کنید.
 4. به موسیقی هایی گوش کنید که همیشه در شما حالت خوبی را ایجاد می کنند.
 5. برنامه ای برای دیدن دوستان تان بگذارید و درباره اینکه در زندگی شان چه رخ می دهد، صحبت کنید.

به یاد داشته باشید نمی توانید گذشته را تغییر دهید. چیزی که اتفاق افتاده، افتاده است و همین هست که هست. با این وجود، می توانید به جلو بروید. گذشته را پشت سر بگذارید و روی چیزهایی که هنوز اتفاق نیفتاده اند تمرکز کنید.

فرصت در می زند.
افراد خوش شانس در زندگی شان آرامش دارند و به همین دلیل به فرصت هایی که دیگران از دست می دهند، توجه می کنند.

راهنمایی هایی برای دیدن فرصت ها:

 1. آرام باشید و از اکنون لذت ببرید.
 2. تنها روی یک هدف و یک راه سخت برای رسیدن به آن تمرکز نکنید. بیشتر انعطاف پذیر و پذیرای شانس باشید.
 3. سر زنده باشید و خوش بگذرانید.
 4. نگذارید تا فرصت ها از کنارتان بگذرند، لحظه را بقاپید.
 5. درگیر مسائل کوچک نشوید، یک قدم به عقب بروید و تصویر را بزرگتر ببینید.

دیدن یک فرصت یک چیز است، ولی استفاده عالی از آنچه که دیده اید، چیز دیگری است. جرات این را داشته باشید، که از فرصت هایی که در راه تان قرار می گیرند، نهایت استفاده را ببرید.

نگاه کردن به جنبه مثبت
خوش شانس ها جنبه مثبت بدشانسی شان را هم می بینند. آنها به این فکر می کنند که چگونه ممکن بود همه چیز بدتر باشد. اگر از پله ها بیفتند و قوزک پایشان بشکند، باور دارند که واقعاً خوش شانس هستند، چرا که ممکن بود گردن شان بشکند.

وقتی که با شانس بد مواجه می شوید، مثل یک فرد خوش شانس فکر کنید و جنبه درخشان قضیه را هم ببینید. ممکن است یک تصادف اتومبیل برایتان پیش آمده باشد ولی در نهایت نجات یافته باشید. ممکن است به یک قرار ملاقات مهم دیر رسیده باشید، ولی بالاخره رسیده اید، ممکن بود، اصلاً نرسید!

عاقلانه مقایسه کنید.
همیشه افرادی وجود دارند که ویژگی های بیشتری نسبت به شما دارند. اشخاصی با پول بیشتر، قیافه بهتر، استعداد بیشتر، فرصت های بیشتر و…. اگر خودتان را با چنین اشخاصی مقایسه کنید، همیشه احساس بدشانسی خواهید کرد.

به جای آن کاری کنید که افراد خوش شانس می کنند: «برای آنچه که دارید قدر شناس باشید و به یاد داشته باشید خیلی ها هستند که ویژگی های کمتری نسبت به شما دارند.»

آیا واقعاً مهم است؟
وقتی که با شانس بد مواجه می شوید از خودتان یک سوال بپرسید: «آیا واقعاً مهم است؟»

به خاطر نگرفتن ترفیع ناراحت می شوید، ولی آیا جنبه های مهم زندگی تان مثل سلامتی و روابط تان با دیگران را هم تحت تاثیر قرار می دهد؟ ممکن است کیف پول تان را گم کرده باشید، ولی آیا این موضوع در سرتاسر زندگی تان مهم است؟

ندای درونی
خوش شانس ها به ندای درونی شان گوش می دهند و از آن به عنوان یک زنگ خطر استفاده می کنند. این دلیل خوبی برای دست نگه داشتن و با دقت موقعیت را بررسی کردن است.

وقتی که باید تصمیمی بگیرید، فکر کنید نسبت به هر گزینه چه احساسی دارید، کاملاً صادق باشید. اگر در مورد گزینه ای احساس ناراحتی کردید، هر چند که شواهد حکم بر صحیح بودنش می کنند، بهتر است که تجدید نظر کنید.

آینده تان از سنگ نیست. می توانید تغییرش دهید. می توانید مواقعی را که در زمان و مکان درستی هستید، بطور قابل توجهی بیشتر کنید. آینده در دستان شما است و از همین حالا شروع می شود.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «چگونه خوش شانس باشیم؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب شانس، نوشته ی ریچارد وایزمن و ترجمه حسام اتابک از نشر شهاب الدین، منتشر شده در 1391 با شابک 978-600-066-068-9 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا